Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vždy, když mluvíš, si dáváš ruku před pusu, protože máš pocit, že tvůj zápach z úst by mohl mnohé odradit? Pokud ano, je na čase s tím něco udělat. Jaké jsou vlastně příčiny špatného dechu a jak s ním bojovat?

Trápí tě zápach z úst? Zbav se ho!

Ústní hygiena - 3
zdroj: Thinkstockphotos Ústní hygiena - 3
aktualizováno 24.06.2014, 00:03 | 24.06.2014, 00:02 | Krasna.cz/an

Vždy, když mluvíš, si dáváš ruku před pusu, protože máš pocit, že tvůj zápach z úst by mohl mnohé odradit? Pokud ano, je na čase s tím něco udělat. Jaké jsou vlastně příčiny špatného dechu a jak s ním bojovat?

Čistíš si své zuby pravidelně?

Pokud máme hledat viníka zápachu z úst, nejdříve je nutné se podívat na to, co můžeme ovlivnit. Číslo jedna je určitě čištění zubů. Polož si otázku, zda si opravdu čistíš své zuby pravidelně, což je minimálně dvakrát denně - ráno a večer.

 

Ústní hygiena - 4
Dentální hygiena je základ, bez ní se neobejdeš. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Zároveň je také důležité vědět, že ke správné péči o chrup nepotřebuješ jen pastu, ale mnohé další přípravky, které se postarají o to, že tvé zuby budou zdravé, čisté a dech svěží. Doporučuji ti tedy kromě kvalitní zuby pasty používat i dentální nit, zejména po jídle, a vhodné je také používat ústní vodu, která ničí bakterie, jež v ústech zůstaly i po vyčištění zubů kartáčkem.

Buď k sobě upřímná

Mnozí lidé příliš neřeší, zda je jejich dech vonný, nebo ne. Existuje ale celá řada lidí, kteří to o sobě vědí a nic s tím nedělají. Nyní se nabízí otázka na tělo: co tvůj dech, zapáchá, nebo ne? Pokud si říkáš, že to sama tak úplně nepoznáš, je nejlepší poprosit někoho z rodiny, aby ti upřímně řekl, zda ti z úst zapáchá, nebo ne. Není na tom nic trapného, naopak, lidé, kteří se s takovými problémy snaží něco dělat, jsou lidé rozumní.

To, zda je s tvým dechem něco v nepořádku, může koneckonců odhalit i zubní lékař, který ti následně doporučí, co dělat. Zápach z úst totiž mnohdy bývá známkou nějakého dentálního onemocnění, tudíž není dobré to nechávat být.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Chceš skutečně bílé zuby? Doma to bohužel nepůjde
Užíváš hormonální antikoncepci? Tak pozor na zuby!
Pomoc, potí se mi nohy

Je to i o jídle

Když se nad tím zamyslíš, co skutečně způsobuje zápach z úst? Jsou to nápoje? Nebo jídlo? Či to je snad "v genech"? Jídlo skutečně může ovlivnit tvůj dech. Lékaři a dentisté doporučují do jídelníčku zařadit více čerstvých potravin, což znamená hodně zeleniny a ovoce. Tyto potraviny jsou bohaté na přírodní antioxidanty a fytonutrienty, které podporují celkové zdraví zubů a ústní dutiny.

Bacha na jazyk!


Říkáš si, že pokud tvůj dech není zrovna libový, může za to potrava, která se usazuje na zubech? No, a co takový jazyk? Často právě zadní část jazyka je velkým zdrojem zápachu z úst. Bakterie se rády usazují na zadní straně tvého jazyku, kde "hnijí" a tím způsobují zápach z úst. Jak proti tomu bojovat? Jednoduše, při čištění zubů nezapomeň čistit pořádně i jazyk, dokud nebude zcela červený nebo růžový. Dokud vidíš na jazyku žluto-bílý povlak, jsou na něm usazené bakterie.

 

 

Ústní hygiena - 2
Při čištění nezapomínej na jazyk, tam se množí bakterie. (Foto: Thinkstockphotos)


Pomohou ti přírodní čaje

Že jsi netušila, že proti zápachu z úst lze bojovat pomocí přírodních čajů, které jsou navíc zdravé a plné antioxidantů? Ano, pokud si každý den uděláš hrnek dobrého přírodního čaje, můžeš s nepěkným zápachem z úst zamávat. Mezi přírodní čaje patří například černý čaj, zelený čaj, ale i mnohé další. Zápach z úst lze řešit i pomocí kořeněných jídel, které také doslova "spalují" bakterie.

Jak pomáhají žvýkačky? 

Tohle je skutečně dobrá otázka, protože kolem nás je mnoho reklam o tom, jak žvýkačky osvěží dech, pomohou proti zubnímu kazu a odstraňují zbytky jídla. No, pravda je taková, že žvýkačky ti pomohou osvěžit dech - ale pouze ty, které jsou bez cukru! Až si tedy budeš v obchodě jedny kupovat, zapomeň na všechny ovocné a ty, které obsahují cukr, protože právě cukr reaguje na bakterie, čímž je výsledný dech ještě horší.

 

 

Ústní hygiena - 1
Na žvýkačky nespoléhej, ty moc nepomáhají. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Nezapomeň na pitný režim

Věděla jsi, že proti zápachu z úst může člověk bojovat i pomocí pitného režimu? Správný pitný režim tedy není jen dobrý pro tvé zdraví a celkovou pohodu, ale dokonce při pití dostatečného množství tekutin můžeš "smýt" mnohé bakterie v ústech. Pokud budeš často pít, tvé tělo bude uvolňovat enzymy prostřednictvím slin, jež zničí všechny špatné bakterie, které způsobují zápach z úst. Nezapomeň tedy během dne pít pravidelně!

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Ušetřete za zubaře! Pět rad pro zdravé a silné zuby
7 kroků k příjemnému detoxu: za 3 týdny štíhlá a zdravá
Rihanna ukázala svou novou orální výbavu: V puse má zbraň
Porotce SuperStar Habera: Farna mě má nad postelí!


Zkontroluj si lékárničku

Pokud stále nevíš, co způsobuje, že tvůj dech není vůbec příjemný a už jsi zkusila opravdu všechno, možná je na čase se podívat do domácí lékárničky a zamyslet se nad tím, které léky bereš nebo jsi v poslední době brala. Proč? Protože některé léky, jako jsou například pilulky na krevní tlak, antidepresiva, antihistaminika... Ty všechny přispívají k suchu v ústech, což přispívá k množení bakterií. Nezapomeň se o vysazení léků nebo změně vždy poradit s lékařem a dentistou.9 hlasů
Vaše hodnocení