Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máš pocit, že tvá menstruace nemá úplně ukázkový harmonogram? Poradíme ti, čím to může být a zodpovíme nejčastější dotazy, které trápí začátečnice.

Problém jménem nepravidelná menstruace? Známe nejčastější příčiny

Menstruační potíže
zdroj: Thinkstockphotos Menstruační potíže
aktualizováno 08.05.2019, 00:00 | 08.05.2019, 00:00 | Krásná.cz

Máš pocit, že tvá menstruace nemá úplně ukázkový harmonogram? Poradíme ti, čím to může být a zodpovíme nejčastější dotazy, které trápí "začátečnice".

Jak často se objevuje menstruace?

Pravidelný menstruační cyklus může trvat 20 až 35 dnů. Průměrná délka cyklu je 28 dnů.

 

Jak používat kalendář k určení data, kdy začne menstruace?
Dobrý nápad je zapisování dat začátku a ukončení menstruace. Nejjednodušší je označování kolečkem ty dny v kalendáři, ve kterých se vyskytuje krvácení. Pokaždé, když dostaneš menstruaci, si to nezapomeň zapsat. Po několika cyklech budeš moci pozorovat určitý vzor opakování, který ti umožní určit délku každého cyklu a kdy přibližně můžeš očekávat další krvácení. Pokud se trápíš tím, že menstruace může začít znenadání, pro jistotu si vezmi intimku.

 

Proč jsou měsíčky u některých dívek nepravidelné?
Ženy mohou menstruovat každých 20 až 35 dnů. Pokud se měsíční cyklus objevuje častěji než 20 dnů nebo méně než 35 dnů – tehdy mluvíme o tom, že je nepravidelný. Existuje mnoho činitelů, které mohou být příčinou nepravidelností.


Nejčastější z nich jsou:
* stres
* emoce
* náhlá změna životního stylu
* některé léky

 


Nepravidelný měsíční cyklus se často vyskytuje u mladých žen, které menstruují poprvé. Občas cyklus začíná, zastaví se a znovu začíná. Stává se, že máš jednu menstruaci a čekáš šest měsíců na další. Není na tom nic zneklidňujícího. Dokud se tvoje tělo nepřizpůsobí tvému cyklu, menstruace může být nevyzpytatelná. Později by se měla ustálit. Pokud se tak nestane, poraď se s lékařem.

 

Nezapomínej však, že když se tvoje menstruace ustálí, cyklus se může nadále měnit kvůli hormonům.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Sex a menstruace - jde to dohromady?
Neboj se první menstruace
Menstruace: Strašák letních prázdnin! Pár triků, jak na ni
První menstruace – poznáš, kdy už TO přijde?

 

Mají pilulky vliv na krvácení?
Síla krvácení se všeobecně při používání antikoncepčních pilulek mění. U většiny žen, které používají tuto metodu, se nejčastěji krvácení stává méně intenzivním.

 

Ovlivňuje velká ztráta hmotnosti menstruační cyklus?
Je to docela možné. Některé ženy si všímají, že ztráta hmotnosti mění jejich menstruační cyklus.

 

Je pravda, že stres může ovlivňovat menstruaci?
Ano. Menstruaci mohou ovlivňovat tvoje emoce nebo změny v denním plánu, jako je výlet nebo příprava na test. Pokud je menstruace nadále nepravidelná (a první menstruaci jsi dostala více než před rokem), měla by ses poradit s lékařem.3 hlasů
Vaše hodnocení