Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Není sourozenec jako sourozenec. Každý má se svým bratrem nebo sestrou jiný vztah a často to bývá docela komplikované, zvlášť z pohledu jejich rodičů. Děti, které spolu odmalička vyrůstají, si často projdou mnohými spory, než se jejich postoj vyvi...

Typologie sourozenců: Je vaše sestra parťačka nebo rivalka?

sestry
zdroj: Getty Images sestry
aktualizováno 14.05.2019, 00:00 | 14.05.2019, 00:00 | Krásná.cz

Není sourozenec jako sourozenec. Každý má se svým bratrem nebo sestrou jiný vztah a často to bývá docela komplikované, zvlášť z pohledu jejich rodičů. Děti, které spolu odmalička vyrůstají, si často projdou mnohými spory, než se jejich postoj vyvine až ke vzájemnému porozumění.

Vztahy mezi sourozenci samozřejmě často ovlivňuje pořadí, ve kterém se narodili a také jakého jsou pohlaví. Mezi dvěma sestrami bude v zásadě větší rivalita než u bratra a sestry. Přesto se však s postupem času sestry většinou stávají velkými kamarádkami. I tak mezi nimi ale zůstanou role, které si vymezily už v raném věku.


Velký vzor


Za velký vzor bývají nejčastěji považováni starší sourozenci, může jít ale obecně i o ty, kteří jsou nadanější, hlučnější nebo v něčem víc vynikají. Jejich bratr nebo sestra, která je o poznání průměrnější, pak vyrůstá v jejich stínu a připadá si skoro méněcenná a neviditelná. Je na rodičích, aby dali druhému dítěti najevo, že je stejně tak důležité a nedávat mu lepšího potomka za vzor. Jinak by mohlo začít žárlit a poškodilo by to jeho vztah se sourozencem na dlouhá léta dopředu.

 

sestry
(Foto: Getty Images)


Ochránce


Ochráncem bývá starší bratr, ale může to být i sestra, která je psychicky nebi fyzicky silnější než další děti v rodině. Víte, že se vás vždycky zastane a nikoho nenechá, aby vám ublížil. Tento typ sourozence je ideální, můžete se na něj totiž ve všem spolehnout a víte, že vás vytáhne z každého problému i za cenu vlastní pověsti. Nikdy vás nenechá na holičkách ani před vlastními rodiči.


Spojenci


Parťáky se stanou hlavně ty sourozenci, kteří k sobě mají věkově blízko nebo jsou dokonce dvojčaty. Tím, že mezi nimi není velký věkový rozdíl a ani jeden z nich nemá před druhým náskok, se dokážou snadněji navzájem pochopit a skamarádit. Dokonce mohou mít i mnoho společných přátel a trávit spoustu času pohromadě.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mít či nemít sestru?
Hororové snímky. Sestry se vsadily, která víc zhubne. Výsledek tě šokuje!
Šílená posedlost! Tyto sestry chtějí být jako KLONY


Poslušný sourozenec


Starší sestry nebo bratři mají někdy tendence si dělat z o mnoho let mladších sourozenců poskoky a služebníčky. Těm to kvůli obdivu k těm starším ani tak nepřijde, uvědomí si to až s věkem, když oba sourozenci najdou společnou řeč. Později se role obrátí a naopak to bývá ten starší, kdo mladšímu pomáhá.


Co chce, to si vydupe


Tohle je častý problém u benjamínků, nejmladších sourozenců. Zatímco na vás jako na prvorozené byli rodiče přísní, ten nejmenší dostane všechno, co si zamane. Rychle poznal, jak si rodiče získat a manipulovat s nimi. Vám to brzy začne vadit a snažíte se na rodiče uplatňovat podobné taktiky jako on, ale bez stejného výsledku. Tento sourozenec začne mít problém s tím, že mu jeho bratr nebo sestra závidí a považuje ho za rozmazleného. Časem se k sobě budou muset nějak přiblížit.

 

sestry
(Foto: Getty Images)


Slušňáci a průšviháři


Zatímco jeden nosí samé jedničky a pořád vzorně sedí doma, druhý jde z jednoho průšvihu do druhého a rodiče z něj šílí. Jsou mezi nimi tak velké rozdíly, až se zdá, že snad nemohou mít stejné rodiče. Naprosto rozdílní sourozenci se však nejspíš začnou postupně čím dál tím víc ovlivňovat a jeden druhému přizpůsobovat, až se oba dostanou do zlatého středu. A nebo také ne a každý si nadále půjde svou vlastní cestou.


Náš tip: Na to, jak moc dokážou být dvě sestry rozdílné, se podívejte ve filmu 10 důvodů, proč tě nenávidím 18. května v 15:40 na Nově. Mladá sesterská dvojice Bianka a Katarina je jako voda a oheň. Jedna je roztomilá a oblíbená, druhá sarkastická a všemi pohrdající. Zatímco Bianka by už nejraději začala randit, Katarina se všem klukům tak akorát vysmívá.


Potíž je v tom, že otec dvou dcer si stojí za tím, že pokud chce jít na rande Bianka, musí jít i Katarína. Kdo by tak ale mohl tuto nedostupnou dívku sbalit? Ve filmu hrají sympatičtí herci Heath Ledger a Joseph Gordon-Levitt a děj je zasazený do studentského prostředí.  

 0 hlasů
Vaše hodnocení