Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máš ráda romantickou literaturu? Vybrali jsme pro tebe několik lákavých knížek.

Tipy na knížky pro beznadějné romantičky

Čtenářka
zdroj: Thinkstockphotos Čtenářka
aktualizováno 20.02.2014, 00:00 | 20.02.2014, 00:00 | Krasna.cz/trm

Máš ráda romantickou literaturu? Vybrali jsme pro tebe několik lákavých knížek.

Nemáš zrovna s kým trávit hezké chvilky? Neboj, začíná jaro a s ním i období nových lásek a vášnivých vztahů. A než se ten pravý objeví, zaboř nos do stránek romantických knížek. Zasni se s námi...

 

Nicholls David: Jeden den

 

O čem to je? "Přátelství je někdy míň než láska". Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let - od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času - i když nepřiměřeně dlouhého - než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická "lovestory" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.

 

Romantické knížky - 7
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit? Velmi lidský a emotivní příběh. Kniha je čtivá, pohltí tě, a i když je smutná, je velmi krásná. Nápaditý je pohled obou hrdinů, který ti možná pomůže pochopit klučičí mentalitu. Kniha je důkazem toho, že romantická literatura neznamená jen naivní čtivo pro hloupé pipinky. Tahle knížka je chytrá a nutí k zamyšlení.


Hodnoceni: 100 %

 

Steadová Rebeca - Až včera dorazíš

 

O čem to je? Dvanáctiletá Miranda jednoho dne dostane podivný vzkaz od neznámého pisatele: Musíš mi napsat dopis. Teď ještě začít nemůžeš, protože většina tohoto příběhu se ještě nestala... Záhadných vzkazů přibývá čím dál víc, až nakonec Mirandě začne všechno dávat smysl a na konci napínavé cesty stojí úžasné odhalení. Nebo snad na začátku...?
Dvanáctiletá Miranda je docela obyčejná mladá slečna z New Yorku - chodí do školy se svým nejlepším kamarádem a ze všeho nejraději si čte knížku Záhyb v čase. Přesto se v jejím životě začnou zčistajasna dít zcela neobyčejné věci. Všechno to začne záhadnými vzkazy - kdo je píše a odkud o ní všechno ví? A jak se k ní ty vzkazy vůbec dostaly? Odkud se vzal šílenec na rohu, který pořád vykřikuje něco o knihapytli a kapsabotě? A vyhraje máma první cenu ve Zlaté pyramidě?

 

Romantické knížky - 6
(Foto: Archiv firem)

 

Proč se ti to bude líbit? Jsou romantické knihy vždy plné klasických klišé? Tahle knížka boří tabu. Je originální, propracovaná a promyšlená od první stránky až do konce. Mladá teenagerka prožívá příběh, o kterém sní leckterá z nás.


Hodnoceni: 90 %


Kerstin Gierová: Rudá jaro rubín

 

O čem to je? Žít v rodině, která je samé tajemství, není pro šestnáctiletou Gwendolyn zrovna snadné. Jednoho dne se s ní zatočí svět a ona se rázem ocitne ve známé ulici, jenže téměř sto let před svým narozením. Vzápětí pochopí, že tím největším rodinným tajemstvím je ona sama. Zbývá jí ale ještě pochopit, jaké nebezpečí člověku hrozí, když se zamiluje napříč časem.

 

Romantické knížky - 13
(Foto: Archiv firem)

 

Proč se ti to bude líbit? Kniha je určena hlavně pro mladé dívky, strhne ale i dospělého čtenáře. Má nápad, originální zápletku, spád. Je to sladké, až pohádkově milé, příjemně odpočinkové. Není to jen romantická kniha, najdeš v ní i napětí a dobrodružství.

 

Hodnoceni: 95 %


Kerstin Gierová: Modrá jako safír

 

O čem to je? Pokračování úspěšné knížky Rudá jako rubín! Být čerstvě zamilovaná v minulosti vážně není dobrý nápad. To si přinejmenším myslí šestnáctiletá Gwendolyn, novopečená cestovatelka časem. Koneckonců mají oba s Gideonem docela jiné starosti. Například jak zachránit svět. Nebo se naučit tančit menuet. A ani jedno není vůbec snadné! Gwen má sice po svém boku několik dobrých rádců, ale když se Gideon začne chovat tajuplně, je jí jasné, že musí své hormony co nejdříve dostat pod kontrolu...

 

Proč se ti to bude líbit? Málokdy se povede, aby pokračování překonalo první díl. Modrá je ale důkazem toho, že to jde. Má vše, co první díl, navíc je vtipná a napínavá tak, že se nebudeš moct dočkat třetího pokračování.


