Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chronický únavový syndrom je nemoc, která ti ze života udělá peklo. Kvůli nezměrnému vyčerpání už totiž nic nezvládneš.

Troskou snadno a rychle, to ti udělá únavový syndrom

Únava - 2
zdroj: Thinkstockphotos Únava - 2
aktualizováno 22.07.2013, 00:00 | 22.07.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Chronický únavový syndrom je nemoc, která ti ze života udělá peklo. Kvůli nezměrnému vyčerpání už totiž nic nezvládneš.

Každého z nás někdy potká únava. Je to zcela běžné, protože moderní způsob života je velmi hektický a na odpočinek nám zbývá velice málo času. Jenomže obyčejná únava brzy odezní, stačí se jednou, dvakrát dobře vyspat, nebo si dopřát relaxační odpoledne v bazénu a síly jsou obnoveny.

Jenomže pak existuje i jiný druh únavy. Začíná nenápadně jako obyčejná chřipka. Je ti mizerně, máš zvýšenou teplotu, nic se ti nechce. Zažila to například devatenáctiletá Monika, která ale měla před zkouškami, a tak si nemohla dovolit marodit. Učila se a nemoc zaháněla teplým čajem a paralenem. Jenomže chřipka neodezněla a Monice bylo čím dál hůř. Cítila se vyčerpaná, krk ji pálil, teplota neklesala, točila se jí hlava a svět vnímala jako rozmazaný film. Celé dny ležela v posteli, a protože byla na koleji, byla odkázaná na pomoc spolubydlících, aby měla alespoň co jíst. Nedokázala číst, natož se učit a tak jen ležela a nic nedělala.

 

Únava - 1
Pro nemocné únavovým syndromem může být učení nadlidský úkol. (Foto: Thinkstockphotos)

 

"Jedné z mých spolubydlících už to bylo fakt divné, a tak mi prohlédla telefon a zavolala našim. Já jsem to nechtěla, protože oni mě původně do Prahy na školu nechtěli pustit a hrozně jsme se kvůli tomu hádali. Tohle by bylo jen potvrzení jejich názoru, že na samostatný život nejsem ještě připravená," vybavuje si Monika. A přesně tak to také bylo, rodiče si ji odvezli domů a v autě jí udělali přednášku o její nezodpovědnosti. Naštěstí její špatný stav je brzy přesvědčil, že si Monika nevymýšlí a jeli s ní do nemocnice.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Zažeň únavu a buď v pohodě
Mononukleóza - pozor na "líbací nemoc"
25 tipů, jak žít zdravější život

Jenomže první vyšetření nic neukázala a zdálo se, že je její tělo v naprostém pořádku. "Naši se na mě pomalu začínali dívat jako na blázna, který neví, co chce, a tak simuluje. To snad bylo ještě horší než samotná nemoc," popisuje Monika. Naštěstí nakonec jeden z lékařů, kteří ji vyšetřovali, dostal nápad a poslal ji na specializované pracoviště. A Monice se konečně ulevilo, aspoň psychicky, protože alespoň věděla, co jí je. Diagnóza zněla chronický únavový snydrom. 

Bolí celý člověk


Chronický únavový syndrom je onemocnění, které se projevuje nezměrnou únavou, hlubokým vyčerpáním, naprostou ztrátou výdrže a celou řadou dalších příznaků. K těm patří hlavně zvýšená teplola, která ale nepřesahuje přes 38 °C, která stoupne vždy po psychické a zátěži, dlouhodobé bolesti v krku, zvětšení mízních uzlin, svalové bolesti, bolesti hlavy... FYzických projevů může být ještě víc, pro nemocné je však vysilující, že onemocnění provází i psychické problémy - zmatenost, zapomětlivost, nesoustředěnost, deprese.

Zatímco běžnou únavou trpí velká část populace, jen asi 2 až 3 procenta splňují podmínky chronického únavového syndromu. Nemoc je naprosto vyřadí z provozu, protože jsou schopni vykonávat jen asi polovinu věcí, na které byli doposud zvyklí.

 

Únava - 3
I běžné domácí práce prostě nejdou udělat - tělo chce odpočinek. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Tahle zákeřná choroba patří do neslavného spolku civilizačních nemocí. I když na jejím prozkoumání pracují celé týmy vědců, jednoznačná příčina není doposud známa.

"Nejhorší na tom všem je, že mi na první pohled nic není. Nemoc není ani příliš známá, takže se mi často stává, že mi někdo nevěří a myslí si, že simuluji. Ale zpochybňování a zlehčování mé situace mi moc nepomáhá. Mám pocit, že nejsem k ničemu a trápím se daleko víc," svěřila se Monika.

Lékaři neumí nemoc léčit

Možnosti léčby jsou značně omezeny právě skutečností, že není známa příčina vzniku této nemoci a tudíž ani účinná obrana před ní. Takže se doktoři zaměřují na ovlivnění jednotlivých příznaků. Snaží se napravovat poruchy spánku a depresivní stavy, tlumit bolesti a zažívací obtíže. Léčebný postup je velmi individuální, ale nemocný přitom nemůže čekat, že mu lékař pomůže.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Únava jako vážná nemoc: Nepodceňte první příznaky!
Terapie na 5 minut: Zbaví vás stresu!

S touto nemocí je totiž nutné naučit se žít. Přestože ovlivní společenský život a nemocný přijde o velkou část kamarádů a známých, musí si pamatovat, co zvládne, co si může dovolit a co ho příliš zatěžuje. Nesmí se přepínat a musí tělu dopřát, co potřebuje. To znamená spát přesně tolik, kolik tělo chce, odpočívat, kdykoliv si o to tělo řekne.

A nejhorší nakonec - nemoc může ustoupit, ale nemocný nikdy neví, zda se nevrátí. Ani Moničin příběh zdaleka není u konce. Přestože se jí dostalo dobré péče a absolvovala řadu procedur, jistotu nemá. Má jen pevnou vůli a odhodlání žít jakž takž normální život.2 hlasů
Vaše hodnocení