Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Lidé dokážou být na internetu tak zlí, že to může vézt až k sebevraždě. Své o tom ví čtenářka Lucie.

VAŠE PŘÍBĚHY: Šikana mě málem dohnala k sebevraždě

aktualizováno 18.11.2011, 14:54 | 18.11.2011, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Lidé dokážou být na internetu tak zlí, že to může vézt až k sebevraždě. Své o tom ví čtenářka Lucie.

Kolik času trávíte na internetu? Já dost. Skypuji, chatuji po ICQ, spoustu času strávím na facebooku. Ale nejsem zas tak naivní a nepovažuji všechny své friends z internetu za skutečné přátele. Skutečné kamarádky a kamarádi jsou nenahraditelní.

 

Mou nejlepší kamarádkou je už od druhé třídy Vanesa. Potkaly jsme se ve škole a hned jsme si padly do oka. Od té doby jsme byly pořád nejlepší kamarádky, dokonce jsme šly i na stejnou střední, takže naše cesty se vůbec nemusely rozejít. Přesto se to pokazilo. Co může rozdělit dvě nejlepší kámošky? Samozřejmě kluk.

 

Vanesa se zamilovala do jednoho kluka, kterého jsme potkávaly v našem oblíbeném clubu. Flirtovala s ním, on se chytil a v týdnu ji pak pozval na rande. Jenže zůstalo jen u toho jednoho. Když jsme se za týden potkali zase o víkendu v clubu, sotva ji pozdravil. Nes to na něj ještě nějakou dobu zkoušela, snažil se být ze začátku vstřícný, ale pak ho její dotírání asi začalo štvát a tak jí natvrdo řekl, že prostě nemá zájem. Možná byl až moc ostrý, protože Nes se rozbrečela a z clubu utekla. Od plic jsem mu vynadala a šla utěšit kámošku.

 

Další týden chytla Nes chřipku a já šla do clubu bez ní, s holkama ze školy. Lukáš, ten její idol, se mi tam hned omlouval. Mně! Vypálila jsem na něj, že omluvit by se měl spíš Vanese, ale on mi začal vysvětlovat, že jí rovnou po tom první rande řekl, že nemá zájem, ale ona pořád dotírala, až takhle vybouchl. Pochopila jsem, že jsem od Nes měla jen jednostranný pohled a Lukášovi trochu odpustila. Pozval mne na koktejl a docela dlouho jsme se spolu bavili. A příjemně.

 

Další víkend jsem vyrazila zase sama, byla jsem ráda, že jdu bez Vanesy, protože Lukáš se mi celý večer věnoval. Kdyby tam byla ona, nešlo by to. Vyměnili jsme se čísla a domluvili se, že před ní se takhle bavit nemůžeme, aby jí to nebylo líto, ale že můžeme něco podniknout někdy jindy. Začali jsme spolu regulérně randit.

 

Vanese jsem to samozřejmě přiznala, myslela jsem, že bude naštvaná, ale vzala to v pohodě. Tedy – aspoň jsem si to myslela. Až později jsem pochopila, že úsměv jen hrála a doopravdy ji to hodně ranilo. Naše kamarádství sice neutrpělo zpočátku žádnou ránu, ale mně se najednou přestalo dařit. Nešťastné příhody jako by si vybraly zrovna mě. Jednou se mi vylilo pití do batohu a zničilo mi nejen knížky, ale i mobil. Podruhé jsem si zatrhla úplně nové šaty o uštíplou hranu židle, v jídelně jsem si sedla na židli špinavou od omáčky... Jako by se na mne přilepila smůla. Jenže to byl teprve začátek.

 

Chceš na Krásná.cz také najít svůj příběh?

 

Stalo se ti něco šíleného, neuvěřitelného, máš zážitek, který by mohl být inspirativní pro další čtenářky? Pošli nám ho. Inspiraci najdeš v tomto návodu. Příběhy posílej na email redakce@krasna.cz.