Hodnoceni: 100 %

 

Kerstin Gierová: Zelená jako smaragd


O čem to je? Gwendolyn má zlomené srdce. Zdá se, že Gideonovo vyznání lásky bylo pouhou fraškou, aby šel na ruku jejich úhlavnímu nepříteli, hrozivému hraběti Saint Germainovi. Ale pak se stane něco naprosto nepochopitelného a Gwennin svět je vzhůru nohama. Ji i Gideona čeká dech beroucí úprk do minulosti, a taky menuety, paruky, kordy a divoké pronásledování a nad tím vším se vznáší otázka, zda se dá stav pokojové fontány vůbec léčit… (pozn. Xemerius se velmi obává, že nikoliv.)

 

Proč se ti to bude líbit? Grandiózní zakončení celé trilogie. Autorka příběh dobře promyslela a vykonstruovala tak, aby ani ve třetí knize neměl slabá a nudná místa. Knížku přelouskáš jedním dechem. Má spád a hlavně konečně všechny malé příběhy z předchozích dvou dílů zapadají jeden do druhého. Velmi povedená trilogie. Dokonce mám chuť, začít ji číst znovu celou od začátku.


Hodnoceni: 100 %

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Hledáš pořádné čtení na jarňáky? Máme pro tebe skvělé tipy
S těmihle knihami se o prázdninách nudit nebudeš
Knížka, která tě zanese vzhůru ke hvězdám


Devan Sipher: Svatební zvony


O čem to je? Romantika nevymřela a romantičtí muži existují! Hlavní hrdina příběhu Gavin Greene stejně jako jeho autor Devan Sipher píše do novin o svatbách a přitom sám hledá lásku. Jeho pocit osamění prohlubuje skutečnost, že se ve svém povolání setkává se samými šťastnými páry. Všechno se změní na Nový rok, když se seznámí s Melindou, která píše cestopisy a vyznačuje se dobrodružnou povahou. Zdá se, že konečně našel dívku svých snů, ale náhle je Melinda pryč. Gavin ji všude hledá a zažívá přitom neuvěřitelné příhody, které popisuje s pravým newyorským smyslem pro humor. Vydrží mu vtip, i když zjistí, že jsou i horší věci než svou vyvolenou ztratit?

 

Romantické knížky - 12
(Foto: Archiv firem)

 

Proč se ti to bude líbit? Existuje mnoho knih a filmů o věčných družičkách, které se ne a ne dočkat toho pravého a své dokonalé svatby. Tahle kniha je jiná. Hlavním hrdinou je totiž muž. Gavin, který o svatbách píše do novin, nemá pro samou práci čas na svůj vlastní život a budování vztahu. Není to ale workoholik, který by o své vyvolené nesnil. Jen jsou jeho představy trochu scestné a pokusy o srdce opačného pohlaví úsměvné. Hlavnímu hrdinovi budeš držet palce, smát se mu, plakat s ním i snít jeho sny. Až do poslední stránky příjemné, neotřelé a lehce a čtivě psané knížky.


Hodnoceni: 80 %


Sarah Dessenová: Poslouchej


O čem to je? Ještě vloni byla Annabel holka, co má úplně všechno – nebo aspoň tuhle roli hrála v televizní reklamě na Obchodní dům Kopf. Letos nemá nic. Nejlepší kamarádka Sophie ji opustila, rodinné štěstí ničí anorexie starší sestry a ve školní jídelně si není ke komu přisednout. Dokud nepotká Owena Armstronga. Vysoký, výrazný a hudbou posedlý Owen je polepšený mizera odhodlaný říkat lidem pravdu. Možná by Owen mohl Annabel pomoct vyrovnat se s tím, co se jí přihodilo tu noc, kdy se Sophií přestaly být kamarádky.


Romantické knížky - 10
(Foto: Archiv firem)

 

Proč se ti to bude líbit? Život někdy není procházka růžovou zahradou. Z počátku ti bude hlavní hrdinky líto a díky jejím nářkům ti kniha možná bude připadat nudná a zdlouhavá. Brzy se ale rozjede. Ano, nástupem Pana Osudového. Vnese nejen trochu světla do Annabelina života, ale konečně rozproudí i děj knihy, takže tě dokonale pohltí. Je to příjemná oddechovka pro osamělé večery, "chytřejší" než obyčejné dívčí románky.


