Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V letních měsících bys měla svou pokožku chránit dvojnásob, zejména pokud chceš být krásně opálená. Z toho důvodu je potřeba chránit se správným UV faktorem. Jaké SPF si vybrat a co je rozhodně důležité vědět?

Už víš všechno o krémech na opalování? Tohle nezapomeň!

Opalování - 3
zdroj: Thinkstockphotos Opalování - 3
aktualizováno 29.07.2013, 00:00 | 29.07.2013, 00:00 | Krasna.cz/an

V letních měsících bys měla svou pokožku chránit dvojnásob, zejména pokud chceš být krásně opálená. Z toho důvodu je potřeba chránit se správným UV faktorem. Jaké SPF si vybrat a co je rozhodně důležité vědět?

Při používání opalovacího krému se dopouštíme řady různých chyb, mezi které patří například špatné roztírání krému, neopakování nátěru, nedostatečný faktor slunečné ochrany, ale také přemíra pobytu na slunci. SPF tě však dokáže před sluníčkem ochránit, ale pouze tehdy, dodržuješ-li všechny pravidla s ním spojená. Mezi ty nejdůležitější patří:

Správné opakování nátěru

Opalovací krém by se dal přirovnat k tvému opálení - nebude-li se opakovat, nevydrží dlouho. Jestliže si myslíš, že jeden nátěr opalovacího krému ti vydrží několik hodin, jsi na omylu. Z tohoto mylného přesvědčení pak vznikají všechny spáleniny, nebo dokonce rakovina kůže.

 

Opalování - 1
Nátěr krému je třeba často opakovat, jinak ztratí účinnost. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Odborníci tvrdí, že pokud ve vodě strávíš více jak 80 minut, tak voděodolné opalovací mléko tě už nechrání. Ať máš tedy SPF faktor sebevětší, vždy po vylezení z vody se opět pořádně namaž krémem. To samé platí, pokud se hodně potíš nebo často utíráš ručníkem.

Péče o rty a pokožku hlavy

Tvoje kůže není jedinou částí těla, která potřebuje ochranu. Vzpomeň si, kolikrát sis zapomněla namazat na sluníčku rty nebo chránit před UVB paprsky pokožku hlavy. Proto sebou vždy nos také balzám na rty s SPF a klobouk. Při používání opalovacího krému dbej na to, aby nejvíce byla namazaná právě ta místa, která se ti snadno spálí - ruce, nohy, uši a samozřejmě záda.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Opalování nahoře bez? Tvá prsa ve smrtelném nebezpečí
Sex v Chorvatsku – padají všechny tvoje zábrany!
Letní líčení: Jak být krásná i v tropických teplotách?

Používáš příliš nízký SPF


Určitě jsi už slyšela o tvrzení, že čím vyšší ochrana, tím více jsi chráněná před sluníčkem. Toto tvrzení je ale holý nesmysl, protože číslo SPF ochrany pouze udává, jak dlouho jsi na sluníčku chráněná - to znamená, že čím máš vyšší ochranu, tím méně je pak potřeba nátěr znovu opakovat.

 

Opalování - 4
Také dbej na to, abys používala dost vysoký ochranný faktor. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Pamatuj, že SPF 30 blokuje zhruba 96,7 procent ultrafialového záření a takový faktor 50 zase 98 procent. Moc velký rozdíl to není, že? V Česku není tak silné sluníčko jako u moře, ale vždy používej ochranný faktor nejméně 15.

Uchovávání krémů po létě


Nezáleží tak na tom, zda je přítomné sluníčko, ale jaké je počasí venku celkově, protože škodlivé paprsky se odráží také od sněhu. Proto je důležité si opalovací krém uchovávat také na zimu. A pokud to nebudeš dělat správně, bude ti krém k ničemu. Takže jak na to? Uschovej ho nejlépe na chladném a suchém místě. Doporučuji opalovací krém zavřít do ledničky - jeho trvanlivost se tak prodlužuje až o několik měsíců.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
POZOR! Opalování vám přidává vrásky! Víme, jak tomu zabránit!
Sexy žlutá: Zahalte se do barvy slunce

Neviditelné spáleniny


Každý z nás má jinou pokožku, tedy i jiný pigment. Někdo se opaluje dobře, někdo zase špatně. Je důležité znát svůj fototyp pleti, protože teprve pak si můžeš koupit tu správnou SPF ochranu. Hlavně si pamatuj, že spáleniny nejsou na sluníčku ze začátku vůbec vidět. Jakmile na pokožce začneš pociťovat takový teplý pocit, je dost možné, že večer se objeví nepříjemné spáleniny. Čím teplejší kůže na těle, tím více ji promazávej a pokud možno, sluníčku už nevystavuj.

 

Opalovací krémy
Na trhu jsou desítky opalovacích krémů, můžeš si vybírat v různých cenových hladinách. (Foto: Archiv firem)

 

Mezi kvalitní sluneční ochranu patří například Photoderm od Biodermy, sluneční řada od Vichy, ale kvalitní opalovací krémy za nižší cenu seženeš například i u Oriflame. Ať už ale investuješ do čehokoliv, pamatuj si, že není důležité ani tak, jak vysoké číslo použiješ, ale jak často!
 8 hlasů
Vaše hodnocení