 

Když mě tohle smolné období pronásledovalo už třetí týden, začala jsem si říkat, že to někdo dělá schválně a narafičil to na mne. Svěřila jsem se s tím Vanese jako své nejlepší kamarádce, ale ta řekla, že to není možné. Přišla s teorií, že jsem zamilovaná a prostě víc nepozorná. Na čas jsem jí uvěřila, jenže pak se můj nepřítel objevil v plné síle. Teď už si nešlo namlouvat, že jsou to jen náhody.

 

Nejdřív se mi někdo naboural do ICQ a rozesílal mým kamarádům výhrůžné vzkazy, nebo oplzlé nabídky sexu. Naštěstí mi to spolužák Karel řekl a dokonce ten nechutný vzkaz ukázal. Stačilo si změnit heslo a bylo po problému. Po čase zas přišla kamarádka s tím, jestli jsem si neudělala profil na jedné seznamce. Samozřejmě ne, měla jsem Lukáše, ale ona mě nasměrovala na ten profil a já nestačila zírat. Byly tam moje fotky a vedle nich profil nějaké stupidní blbky. Někdo zneužil mé jméno a fotografie a vedle toho mě vylíčil jako naprostého primitiva. Snažila jsem se to zničit, ale nešlo to. K profilu jsem neměla přístup a provozovatel webu na moje výzvy o smazání nereagoval. Pořád tam přibývaly další fotky, moje skutečné, které jsem měla na facebooku nebo na webových albech. Zaheslovala jsem je tak, aby k nim měli přístup jen moji známí. Jenže teror neskončil. Na profilu začaly přibývat nechutné fotky, na kterých jsem byla nahá, opilá na večírku, nebo v jiných ponižujících situacích. Jenže to jsem vůbec nebyla já, jen má hlava namontovaná do cizích fotek. Lukáš se mnou ale ztrácel trpělivost, nevěděl, čemu věřit. A když se tam objevila série fotek s nějakým klukem, začal náš vztah mít vážné problémy.

 

Pak se najednou stejné fotky objevily i na mém profilu na facebooku. Někdo si vytvořil profil s mým jménem a mou fotkou, úplně stejnou, jako mám v profilu já, a přidával fotky na mou zeď s komentáři jako "já a můj miláček", "romantika po divokém milování", "mamka a taťka". To byla pro Lukáše poslední kapka a rozešel se se mnou. I spousta mých přátel si začala myslet, že jsem divná, a přestali se mnou mluvit. Jen Vanesa se mnou zůstávala a utěšovala mne, byla mi vážně oporou.

 

Pak se to ještě zhoršilo. Ten falešný profil mým jménem spamoval spoustu skupin, ve kterých jsem byla, přidával si mé přátelé a pak jim psal oplzlé vzkazy nebo zprávy a posílal sprosté fotomontáže, které mě ponižovaly. Začaly mi od všech chodit emaily, SMSky a zprávy, ať jim dám pokoj, že jsem hnusná, mazali si mne ze svého života. Snažila jsem se vysvětlit, že to nedělám já, ale už mi nikdo nevěřil. Navíc tenhle teror pokračoval i v reálném světě.

 

Nový mobil, kterým mi naši s velkým remcáním pořídili, mi někdo hned po týdnu ve škole ukradl. Bála jsem se to doma přiznat. Jednou jsem otevřela školní skříňku a smrdělo to v ní. Mezi knihami a taškou na tělocvik byly rozmazané syrečky. Když jsme se převlékaly s holkama před tělocvikem, otevřela jsem svou tašku, a v ní jsem místo trika a legín měla erotické prádlo a paruku. Všechny spolužačky na mne koukaly skrz prsty.