Hodnoceni: 75 %

 

Sarah Dessenová: Ukolébavka

 

O čem to je? „O lásce už jsem neměla žádné iluze. Přicházela a odcházela, ranila, a někdy taky ne. Lidé nemají být spolu navěky, bez ohledu na to, co se zpívá v písních.“ Remy nevěří v lásku, a ostatně proč by měla? Její matka se se popáté vdává a její otec, kterého nikdy nepoznala, ji zanechal jen jednu ubohou píseň – Ukolébavku, kterou si lidé tak často a tak absurdně nechávají hrát na svatbách. Remy ale věří na zábavu, a tak o kluky nemá nouzi, s kamarádkami chodí pařit a vůbec si užívá života. Přesně podle plánu, s cynismem, nadhledem a jistou dávkou blahosklonnosti nad city ostatních. Pak se ale v jejím životě objeví Dexter a snaží se jí převrátit život vzhůru nohama. Otázkou je, zda o to ledová královna Remy vůbec stojí…


Romantické knížky - 14
(Foto: Archiv firem)

 

Proč se ti to bude líbit? Příběh o lásce, ale i o přátelství a vztazích s našimi nejbližšími. Chytře a čtivě napsané, autorka má příjemný a chytlavý styl psaní. Svou hrdinku i její životní útrapy popisuje navíc tak reálně, že máš pocit, že je to skutečný příběh ze života. Která z nás se někdy neocitla v podobné situaci, kdy odmítala kluka, který o ni bojoval? Možná ti díky této knížce dojde, že možná stojí za to dát šanci tomu, kdo není na první pohled pan dokonalý.

 

Hodnoceni: 70 %

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

TEST: Jaký je tvůj osud v lásce?
Kdy jsi připravena se zamilovat?
Zamilované mýty aneb jaká je vlastně pravda?


Giles Legardinier: Zítra začnu nový život


O čem to je?
Jako kdyby se spojila Bridget Jonesová s Amélií z Montmartru. To si přece nenecháte ujít! Julie Tournellová je téměř třicetiletá Pařížanka, která ještě stále hledá muže svých snů. Práci bankovní úřednice považuje za dočasný omyl a šeď jednotlivých dnů jí zpestřují jen trapasy a maléry, do nichž se s větší či menší měrou vlastního přičinění neustále dostává. Radikální změna v Juliině životě přijde zároveň s novou cedulkou na poštovní schránce v jejím domě. Ricardo Patatras… Sice nového souseda ještě ani neviděla, ale přesto se rozhodne konat. Vždyť co kdyby byl právě on ten pravý? Plna neopodstatněných nadějí udělá Julie celou řadu věcí, od nichž by rozumná žena upustila už ve chvíli, kdy ji napadnou. Záměrně si zničí počítač a pije nenáviděné kafe, jen aby byl v její blízkosti – a také aby zanedlouho zjistila, že Ricardo je muž snad až příliš dokonalý na to, aby vůbec existoval. Je tady ovšem jeden problém: i Ricardo má svá tajemství. A Julie potřebuje vědět o svém vyvoleném vše! Nikoho nepřekvapí (a Julii nejméně), že při odhalování záhad Ricardova života jde z jednoho průšvihu do trapasu a zase zpět, ale informuje nás o nich se statečným nadhledem. Akorát… akorát si po večerech opakuje stále stejnou větu: Zítra začnu nový život!

 

Romantické knížky - 16
(Foto: Archiv firem)

 

Proč se ti to bude líbit? Z počátku jsem měla trochu problém se začíst, ale po pár stránkách mě kniha chytla a už nepustila. Jazyk autora je příjemný, kniha má svižný děj, spád a příjemně ubíhá. Potrhlé příhody hlavní hrdinky jsou sice občas přitažené za vlasy, ale když se oprostíš od jejich nereálnosti, čeká na tebe přes 300 stran humoru a příjemného odreagování.


Hodnoceni: 95 %

 

Fay Weldonová: Po čem ženy touží


O čem to je?
Po čem ženy touží? Sex, nakupování, čokoláda a občas i něco jiného. Ale co dělat, když se sexu nedostává, rodina se proměnila v peklo na zemi a vy se zase jednou – pochopitelně neúspěšně – pokoušíte zhubnout. Úspěšná britská autorka Fay Weldonová radí, jak se v takových případech chovat. „První dáma literárního feminismu“ vtipně, inteligentně a se šarmem vypráví o ženském hledání štěstí, zákoutích orgasmu a věcech, ke kterým žena muže tu a tam potřebuje.

 

Romantické knížky - 11
(Foto: Archiv firem)

 

Proč se ti to bude líbit? Ironické, plné nadsázky a kopání do vlastních řad. Díky téhle knize si uvědomíš, jak jsme my holky občas zbytečně hloupé a že za to, že život někdy nevychází podle našich představ, si často můžeme jen my samy. Kniha ti rozhodně nemá přivodit deprese, spíš tě zábavnou formou donutí uvědomit si, že při honbě za štěstím je fajn vědět, co si pod pojmem štěstí vůbec představuješ.


