Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak udělat dobrý dojem v nové škole, práci, zájmovém kroužku, partě lidí nebo třeba na návštěvě u rodičů vašeho přítele? Jak si v novém kolektivu najít přátele a spřízněné duše? Vyzkoušejte tyto osvědčené triky!

Triky, jak rychle zapadnout do jakéhokoliv nového kolektivu

kolektiv
zdroj: Thinkstockphotos kolektiv
aktualizováno 17.12.2018, 16:33 | 17.12.2018, 16:33 | Krásná.cz

Jak udělat dobrý dojem v nové škole, práci, zájmovém kroužku, partě lidí nebo třeba na návštěvě u rodičů vašeho přítele? Jak si v novém kolektivu najít přátele a spřízněné duše? Vyzkoušejte tyto osvědčené triky!

Co funguje a čemu byste se měly vyhnout?

 

Usmívejte se a buďte proaktivní


Jestli něco funguje, tak je to úsměv. Nebojte se s ostatními navázat oční kontakt, usmát se, pozdravit a představit se. Není důvod se stydět, takovým jednáním nikdy nikoho neurazíte, právě naopak. Vystupte na chvíli ze své bubliny a buďte trochu proaktivní. Pokud se jedná o novou školu, klidně se spolužáků zeptejte na radu ohledně výběru předmětů nebo třeba na informace o mimoškolních aktivitách, které jsou mimochodem dalším skvělým způsobem, jak se seznámit.

 

Přátele
(Foto: Getty Images)


Udělejte první krok


Když přijdete do nového kolektivu, ve většině případů musíte počítat s tím, že první krok zbyde na vás. Občas se najdou citliví a vnímaví jedinci, kteří se vám budou snažit pomoct, ale není tomu tak vždy. Nevykládejte si to špatně a nenahlížejte na ostatní jako na nepřátele. Uvědomte si, že ti lidé už delší dobu fungují v zajetých kolejích a nemají důvod vás proaktivně oslovovat nebo se stydí úplně stejně jako vy.


Vyhněte se kritice a nadřazenosti


Když už s někým zabřednete do hovoru, dávejte si pozor na to, kam vaše konverzace směřuje. Nastoupily jste do nové práce? Za žádnou cenu nekritizujte vybavení kanceláře, zavedené návyky, kafe v kuchyňce a už vůbec ne ostatní spolupracovníky a nadřízené. Mohlo by se vám to šeredně vymstít.

 


Možná novým kolegům chcete dokázat, že vše zvládáte a budete prospěšným členem týmu. Dejte si pozor, abyste to nepřehnaly a nepůsobily nadřazeně a arogantně. U nováčků každý očekává, že na začátku můžou dělat chyby a neví úplně všechno. Požádat o radu nebo vysvětlení není žádná ostuda. Naopak tím novým kolegům vyjádříte zájem a dostanete příležitost je lépe poznat.


Tolerance, takt a ohleduplnost fungují


Chovejte se k ostatním slušně a ohleduplně, respektujte jejich návyky a pravidla, nesnažte se hned měnit to, co je už dlouho zavedené a své názory, připomínky a otázky vyjadřujte taktně a asertivně. Jedině tak máte šanci uspět.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Šikana bolí, i když krev neteče: VAŠE PŘÍBĚHY i řešení, jak z kruhu ven

TEST: Jak vás vnímá vaše okolí?

TEST: Miláček nebo outsider? Jak si vedete v kolektivu spolužáků?


Pokud budete mít pocit, že vás ostatní nechtějí přijmout, i když se snažíte, dejte tomu čas. Nepropadejte hned smutku a nereagujte agresivně.

 


Buďte samy sebou


Jedině tehdy, kdy budete své a přirozené, si vás najdou ti správní lidé a budete pro ostatní atraktivní a zajímavý člověk k seznámení. Zdravé sebevědomí a přirozenost jsou nejdůležitějším stavebním kamenem k tomu, abyste v novém kolektivu udělaly dobrý dojem.

 

Jak to se seznamováním máte vy? Dělá vám to potíže, nebo jste hned s každým kamarádky?



0 hlasů
Vaše hodnocení