Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejistota někdy dostihne každého z nás. Co když ale stojíte řed důležitým rozhodnutím, nebo vás tlačí čas? Neztrácejte hlavu.

Tři kroky, jak nepodlehnout nejistotě

Stres
zdroj: Thinkstockphotos Stres
aktualizováno 07.04.2018, 00:04 | 07.04.2018, 00:04 | Krásná.cz

Nejistota někdy dostihne každého z nás. Co když ale stojíte řed důležitým rozhodnutím, nebo vás tlačí čas? Neztrácejte hlavu.

Prvním krokem je chvilka pozorování toho, co váš mozek vlastně vytváří. Je to katastrofický scénář, který končí totálním debaklem? Nebo je to spíš série pochyb o sobě a svojí hodnotě? Jsou to spíš obrázky selhání nebo pocit, jako by vás komandoval vnitřní kritik? Na chvilku se posaďte a jen to pozorujte.

 

Druhý krok po tom, co jste to identifikovali, je hodit to na papír. "Všechny myšlenky, obrazy, pocity, které vás k tomu napadají. Už jenom tohle by vám mělo hodně ulevit. Je to tak proto, že náš mozek je vyrobený na to, aby myšlenky produkoval, ne aby je ukládal," vysvětluje psycholožka a sychoterapeutka Mgr. Alžběta Protivanská.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jen koníček? Jak z něj udělat vysněný job
Máš sama sebe vůbec ráda?
Jak stihnout vše, co potřebuješ, a nezbláznit se

 

Třetí krok je podívat se na to, co vzniklo na papíře a vymotat se z toho. Vzít ten katastrofický scénář a dopsat ho až do konce. Každá situace v životě nakonec skončí a není důvod, proč byste měli reálně zamrznout zrovna ve chvíli, kdy se něco pokazí.

 

S vnitřním kritikem se normálně pohádejte. Zpochybněte, co říká, a vzpomeňte si, že jste přece něco podobného už dříve zvládli.0 hlasů
Vaše hodnocení