Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vánoce patří bezpochyby mezi nejkrásnější období roku. Světélka, poprašek sněhu připomínající cukr všude kolem, vůně čerstvě upečeného cukroví, ale hlavně pohoda a cenný čas strávený s rodinou.

Vánoce v jiných kulturách. Kde chodí Ježíšek a kde Santa?

vánoční dárky
zdroj: Thinkstockphotos vánoční dárky
aktualizováno 08.12.2018, 00:00 | 08.12.2018, 00:00 | Karolína Šimečková

Vánoce patří bezpochyby mezi nejkrásnější období roku. Světélka, poprašek sněhu připomínající cukr všude kolem, vůně čerstvě upečeného cukroví, ale hlavně pohoda a cenný čas strávený s rodinou.

Napadlo tě ale někdy, jak slaví Vánoce například V Indii či Řecku? To a mnohem víc ti prozradíme v dnešním článku.


Velká Británie


Než se ale dostaneme k opravdu exotickým Vánocům, podíváme se trošku blíž. První britské znamení toho, že Vánoce  opravdu nezadržitelně přicházejí, je akce zvaná Christmas Lights Switch-On, která se koná po celé Anglii. Rozsvěcování se typicky koná čtyři až pět týdnů před Vánocemi a je doprovázeno pravou slavnostní atmosférou – v ulicích zpívají sbory všemožné vánoční koledy, prodává se vánoční jídlo a pití.


Začátkem prosince se začíná zdobit vánoční stromek – v Anglii je to jedle - a hlavně své domy. Představivosti se meze rozhodně nekladou a není zde zdaleka nemožné, že si soused vedle vás udělá doma osobní Las Vegas. Všude po domě se věší vánoční punčochy, kam Father Christmas v noci na 25. prosince vysype dárky pro všechny členy rodiny. Před spaním pro něj ještě děti nechají poblíž krbu koláč zvaný mince pie a pro jeho sobíky mrkev. Rozbalování se koná následující ráno a tento sváteční den je tradičně doplněn bohatým obědem, který zahrnuje pečeného krocana a anglický vánoční pudink.

 


Mexiko


Mexické Vánoce jsou jako Mexiko samotné - směs indiánských, katolických a americky převzatých zvyků. Přesně to z něj činí místo, kde můžete najít kouzelné a originální zvyky, jaké nidke na světě nemají. 


První známka přibližujících se Vánoc jsou nepochybně stánky plné hraček pro děti. Najdeš zde vše, od panenek a rytířů vyrobených ze slámy či hlíny, ale i vlastnoručně vyřezávané ryby a ptáky všech možných tvarů a velikostí. Nesmí chybět ani cukroví či horké nápoje kořeněné hřebíčkem a muškátovým oříškem.


Vánoční stromky nejsou v Mexiku příliš populární a takovou jejich náhražkou je tzv. piňata - vánočně dekorovaná nádoba, pověšená pod stropem na provazu, která je až po okraj naplněna sladkostmi a jinými hračkami. Děti, s holí v ruce, se pokouší trefit tvrdou a rozhodující ránou piňatu a tím alespoň symbolicky trefit zlo, protože sedm cípů symbolizuje sedm neřestí.

 

Piňata
(Foto: oficiální zdroj)


24. prosince se rodina schází tradičně u vánoční tabule. Jídlo není konkrétně vybíráno, spíš se dohodne na tom, kdo má co rád a podle toho se vaří. Lidé během večera přicházejí a odcházejí, za noc je potřeba navštívit všechny možné příbuzné, a tak je nutno vykonat hned několik návštěv. O půlnoci se rozdávají dárky, přičemž většinou se obdarovávají všechny přítomné děti, dospělí jen někdy a jen nějakou drobností. Po rozbalení se všichni rozejdou – buďto na další návštěvy, za kamarády a ti nejmladší do postele. Pro nábožensky založené Mexičany je určena půlnoční mše.


Indie


V Indii žije pouze 2,3 % křesťanů (spíše tu nalezneš hinduisty), a proto jsou zde oslavy Vánoc v mnohem menším měřítku, než jiné náboženské oslavy. Přesto není číslo 2,3 % zas tak málo, vezmeme-li v potaz to, že je Indie nejlidnatější stát světa.


Díky tomu tady má každý rok možnost oslavit Vánoce přes 25 milionů lidí. Některé zvyky jsou tradiční a některé převzaté, i tak jsou ale oslavy Vánoc v Indii opravdovým zážitkem a stojí za to poznat, jak to tam chodí.

 

Indické vánoce
(Foto: oficiální zdroj)


Jehličnany aby člověk v Indii pohledal, proto je zde vánoční stromek nahrazen obvykle banánovníkem či jakýmkoli jiným, hojně rostoucím stromem v dané oblasti. Ty se dekorují hlavně světýlky, na ozdoby si v Indii příliš nepotrpí. Samotné dekorace domů zastupují malé olejové hliněné lampy, které se umisťují na střechu. Má to symbolický význam. Indové chtějí tím svým sousedům ukázat, že Ježíš je světlo světa.


Vánoční cukroví zde reprezentují např. neureos, drobné pečivo plněné sušeným ovocem a kokosem, či dodol, což je kokos a kešu obalený v karamelu. Během Štědrého dne se udělá jako hlavní pokrm pečený krocan nebo kuře. Po jídle zamíří celá rodina společně na půlnoční mši.


V Indii se našemu Ježíškovi říká Christmas Baba, ale není tak úplně vymezeno, zda má doručovat dárky. Pokud bys byla v rodině, kde se více převzaly západní zvyky, určitě bys dostala dárky do své punčochy a vybalila si je ráno 25. prosince. V nějakých rodinách se to ale příliš neřeší a dárky se dávají z ruky do ruky během obou dní.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Co podniknout, aby Vánoce byly skutečně šťastné a veselé?
16 nejpodivnějších vánočních zvyků, tradic a pověr ve světě: Pavouci na stromcích, do kostela na bruslích a lidožravá kočka
TEST: Co všechno víš o VÁNOCÍCH?


Řecko


Přípravy na Vánoce začínají v Řecku již 15. listopadu, tedy 40 dní před narozením Ježíše Krista. V tomto čase se běžně podává k jídlu speciální druh chleba nazývaný Christopsomo (= boží chléb) a začíná i předvánoční půst, kdy se věřící musí vzdát masných jídel a mléčných výrobků, nejčastějším pokrmem jsou tak až do 17. prosince ryby. Mezi 17. a 23. prosincem jsou již zapovězeny i ryby a v průběhu samotných Vánoc se musí věřící zříci také oleje a vína.


Na Štědrý den v podvečer Řecké děti obcházejí sousedy, zpívají vánoční píseň Kalandu a dostávají sladké dárečky (cukroví či sušené ovoce). Řekové si o sváteční večeři již mohou opět pochutnávat na rybách, krůtě s kaštanovou nádivkou, pečených selatech, jehňatech a různě upraveném mletém mase.


1. ledna pro Řeky neznamená jen oslavu Nového roku, ale také svátek svatého Vasilise (sv. Basila). Původně byl toto den, kdy děti dostávaly dárky, v součastné době se ale některé rodiny řídí opět spíše americkým pravidlem a dárky se rozbalují 25. 12. ráno.


Na Nový rok opět děti obchází domy za zpěvu novoročních koled a zvykem je rozbít o podlahu granátové jablko – pokud se zrníčka z jablka vysypou, znamená to, že se i členové rodiny rozběhnou do světa.0 hlasů
Vaše hodnocení