Hodnoceni: 60 %


Kateřina Petrusová: Nepřítel mého nepřítele (Fragment)


O čem to je?
Dluhy se musí platit. To ví i bývalá policistka Joan, která má závazek vůči samotnému králi drogového podsvětí.Ten se nyní hlásí o splacení dluhu a jako pojistku unese Joaninu malou dceru Amy. Zvládne Joan zabít Roberta Bavettu, jednoho z vůdců italské mafie, a dostat svou dceru zpět? Co když existuje ještě jiný způsob, jak Amy zachránit?

 

Romantické knížky - 9
(Foto: Archiv firem)

 

Proč se ti to bude líbit? Napětí, vtip, romantika. A to všechno z pera české autorky! Je dobře, že v současné české literatuře se najdou chytře a svižně píšící autorky. Kniha tě pobaví i dojme a stránky příjemně ubíhají.


Hodnoceni: 70 %

 
Katarína Gillerová: Záhada zadního pokoje

 

O čem to je? Román o ženě, která odhaluje rodinné tajemství. Kristína prožila osobní tragédii a vzápětí další životní zklamání. Aby se vzpamatovala, utřídila si myšlenky a zjistila, zda muž, kterého miluje, je skutečně ten pravý, odjela na měsíc do domu svých prarodičů. Při jeho prohlídce objevila v jedné z místností, zadním pokoji, spoustu haraburdí, a tak se pustila do úklidu. Přitom našla deník, který si psala jedna z jejích tet, Judita, která zemřela ještě jako dítě. Proč se všichni zadnímu pokoji vyhýbají a snaží se ji od dalšího pátrání odradit?

 

Romantické knížky - 15
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit?
Máš ráda tajemství? Tak začni s Kristýnou rozplétat to její. Vlastně její tety, která se v deníku svěřuje se svými pocity. Je to příjemné, nechává tě to v mrazivém napětí a s chutí otáčíš jednu stránku za druhou.

 

Hodnoceni: 70 %

 

Jamie McGuire: Krásná katastrofa


O čem to je?
Krásná katastrofa je napínavý milostný příběh z prostředí americké univerzity. Napsala ho světově proslulá autorka Jamie McGuire a skvěle vystihla jak atmosféru mezi studenty, tak i mezilidské vztahy, které v knize popisuje. Hlavní hrdinkou románu je Abby. Navenek se snaží působit nenápadně a konzervativně. Nepije, nemluví sprostě, nenosí vyzývavé oblečení a snaží se nechat daleko za sebou svou temnou minulost. Studium na univerzitě pro ní znamená nový začátek k lepším dnům, kdy se konečně včlení do bezstarostného studentského života. Spolu s nejlepší kamarádkou přijíždí na univerzitu a do cesty se jí postaví atraktivní překážka. Travis Madox je rebel a má pověst děvkaře a příznivce sexu na jednu noc. Urostlý potetovaný atraktivní hezoun zkříží cestu Abby a je to to poslední, co by si přála... Zároveň, i když si to v žádném případě nechce přiznat, Travis ji přitahuje. Co vidí na týpkovi, který si vydělává peníze na nelegálních zápasech a holky střídá jednu za druhou? Je okouzlující, ale jeho cíl je jasný, dostat holku do postele a za den či dva do postele dostat jinou. Baví ho boj na všech frontách. Jakmile získá, co chtěl, ztrácí zájem a začne se rozlížet po nové oběti. Do oka mu padne Abby a krásná katastrofa je na spadnutí. Protože se Abby jen tak nedá nachytat, vymyslí si na ni Travis trik. Nabídne jí sázku. Když s ním Abby bude bydlet, on vydrží měsíc bez sexu. Travis vůbec netuší, jak těžký bude tenhle boj.

 

Romantické knížky - 8
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit?
Pokud nemáš romantické knihy ráda, protože jsou moc romantické, tuhle budeš zbožňovat. Ano, je romantická, ale taky napínavá,strašně vtipná a svižná jako tvůj oblíbený teen seriál. Zamiluješ si škádlení hlavních postav, když se začnou oťukávat, i proměňující se vztah mezi nimi. A to nejlepší? Letos na jaře by mělo vyjít pokračování Chodící katastrofa, které je psané z pohledu Travise a nabízí pohled do klučičí hlavy, který ti může pomoct, pokud ti to se vztahy zatím moc nevycházelo.

 

Hodnoceni: 95 %8 hlasů
Vaše hodnocení