Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Týnuš není jediným člověkem, který utrpěl vážné popáleniny. Ročně s nesmazatelnými jizvami skončí tisíce dětí. Nejde ale jen o popáleniny, s nimi se pojí i ztráta sebevědomí, deprese, dokonce i myšlenky na sebevraždu. Proti nim se snaží bojovat no...

Trauma z popálení: Tady by Týnuš mohla najít naději

Týnuš Třešničková
zdroj: Instagram Týnuš Třešničková
aktualizováno 07.10.2018, 00:00 | 07.10.2018, 00:00 | Krásná.cz

Týnuš není jediným člověkem, který utrpěl vážné popáleniny. Ročně s nesmazatelnými jizvami skončí tisíce dětí. Nejde ale jen o popáleniny, s nimi se pojí i ztráta sebevědomí, deprese, dokonce i myšlenky na sebevraždu. Proti nim se snaží bojovat nová, ryze česká iniciativa, ve které se spojují lidé, kteří si hrůznou zkušeností prošli a mohou svou bolest sdílet.

Youtuberka Týnuš Třešničková po nedávné nehodě, při které utrpěla rozsáhlé popáleniny, zatím stále leží v turecké nemocnici a s okolím moc nekomunikuje. Vzhledem k tomu, že pro ni vzhled je hodně zásadní a byla na něm zásadně postavena její kariéra youtuberky, mnoho lidí spekuluje, co s ní asi bude dál. Unese Týnuš své zohyzdění? Stáhne se kvůli němu z veřejnosti, nebo bude tato hrůzná zkušenost pro ni novou cestou, na které se třeba vydá pomoci podobně postiženým lidem?

 

Téma popálených dětí a mladých lidí se v České republice neotevírá moc často. Neznamená to ale, že se takové události nedějí. Podle údajů Centra dětské úrazové prevence se ročně v Česku popálí necelé dvě tisícovky dětí. U nejmenších převažuje horká tekutina, u starších tvoří největší podíl experimenty s ohněm a zásahy elektrickým proudem. Na rozdíl od jiných úrazů, popáleniny jsou vidět celý život. Obzvlášť u dětí a mladistvých jsou popáleniny jedním z nejbolavějších poranění, protože při vývinu jizvy rostou a postižený trpí nepředstavitelnou bolestí. Navíc popálení často doplácí na sociální vyloučení, protože zkrátka vypadají jinak než ostatní, což často vede k depresím a bohužel nezřídka kdy také k myšlenkám na sebevraždu.


Místo depresí pomoc druhým


Týnuš se dokázala ve své kariéře youtuberky vypořádat s ostrými komentáři, útoky haterů, kritikou i závistí. Čelila jim s úsměvem na svém dokonalém obličeji. Dokáže si ale zachovat sebevědomí, i když její tělo a tvář poznamenaly neodstranitelné jizvy?

 

 

Věříme, že ano a že by se díky tomu mohla stát vzorem pro další děti a mladé lidi, kteří si podobnou trpkou zkušeností prošli také a popáleniny je trápí.

 

Pomocí jí, ale i dalším podobně postiženým lidem, by mohla nová platforma pod názvem Burn Fighters, která má lidem přiblížit příběhy, které se lidem s popáleninami staly a které si museli vytrpět. Seznámí vás s životními osudy lidí, kterým nepozornost, nevědomost, nebo také nenávist druhých, navždy změnila život. Naplno se projekt rozjede v pondělí 8. října, tematicky při příležitosti Mezinárodního dne popálenin.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Dokážeš se prosadit?
Potřebuješ větší sebevědomí? Praktická cvičení, která fungují!
Chybí ti sebevědomí? 7 tipů, jak si víc věřit!


Týnuš v tom není sama


Lidé, kteří přišli s popáleninami do styku, si zde mohou přečíst příběhy ostatních lidí, diskutovat, šířit osvětu a lépe se tak vyrovnávat s následky. Nápad vzešel od děvčat, která patří sama mezi popálené. Simona Riedlová je v kategorii tzv. vagonářek, těch, které byly popáleny elektrickým proudem. „Komunikace je velmi důležitá. Samy to dobře víme, protože myšlenky po úrazu byly všelijaké. I díky podpoře od ostatních lidí, kteří si prošli podobnými osudy, neustále nabíráme sílu, kterou bychom v rámci blogu Burn Fighters zase rády předávaly dál,“ říká Simona, která s následky popálení žije už jedenáct let.


Vzorem pro autorky Burn Fighters je Katie Piper, bývalá britská modelka a v současné době spisovatelka a velmi vlivná dáma na sociálních sítích. Katie Piper v roce 2008 znásilnil její tehdejší partner, který následně nařídil svému kamarádovi, aby Katie znetvořil kyselinou. Bývalá modelka podstoupila celou řadu operací, nikdy se nestáhla z veřejnosti, naopak svůj příběh hojně medializuje a nechává téma obětí popálenin rezonovat veřejnou diskuzí.

 

 

Ač si jistě prožila nelehké chvilky, nikdy se nevzdala: dnes vychovává se svým současným manželem dceru Bellu a je jednou z nejvýraznějších tváří popálených. „Je naší inspirací. Když ji zohavili, nevzdala se. Nyní má svou nadaci, která pomáhá popáleným, vydala knihu pod názvem „Krásná“ a dokonce o ní byl i natočen film Má krásná tvář. Její blog už pomohl tisícům popálených a my bychom na ni rády navázaly v českém prostředí,“ říká Martina Půtová, druhá z dvojice popálených dívek.

 

Burn Fighters
(Foto: oficiální zdroj)


Projekt Burn Fighters si vymysleli přímo popálenci, kteří po svých úrazech nemohli najít prostor, kde si popovídat, sdílet své příběhy, a neformálně se poradit o denních problémech. Burn Fighters má ambice nejen odhalovat příběhy, ale i radit v oblasti lifestylu např. pomocí video tutoriálů. V praxi by se dívky chtěly věnovat i klasických starostem všedního dne a dát svým čtenářům např. tipy, jak se nalíčit a co použít za make up, když chcete skrýt své jizvy, nebo na koho se obrátit, když potřebujete vyhledat odbornou pomoc. 0 hlasů
Vaše hodnocení