Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mnoho dívek trápí nízké sebevědomí. Smutné je, když jim ho sráží jejich vlastní rodiče. To prožívá i autorka dnešního příběhu, čtenářka Klára.

VAŠE PŘÍBĚHY: Otec mě psychicky týrá a sráží mi sebevědomí

Přísný otec
zdroj: Thinkstockphotos Přísný otec
aktualizováno 08.11.2013, 00:00 | 08.11.2013, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Mnoho dívek trápí nízké sebevědomí. Smutné je, když jim ho sráží jejich vlastní rodiče. To prožívá i autorka dnešního příběhu, čtenářka Klára.

Tak na začátek. Je mi 15, chodím do prváku na gymnázium a upřímně... mám nadváhu. Proč to říkám, se dozvíte za chvíli...

 

Už od školky jsem měla nějaká ta kila navíc, ale nikdy jsem neměla problém se začlenit do kolektivu. Mám smysl pro humor, miluji smích a nebojím se mluvit. Na základce se mnou kamarádili všichni, nikdo se mi nesmál, brali jako normální holku. A stejně tak můj otec. Co si pamatuji, tak křičel na mou mámu, hádal se s ní, ponižoval ji... Ale mě nikdy. Teda až donedávna...

 

Po tom, co jsem ze sedmé třídy nastoupila na gymnázium, se mi rapidně zhoršily známky. Holt střední je střední... Otec si asi nějak začal uvědomovat, že se jeho malinká holčička s růžovou mašlí mění v normální holku, která neřeší jen školu, koťátka a na jaký zámek si s rodinkou udělají výlet. Prostě jsem se změnila. Ano, začala jsem si víc dávat pozor na to, co si obleču a jestli to k sobě ladí, ale můj styl není nějak zvlášť výrazný. Mám ráda sportovní a pohodové věci. Nějak extra se taky nemaluji, jen BB cream a řasenku. S klukama taky moc nic nemám, zájem by byl, ale já nechci. A do klubů taky nechodím. Ano, to že někdy u nějaké kamarádky přespím a dáme si koktejl nebo víno, ale ožralá jsem ještě nikdy nebyla, na rozdíl od některých mých spolužaček...

  

Chceš na Krásná.cz také najít svůj příběh?

 

Stalo se ti něco šíleného, neuvěřitelného, máš zážitek, který by mohl být inspirativní pro další čtenářky? Pošli nám ho. Inspiraci najdeš v tomto návodu. Příběhy posílej na email redakce@krasna.cz.

 

A tohle byl myslím ten zlom. Tehdy se vytvořila ta neviditelná tlustá zeď, která zmrazila všechny vztahy s mým otcem. Od té doby na mě ječel čím dál tím víc. Že se neučím. Že jsem jak zmalovaná nána. Že chodím oblečená jak do bordelu atd. A začal mi nadávat i za moji nadváhu. On je ale celkem silně obézní, mám to prostě po něm. Někdo sežere celou Nuttelu a nepřibere ani gram, a já si na večer vezmu o jedno rajčátko víc než obvykle a už jsou kila nahoře. On ale ví, jak těžké je, to zase shodit. Navíc pro mě, protože kvůli kolenům nemohu sportovat. Nevymlouvám se, sportuji, ale ne závodně. Cvičím, ale stačí jeden jediný den necvičit a dřina je v háji.

 

I přes to mě otec nazývá silně obézní. Tedy jeho slovy - tlustou sviní. Která na kluky nikdy nezapůsobí. Opakuje mi, že jakmile mi chlap udělá ve 30 děcko, odstěhuje se k nějaké mladé štíhlé kočce. Ponižuje mě před ostatními, na veřejnosti, před příbuznými. Když se mi v obchodě například líbí halenka, na celý obchod zařve: "Ale drahá, 10XL nemají." Asi se někteří právě smějete, ale snažte se vžít do mě. Nadváhu mám, ale pořád nejsem jako některé plnoštíhlé puberťačky, které to mají čistě z přežranosti. Pořád mi opakuje, že mě nikde nezaměstnají, protože vedoucí v podniku radši přijme štíhlou pěknou holku než tlustou nechutnou bachyni, která je naprosto antisexuální.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Otec se mi ozval po čtrnácti letech
VAŠE PŘÍBĚHY: Táta má milenku a já to vím!
VAŠE PŘÍBĚHY: Chtěla jsem se zabít – tak jako můj táta
VAŠE PŘÍBĚHY: Stydím se za vlastního tátu, nechci jeho jméno