 

Cítila jsem, jak mnou všichni pohrdají. Denně jsem psala Lukášovi, snažila jsem se, aby pochopil, že já za nic nemůžu, a snad aby mi i pomohl. Nevěděla jsem, kde hledat oporu. Vanesa na mne najednou neměla tolik času, doma jsem se bála přiznat, protože jsem se bála říct, že mi ukradli mobil, ale i řadu jiných věcí. Byla jsem na všechno sama. Brzy mi z toho bylo špatně nejen psychicky, ale i fyzicky. Nespala jsem, bezdůvodně zvracela, začala jsem hubnout, padaly mi vlasy... Myslela jsem si, že někoho ta změna praští do očí, ale ne. Oni měli svou teorii, na "mých" profilech totiž přibývala alba, jak pořád pařím, piju alkohol, fetuju a hulím. Jasně, troska ze mě byla kvůli tomu.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Mám poměr s otcem mé nejlepší kámošky!
VAŠE PŘÍBĚHY: Šikanovali mě a učitelka mi nepomohla!
VAŠE PŘÍBĚHY: Kamarádka mi psala výhružné dopisy

 

Trvalo to už skoro tři měsíce. Byla jsem na dně a nevěděla, co dělat. Nikdo už tu pro mne nebyl, všem jsem byla jen pro smích, nebo se na mne dívali s pohrdáním a odporem. A já tak na sebe začala koukat taky. Říkala jsem si, že jsem na světě zbytečná, všechny jen otravuji, není tu nikdo, kdo by se mi jen trochu snažil pomoci. Rozhodla jsem se, že v takovém světě už dál nechci být. Rozhodla jsem se, že se zabiju. Nechtěla jsem, aby se naši trápili a něco si vyčítali, tak jsem to chtěla narafičit jako nehodu. Rozhodla jsem se, že skočím pod auto a nechám se přejet.

 

Jeden den, když jsme měli odpoledku a ze školy chodili za tmy, jsem si vybrala jako ten okamžik, kdy to ukončím. Šla jsem po chodníku jako omámená a sledovala projíždějící auta. Pak se blížil náklaďák. Řekla jsem si, že to bude jistota a chtěla vběhnout pod jeho kola. Najednou jsem ale ležela na zem na zádech a někdo na mne mluvil. Byl to spolužák Karel, co mi tehdy pomáhal změnit si heslo na ICQ. Chytil mne za rameno a v poslední chvíli mě strhl zpět na chodník. Úplně jsem se zhroutila a všechno mu řekla. Nedokázala jsem dál mlčet.

 

Protože jsem byla úplně hysterická a nemohla jsem zastavit pláč, zavolal Karel sanitku. Ta mne odvezla do nemocnice, on tam dorazil taky a čekal na mé rodiče, kterým řekl vše, co jsem mu prozradila. Byli v šoku, že na mě nic nepoznali. Viděli, že jsem poslední dobou zamlklá, ale mysleli si, že je to kvůli rozchodu. Pak už to vzala celkem rychlý spád.

 

Naši podali trestní oznámení na neznámého pachatele, do všeho se vložila policie, falešné profily z internetu brzy zmizely. A dokonce zjistili, kdo za nimi stál. Nebylo těžké vystopovat stopy mého internetového tyrana. K mému překvapení to byla Vanesa. Protože ještě není plnoletá, celé se to vyřešilo nějak domluvou. Dostala ve škole dvojku z chování a její rodina ji nakonec radši nechala přihlásit do jiné školy.

 

Já se začala léčit u psychiatra. Do školy jsem ten školní rok už nešla, nastoupila jsem zase až od září. Také jsem si musela zrušit všechny svoje profily a na počítači mi raději takové stránky jako je facebook nebo líbko naši zablokovali. Návrat do reality je trochu složitý. Pořád mám pocuchané nervy, bojím se, od koho mohu čekat zradu, nesnesu pohledy mých spolužáků a bývalých kamarádů. Mohla jsem si vybrat, buď udělám nějaké srovnávací testy a mohu jít do svého ročníku, nebo budu muset rok opakovat. Ráda jsem "propadla", dostala jsem se do jiného kolektivu a tváře těch, co se ke mně otočili zády, potkávám jen na chodbě. I tak je to na mne moc a s rodiči a psychologem zvažujeme, že bych v pololetí přestoupila na jinou školu.

