Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dárcovství krve je bezbolestná a rychlá cesta, jak můžeš někomu pomoci. Nepřemýšlela jsi, že bys to udělala?

Už jsi darovala krev?

Dárcovství krve
zdroj: Thinkstockphotos Dárcovství krve
aktualizováno 15.10.2012, 12:23 | 15.10.2012, 00:00 | Krasna.cz/lk

Dárcovství krve je bezbolestná a rychlá cesta, jak můžeš někomu pomoci. Nepřemýšlela jsi, že bys to udělala?

Daruj krev, zachráníš život. Není to jen reklamní slogan, je to jednoduchá a prostá pravda. Přestože nikdo z nás nikdy neví, kdy bude potřebovat cizí krev (může se ti stát nehoda, kdy budeš potřebovat neplánovanou operaci), jen málo lidí je ochotno doplňovat krevní banky. Pravidelnými krevními dárci je jen 15 procent lidí, přestože třetina Čechů to alespoň jednou vyzkoušela. Přitom darování krve nebolí a dostaneš na jeden den omluvenku ve škole :-)

Dárcem krve se může stát každý, komu už bylo 18 let a netrpí žádnou vážnou nemocí ani příliš silnou alergií. Z darování jsi vyloučena v případě, že máš čerstvé tetování nebo piercing, případně že jsi strávila dovolenou v rizikových zemích (mimo EU). Dívky nemohou darovat krev, pokud mají menstruaci.

 

 

Jestli se rozhodneš , že by ses chtěla stát dárcem, vyber si nejbližší transfuzní stanici. Nejčastěji jsou v nemocnicích. Jejich seznam najdeš na internetu, například TADY. Můžeš začít i při speciálních příležitostech, krev se daruje například s Českým rozhlasem, se Spartou, nebo třeba s pojišťovnami. Netrvá to dlouho a nejdéle za hodinu budeš moct odejít domů.

Vše začíná vyplněním dotazníku, ve kterém se zjišťují prodělané choroby, užívané léky, možný kontakt s infekcí. Dotazník je dlouhý a nudný, ale je potřeba odpovídat pravdivě, protože informace, které zde napíšeš, budou pro stanici vodítkem, zda budeš vhodným dárcem. Dále potvrdíš, že nepatříš mezi osoby s rizikovým chováním, tedy že neužíváš drogy, nemáš častý nechráněný sex nebo jsi neprodělala v nedávné době nějakou výše uvedenou zkrášlovací proceduru.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Křečové žíly se nevyplácí podceňovat
VAŠE PŘÍBĚHY: Kvůli zpackané operaci mám trauma z doktorů
Plastika v patnácti? Nic není nemožné

V dalším kroku následuje malý odběr krve ze žíly nebo z prstu. Krev jde na vyšetření, aby se vyloučili nemocní dárci. Kontroluje se také hodnota červeného krevního barviva. S výsledky ze zkušebního odběru jde dárce k lékaři, který mu změří tlak a puls, provede zběžné vyšetření a vyhodnotí vyplněný dotazník (anamnézu). Je-li vše v pořádku, můžeš jít na odběr.

Než však k němu přistoupíš, měla by ses najíst. Něco lehkého, ale výživného, aby se ti neudělalo zle. Důležitý je i dostatek tekutin, třeba sladký čaj je super. Jediné, čeho by ses měla držet, je, že 14 hodin před odběrem nesmíš jíst nic tučného a pít alkohol.

Odběry se provádí ve zvláštní místnosti. Sestřička tě vyzve, uloží na lehátko a napíchne žílu. Jeden odběr trvá asi 10 až 15 minut, záleží na tom, pod jakým tlakem krev vytéká. Ty jen ležíš na lehátku, mačkáš balonek a snažíš se vydržet. Protože se většinou jedná o bezplatné dárcovství, chodí kolem sestřičky, jsou strašně hodné a pořád se ptají, zda je ti dobře.

 

 

Jeden člověk daruje 450 mililitrů krve, což je zhruba desetina krve, která ti koluje v žilách. Protože je to najednou docela hodně krve, může se stát, že ti bude nevolno, nebo dokonce omdlíš. To se stává. Proto pokud ucítíš slabost, okamžitě si sedni, třeba i v autobuse na zem, a doplň hladinu cukru. Pak bude líp.

Ženy mohou krev darovat čtyřikrát ročně, muži pětkrát. Pokud máš vzácnou krevní skupinu, budeš "oblíbenějším" dárcem než někdo, kdo má zcela běžnou skupinu.4 hlasů
Vaše hodnocení