 

Bolí to... od vlastního otce... Brečím, mám deprese (které jsou taky zděděné po otci) a nemám chuť do života. Přetvařuji se, jak mi to nevadí, jak jsem OK, ale uvnitř? Malinká dušička totálně bez sebevědomí. I teď, když to píšu, mám v očích slzy. Co jsem mu udělala?!

 

Navíc ještě zpívám. Ve sboru. Nemyslím si, že jsem bůhví jak dobrá, ale falešně nezpívám. Otec na koncerty nechodí, on za takové "sračky'' peníze vyhazovat nebude. On radši bude sedět doma u PC a čumět na blbosti, než aby se šel podívat, co jeho dceru neskutečně baví a co miluje. A když se, jako ostatně skoro každý den, pohádáme, jeho jediný argument je zákaz zpěvu. Tím mě položí na kolena. Tohle mi nesmí udělat! Je to můj život! Bojím se ale, že to jednou udělá a já nevím, co dál...

 

Ječí i na mou matku, která se mě sice nezastává, ale i tak. Vidět svoji maminku brečet, je to nejhorší, co na světě vidět můžete...

 

Nikdy mu nevysvětlím, že jeho slova mě bolí. Každé mě zasáhne a zmenší sebevědomí na minimum. Nenávidím ho. 

 

Autorka příběhu získává balíček knih od Nakladatelství Fragment v hodnotě 1500 Kč.

Soutěž Fragment
(Foto: Fragment/Thinkstockphotos)

 

Autorka ve svém balíčku tentokrát najde následující knížky:


Příprava na státní maturitu – Literatura
Připravte se spolehlivě a efektivně na státní maturitu!
V publikaci najdete:
- kompletní přehled středoškolské literatury
- ukázky z děl
- vzorové interpretace textů
- testové otázky k prověření znalostí
- taktické rady, jak se připravit, abyste u zkoušky obstáli
 

Zdeněk Svěrák – Po strništi bos
Není to kronika mého dětství ani naší rodiny, chtěl jsem, aby to byla krásná literatura. Autoři takové literatury nejen vzpomínají na to, co viděli a slyšeli, ale také si vymýšlejí a fantazírují, aby jejich příběh stál za řeč.
V knížce vyprávím o tom, jak byl malý kluk přesazen z města na venkov a co to udělalo s jeho duší. Jsem to já a nejsem to já. Je to mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. Ale vy byste neměli poznat, který je který.
 

Říše temnot – Spřízněné duše
Šestnáctiletá Hannah je v nebezpečí. Dostává podivné vzkazy, má pocit, že ji někdo sleduje a chce ji zabít. Podivný cizinec, se kterým se setkala již v minulém životě, tvrdí, že oni dva jsou spřízněné duše a patří k sobě. Co když ale varovné vzkazy ukazují právě na něj? Co bude muset Hannah podstoupit, aby se dozvěděla pravdu a zachránila se?
 

Věk magie – Do propasti
Londýn 1897.
Hrozba zániku lidské civilizace jak ji známe je stále větší. Jonathan musí společně se svými přáteli pradávný zdroj magie zkrotit a navždy uzavřít. Aby se dostali k místu, kde je zdroj ukryt, musí nastoupit na palubu lodě navěky zahalené mlhou. Podaří se jim uniknout před nebezpečím, které se na lodi skrývá? Dostanou se včas ke zdroji magie? Čas ubíhá a síla magie roste…
 

Štěstí na dosah
Ireně se splní přání - společně se dvěma kamarádkami odlétá na prázdniny do vysněného Londýna. Města, ve kterém září spousta hvězd nejen na nebi… Irena v něm prožije svůj sen, lásku i smutek. Najde však i svoje štěstí?
Také jste někdy snily o klukovi z plakátu? Co byste dělaly, kdyby stál najednou před vámi?
 

EREBOS – Počítačová hra, která tě sleduje
Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?

 2 hlasů
Vaše hodnocení