Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každá žena se někdy může dostat do situace, kdy v intimních partiích pociťuje svědění, pálení či nepříjemné pocit, mnohdy spojené s výtoky někdy dokonce i zápachem.

Trapný výtok a svědění? Známe odpovědi na otázky, které se stydíš položit

Dívka
zdroj: oficiální zdroj Dívka
aktualizováno 03.06.2018, 00:39 | 03.06.2018, 00:39 | Krásná.cz

Každá žena se někdy může dostat do situace, kdy v intimních partiích pociťuje svědění, pálení či nepříjemné pocit, mnohdy spojené s výtoky někdy dokonce i zápachem.

Pochva je vystavena nesčetným útokům mikroorganismů, které jsou i součástí mikroflóry partnera. Poševní prostředí může ovlivnit i blízkost konečníku, který bývá rezervoárem mikroorganismů. Navíc jsou období, kdy tyto obtíže mohou být výraznější a náš organismus k těmto problémům náchylnější. Často se opakují a obtěžují náš každodenní život, především v teplých dnech, při koupání, jízdě na kole, v souvislosti s užíváním antibiotik, ve stresu, v těhotenství, v období infekce a oslabení organismu i při velké tělesné zátěži.


Předcházejme těmto situacím! Sestavily jsme několik rad pro každou ženu, která chce být v pohodě:

 

Záleží na tom, jaké kalhotky nosím? Vadí krajky nebo tanga?

 

Noste prodyšné oblečení z přírodních materiálů. Noste bavlnu. Vzdušně se oblékejte, nenoste těsné a zařezávající se prádlo a kalhoty, těsné upnuté džíny podporují prostředí pro rozvoj infekce. Vždy udržujte okolí genitálu v suchu. Vlhké prádlo či plavky co nejrychleji převlečte, kůži vysušte. Nenoste syntetické spodní prádlo – vytváří teplé a vlhké prostředí, ve kterém se vaginální infekci daří. Vyhněte se nošení spodního prádla typu tanga, jejichž šňůrka nasává vlhkost a stává se živnou půdou pro kvasinky a bakterie.

 

Vadí prý hygiena nedostatečná i přehnaná. Co je tedy tak akorát?

 

Dodržujte přiměřenou hygienu – nedostatečná i přehnaná péče v intimní oblasti poškozuje obranné mechanismy sliznice. K intimní hygieně používejte raději jen čistou vodu bez mýdla, či používejte speciálních přípravky na intimní partie, případně s neutrálním pH 5,5. Při hygieně je třeba se vyhnout výplachům pochvy, kdy dochází k porušení mikroklimatu. Vyvarujte se pěnám do koupele, parfemovaným sprchovým gelům. Neaplikujte deodoranty přímo na genitálie.

 

Vagina
(Foto: oficiální zdroj)

 

Když mám své dny, mám se chránit nějak speciálně?

 

Při menstruaci často vyměňujte tampony i vložky, používejte menstruační vložky bez fólií. Omezte používání vložek parfemovaných a parfemovaného toaletního papíru, mohou poškodit ochranný kyselý film sliznic, které se potom stanou náchylnějšími k infekcím.


A co po zbytek měsíce, jsou nějaká specifika?


Po stolici se utírejte směrem odpředu dozadu, nepřenesete tak žádné střevní mikroorganismy na sliznice intimních partií. Také dodržujte hygienu před intimním stykem i po něm: týká se všech částí těla, které přicházejí do přímého styku s pohlavními orgány, např. prsty, nehty. Po pohlavním styku se vymočte a omyjte vodou intimní partie a dobře je vysušte čistým ručníkem, který s nikým nesdílejte. U pohlavního styku je nutné dbát i na opatrnost, aby nedošlo k poškození sliznice pohlavních orgánů (nehty, agresivním stykem).

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Znáš dobře svoji vagínu?
5 faktů o vagíně k neuvěření! Tohle v učebnicích nenajdeš
Jak by měla VONĚT TVÁ VAGINA? Co je normální a jaké potíže signalizuje jiné aroma

 

Prý může mít vliv i to, co jím?

 

Vyvarujte se konzumace velkého množství cukrů v potravinách, protože kvasinky mají rády sladké. Vhodné je také vyhnout se bílému pečivu, příliš velkému množství tvrdých sýrů, nadměrné konzumaci ovoce a zvláště sladkých nápojů. Dodržujte také pitný režim 2 litry tekutin denně, nejlépe čisté či minerální vody, nebo slabé ovocné čaje. Při nedostatečném režimu totiž dochází k dehydrataci, zahuštění poševního hlenu a zvýšení koncentrace mikrobů.

 

Co nesmím opomenout v létě?

 

Omezte koupání v chlorované vodě i ve vodě znečistěné - například sinicemi - doporučuje se voda slaná, která má antiseptický účinek.

 

Co když mám potíže často, mohu pro sebe něco udělat?

 

Preventivně užívejte doplňky stravy s probiotickou kulturou, zvláště při oslabení, užívání antibiotik, stresu apod. Je vhodná i konzumace jogurtů či nápojů s probiotickou kulturou. Také posilte imunitu: sportem, saunováním a podobně. V lékárnách jsou i dostupné doplňky stravy pro posílení obranyschopnosti a léky při akutních potížích: například Urinal proti močovým infekcím, Ovocan Aktiv pro zahnání nastupujících příznaků (svědění, zápach), Beliema Effect tablety pro obnovu přirozené vaginální mikroflóry. S vleklými nebo opakovanými potížemi ale nejlépe zamiřte k lékaři: poradí gynekolog, dermatovenerolog, ale i praktický lékař.0 hlasů
Vaše hodnocení