Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

No tak to je paráda, kapesného moc nemáš a našetřeno nemáš zrovna balík, prázdniny tryskem ubíhají a ty bys tak ráda někam vyrazila. Ovšem pokud si vypočítáš cestovní výdaje, tak už si nic moc jiného dovolit nemůžeš. Nejraději by ses vydala stopem!

V kapse ani vindra? Vyraz do světa stopem!

Autostop
zdroj: Thinkstockphotos Autostop
aktualizováno 13.07.2013, 00:00 | 13.07.2013, 00:00 | krasna.cz/roh

No tak to je paráda, kapesného moc nemáš a našetřeno nemáš zrovna balík, prázdniny tryskem ubíhají a ty bys tak ráda někam vyrazila. Ovšem pokud si vypočítáš cestovní výdaje, tak už si nic moc jiného dovolit nemůžeš. Nejraději by ses vydala stopem!

Stopování je skvělá věc, protože tě donese z bodu A do bodu B za nula nula nic a je to rychlé a celkem pohodlné. Ještě se při stopování poznáš se spoustou zajímavých lidí, ale tvoji rodiče z toho nejsou zrovna dvakrát odvázaní. Mamka sice vzpomíná, jak dřív jezdila stopem celkem běžně, ale podotýká, že to byla tenkrát jiná doba a teď na tebe za každým rohem číhá nějaký úchylák a násilník.

 

Maminka nemusí být tak daleko od pravdy, ono stopování není úplně nejbezpečnější způsob dopravy. Opravdu nikdy nevíš, kdo ti zastaví a rozhodně, pokud už se na tenhle způsob přemísťování vydáš, tak přemluv kámošku, ať jede s tebou. Přeci jen jste ve dvou o něco silnější tým, i když zvrhlíkům a násilníkům by to asi problém nedělalo.

 

 

Nechceme samozřejmě malovat čerta na zeď, ale při stopování je opravdu velice důležité být ostražitá. Pokud se ti člověk, který vám zastaví, jen trochu nezamlouvá, dej na instinkt a odmítni. Však pojede někdo další, kdo tě určitě posune zase o kousek dál.

 

Na českých silnicích se stopem dostanete kamkoli a nikdo se nad tím nebude pozastavovat, je to taková tradice. Je fakt, že v posledních letech stopařů přeci jen trochu ubylo, ale i tak je to stále oblíbený druh cestování, především pro studenty. Můžeš tímhle stylem cestovat jen na krátké vzdálenosti, nebo třeba přejet celou zeměkouli.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bojíš se letní nudy? Začni sbírat turistické známky

Letíš na dovolenou? Buď v pohodě!

 

Pozor si ale musíš dávat na to, kde a v kterých zemích je cestování stopem povolené a kde ne. Protože ne všude jsou zákony tak benevolentní jako u nás. Stopovat be výjimky mužeš v Bulharsku, Finsku, Litvě, Portugalsku, Turecku, Řecku a Švédsku, ve valné většině zemí ale platí jistá omezení. Na dálnicích je zakázáno stopovat v Dánsku, Maďarsku, Makedonii, Norsku, Rumunsku, Slovinsku a Srbsku. Takové omezení platí, kromě dálnic i na čtyřproudých silnicích v Itálii, Lucembursku, Německu a Rakousku (ve Štýrsku, Horním Rakousku, Burgenlandsku a Vorarlbersku je ale stopování zakázáno osobám mladším 16 let), na dvouproudých ve Francii, Slovensku a Velké Británii, na všech víceproudých silnicích ve Švýcarsku a na dálnicích a na silnicích vedlejších hlavních tahů ve Španělsku. Naopak zcela zakázáno je stopování v Polsku a Rusku a pouze v oblastech pro pěší můžete stopovat v Holandsku.

 

 

Pokud se ocitnete v situaci, kdy potřebujete jet jinam než váš řidič a jediné místo, kde vás může vysadit, je vesnička v Horní Dolní nebo odpočívadlo na dálnici, která vede vaším směrem, nechte se vysadit na odpočívadle. Sice se na dálnici nesmí stopovat, ale je mnohem pravděpodobnější, že seženeš nějakého milého člověka, se kterým se dáš do řeči a s kamarádkou se mu nakvartýrujete do auta, než stopovat někde na silnici vedoucí nikam.

 

Pokud chceš cestovat stopem po Evropě, pak je ale jedním z důležitých faktorů ovládat alespoň jeden světový jazyk, abys byla schopná se domluvit. Ty nebo tvoje kámoška! Pokud byste se dostaly jakkoli do úzkých, tak aspoň budete schopné nějakým stylem komunikovat.

 

Pokud se ti přeci jen cestování stopem zdá jako moc nebezpečná varianta, můžeš zkusit spolujízdu. Na internetu najdeš hned několik portálů, které tyto služby poskytují. Existuje i spolujízda výhradně holky s holkama, takže se tím minimalizují veškerá rizika. Hlásí se tam řidiči, kteří cestují z bodu A do bodu B a mají volná místa v autě, která nabízí spolujezdcům, a tak si snižují své náklady. Není to tudíž už zdarma, ale je to celkem šikovná věc.
 3 hlasů
Vaše hodnocení