Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

O tzv. postkoitální antikoncepci jste už určitě slyšely. Je poslední záchranou po nechráněném pohlavním styku. Co všechno byste o ní měly vědět?

TABLETKA "PO": Všechno, co o ní potřebujete vědět

Pilulky
zdroj: Thinkstockphotos Pilulky
aktualizováno 13.11.2018, 00:31 | 13.11.2018, 00:31 | Krásná.cz

O tzv. postkoitální antikoncepci jste už určitě slyšely. Je poslední záchranou po nechráněném pohlavním styku. Co všechno byste o ní měly vědět?

Občas se prostě stane nepříjemná nehoda – přerušovaná soulož, která se úplně nepovedla nebo třeba prasklý kondom. V takové situaci většina žen sáhne po tabletce po. Přečtěte si, jak funguje a na co byste měly dbát při jejím užití.

 


1. Nejedná se o potratovou pilulku


Spousta žen se mylně domnívá, že tato tabletka zabíjí plod. Tableta obsahuje vysoké množství hormonů, které oddálí ovulaci - vajíčko se nevydá na putování do dělohy a nemůže být tudíž oplodněno.


2. Čím dřív, tím líp


V lékárně seženete více druhů pohotovostní antikoncepce a před jejím užitím důkladně prostudujte příbalový leták. Některá balení obsahují pouze jednu tabletu, jiná obsahují dvě. Pro tabletky Postinor a Escapelle platí, že je musíte užít nejpozději do 72 hodin od pohlavního styku. Na trhu existují také pilulky, které lze užít až do 5 dní po styku. Všeobecně ovšem platí, že čím dřív tabletku užijete, tím je spolehlivější. Na nic nečekejte!


3. Jedná se pouze o nouzovou antikoncepční metodu


I vyšší cena této antikoncepční metody napovídá, že byste ji měly užívat pouze v případě nouze a to maximálně jedenkrát za měsíc. Po jejím užití byste se měly zamyslet nad jinou spolehlivou metodu antikoncepce.

 

 

MŮŽE SE HODIT:

Současnost a budoucnost antikoncepce: Která neohrožuje zdraví a budoucí šanci na miminko?

 

4. Nemusíte kvůli ní spěchat k lékaři


Tabletky jsou v lékárně dostupné bez předpisu a bez nutnosti prokázat se občanským průkazem. Vyhnete se tedy trapnému vysvětlování svému gynekologovi.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co opravdu dělá antikoncepce s vaší pletí?

TEST: Co všechno (ne)víš o ANTIKONCEPCI?

Kvůli tomuto sexuálnímu mýtu můžeš NEPLÁNOVANĚ OTĚHOTNĚT! O co jde?


5. Pozor na nežádoucí účinky


Tak jako po užití ostatních léků, i tabletka "po" u vás může vyvolat nežádoucí účinky. Může se vám točit hlava, můžete cítit nevolnost nebo křeče. Problém nastane, pokud zvracíte do 3 hodin od požití pilulky. V takovém případě je nutné užít ještě další tabletku.0 hlasů
Vaše hodnocení