Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Násilné vztahy často začínají jako emocionální nebo verbální násilí (izolace, snižování, nadávky). To ale může někdy pozvolna a jindy velmi rychle a s vážnými následky eskalovat do fyzického nebo sexuálního násilí.

Tohle si nenech líbit! Chování, které bys neměla žádnému klukovi tolerovat

Facka
zdroj: Thinkstockphotos Facka
aktualizováno 03.05.2017, 00:52 | 03.05.2017, 00:52 | krasna.cz/rosa-os.cz

Násilné vztahy často začínají jako emocionální nebo verbální násilí (izolace, snižování, nadávky). To ale může někdy pozvolna a jindy velmi rychle a s vážnými následky eskalovat do fyzického nebo sexuálního násilí.

Chlapci obvykle nezačnou rovnou a zostra bitím své přítelkyně. To většinou přijde až po období verbálního a emocionálního násilí: snižují ji, říkají, že je „hloupá, tlustá, nemožná, odporná…“, útočí na její sebevědomí. V době, kdy začne fyzické násilí, je už její sebevědomí vážně poškozené. Když už si neváží sama sebe, je pravděpodobnější, že bude akceptovat fyzické násilí. Když si už sebe sama neváží, když je její sebevědomí zlomeno, je pro ni mnohem těžší vztah opustit.

 

Anketa
Uhodil tě někdy tvůj kluk?
42 hlasů
Ano, a ne jednou.
132 hlasů
Ne, nikdy.
Hlasovalo 186 lidí
 

 

Psychické a emocionální násilí

 

I slova mohou být násilím. Jestliže vás přítel nebo přítelkyně snižuje, uráží, nadává vám, oslovuje vás hanlivými jmény, pak používá psychické a emocionální násilí. Další příklady zahrnují: pokusy kontrolovat všechny činnosti partnerky, pokusy zničit její sebedůvěru a sebevědomí, izolaci od přátel a rodiny. Výhrůžky násilím jsou také týrání a musí vždy být brány vážně.

 

PŘEČTI SI SKUTEČNÉ PŘÍBĚHY ČTENÁŘEK:

VAŠE PŘÍBĚHY: Vztah s klukem? Místo lásky spíš pořádná deprese
VAŠE PŘÍBĚHY: Můj život s troskou
VAŠE PŘÍBĚHY: Ještě jsem to nechtěla, a tak mě znásilnil

 

Fyzické týrání

 

Fyzické násilí zahrnuje: rány, facky, mlácení, strkání, kopání, kousání, štípání, tahání za vlasy, házení předmětů, zamezování v pohybu. Také zahrnuje užití zbraní jako klacek, nůž nebo pistole.

 

 

Sexuální násilí

 

Sexuální násilí zahrnuje nucení do sexu, nechtěné sexuální praktiky nebo znásilnění.

 

Násilí probíhá v cyklu, kdy se střídají období relativního klidu, vzrůstání napětí, samotnému násilí, které mohou střídat období „líbánek“ – partner slibuje že už to nikdy neudělá, omlouvá se. Tyto jednotlivé fáze se opakují s různě dlouhými dostupy – časem se zkracují a nabývají na intenzitě. Jedinou obranou bývá : přerušit spirálu násilí rozchodem. Žádný rozchod není snadný, ale pokud spolu partneři zatím jen chodí, nemusí řešit otázky společného bytu, společných dětí, nejsou na sobě ekonomicky závislí, to jde ještě „relativně“ snadno.

 

Násilí ve vztahu vyvolává v oběti zmatek. Střídají se časy dobré s obdobími, kdy dochází k násilí. Často je násilí ve vztahu tak matoucí a bolestné, protože se tu míchá láska s násilím. O lásku zde ale v žádném případě nejde!0 hlasů
Vaše hodnocení