 

Můj život už nebude jiný. Nechala jsem si to přerůst přes hlavu a málem to skončilo smrtí. Pro všechny, co se jim děje něco podobného, mám jen jedinou radu: nenechejte to dojít tak daleko, jako já.
 

Anketa
Zažila jsi někdy obtěžování nebo šikanu přes internet?
 

 

Autorka příběhu získává balíček knih od Nakladatelství Fragment v hodnotě 1500Kč.

 

Autorka ve svém balíčku tentokrát najde následující knížky:

 

Lovkyně snů – Procitnutí: Sedmnáctiletou Janie už nebaví, že se stále propadá ostatním lidem do snů, zejména pokud ten, komu se zdají, někam padá, ocitá se na veřejnosti nahý nebo sní o svých erotických tužbách. Janie se nemůže nikomu svěřit - neuvěřili by jí a mysleli by si, že je blázen. A tak žije se svou schopností jako s nechtěným prokletím, které neumí ovládat. Pak se jednou propadne do noční můry, z níž jí ztuhne krev v žilách. Poprvé není v něčí zvrácené duši jen pozorovatelem, ale i účastníkem...
 
EREBOS – Hra, která zabíjí!: Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?
 
Upíří deníky – Soumrak: Temnota se šíří městem. Damon, který býval vždy lovcem, se sám stává kořistí - obětí zlomyslného stvoření, které dokáže ovládnout jeho vůli a které netouží pouze po Elenině krvi, ale přímo po její smrti. Starý les zabydlují podivní krvelační hmyzí tvorové a stromy ožívají vlastními zlovolnými úmysly.
 
Upíří deníky – Zajetí:
Stefan byl zajat a uvězněn démonickými duchy, kteří ve Fell's Church rozpoutali pravé peklo. Elena se vydává do Temné dimenze na pouť plnou nebezpečí, aby ho zachránila. Doprovází ji Stefanův bratr Damon, který touží po Eleně celým tělem i duší. Jediný Damon totiž zná cestu do místa, kde je Stefan držen v zajetí. Elena se nezastaví před žádnou překážkou, aby Stefana osvobodila. Ovšem s každým dalším dnem na nebezpečné cestě roste napětí utajované touhy mezi Elenou a Damonem...
 
Jan Neruda – Fejetony:
Vychutnejte si klasické fejetony z pera mistra a zakladatele českého fejetonu Jana Nerudy.


Zpěvník – Karel Kryl:
Zpěvník Karla Kryla, hudebního skladatele a textaře, kterému se někdy přezdívalo "básník s kytarou". Přestože žil dvacet let v exilu, vždy se cítil Čechoslovákem a nikdy se nevzdal svého občanství. Ve zpěvníku najdete nezapomenutelné hity jako Bratříčku, zavírej vrátka; Anděl; Morituri te salutant; Král a klaun; Maškary, Veličenstvo kat a řadu dalších.
 
Křížovky a zábavné testy:  Luštěte a potrapte si hlavu! Stovku švédských křížovek doplňují testy, které prověří a doplní vaše všeobecné znalosti.
 
Hledá se autor bestselleru – Povídky 2011: Literární soutěž Hledá se autor bestselleru, určená dosud nepublikovaným autorům, zaznamenala nebývalý ohlas. Do prvního ročníku přišlo přes čtyři sta povídek, na jejichž hodnocení se podílela odborná porota i široká veřejnost, a výsledek - sborník pěti vítězných povídek - nyní držíte v ruce. "Poslední cesta" Jiřího Drašara vás přesvědčí, že láska kvete na každém místě a v každém věku. V humoristické povídce "Den, kdy se Vidímová svlékla" se s Lucií Verrall vrátíte do školních škamen. "Kód" Antonína Mazáče vám ukáže, že i lupiči musejí cestou za objektem svého zájmu překonat nečekané nástrahy. V "Prokletí" Petra Doležala zakusíte utrpení člověka pronásledovaného totalitním režimem. A konečně "Návrat" Terezy Prasličkové vám přiblíží nesnáze, s nimiž se musí vypořádat propuštěná trestankyně.

 5 hlasů
Vaše hodnocení