Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jednou a dost? Ne, jednou a napořád! Čtenářka s přezdívkou Kiwi se dnes svěří s tím, jak začalo její sebepoškozování, a jak se dodnes tohoto problému nedokázala zbavit.

VAŠE PŘÍBĚHY: Řezat jsem se začala ze zvědavosti – a teď nemůžu přestat

Sebepoškozování
zdroj: Thinkstockphotos Sebepoškozování
aktualizováno 21.12.2012, 00:00 | 21.12.2012, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Jednou a dost? Ne, jednou a napořád! Čtenářka s přezdívkou Kiwi se dnes svěří s tím, jak začalo její sebepoškozování, a jak se dodnes tohoto problému nedokázala zbavit.

Sedím na zemi a pozoruji své předloktí, které je poseto tenkými bílými jizvami. Nesnáším je! Přeji si, abych je už nikdy nemusela vidět. Aby prostě samy od sebe zmizely. Ale vím, že tohle se nikdy nestane. Navždy budou „zdobit“ mé tělo. Každý den si to vyčítám. Kdybych tenkrát byla silnější, mohlo být dnes všechno jinak.

 

Začalo to jednoho podzimního večera před třemi lety. Dodnes si na ten den pamatuji, jako by to bylo včera. Byla jsem venku se svou kamarádkou. Bylo to fajn, ale pak jsme se bohužel pohádaly. Nakonec mi sdělila, že má problémy se sebepoškozováním. V té chvíli jsem moc nevěděla, o čem to mluví. Nechápala jsem, proč něco takového dělá. Především jsem ale netušila, co bych jí na to měla říct. Raději jsem se vymluvila, že už je pozdě a odešla jsem domů. Tenkrát jsem ještě netušila, jak mi tenhle den změní život.

 

Doma jsem zjistila, že mí rodiče jsou zase opilí. Již v té době měli dost velké problémy s alkoholem. Aby toho všeho nebylo málo, přišel bratr a začal mi vytýkat spoustu věcí, které jsem prý udělala špatně. V té chvíli jsem se zhroutila. Cítila jsem se osamělá. Nebyl tady nikdo, kdo by mě utěšil. V koupelně jsem úplnou náhodou na poličce spatřila žiletku. Vzpomněla jsem si na to, co říkala kamarádka a rozhodla se to taky vyzkoušet. Vlastně jsem ani nedoufala, že mi to nějak pomůže, byla jsem spíše zvědavá. Byl to zvláštní pocit. Pramínek rudé krve stékal na podlahu a já se najednou cítila zvláštně klidná.

 

Chceš na Krásná.cz také najít svůj příběh?

 

Stalo se ti něco šíleného, neuvěřitelného, máš zážitek, který by mohl být inspirativní pro další čtenářky? Pošli nám ho. Inspiraci najdeš v tomto návodu. Příběhy posílej na email redakce@krasna.cz.

 

Několik dalších dnů bylo docela v pohodě. S kamarádkou jsme se zase usmířily a už nikdy o tomhle tématu nemluvily. Avšak, pak to přišlo znovu. Měla jsem nějaké problémy ve škole a nezvládala učení. Byla jsem zoufalá a opět vzala do ruky žiletku. Pak jsem si uvědomila, že musím přestat. Bylo to až moc snadné. Myslela jsem, že mám vyhráno a že už si nikdy neublížím. Celou dobu se mi to dařilo. Našla jsem si nové přátele, a i když mé problémy nezmizely, dalo se to zvládnout.

Zlom nastal letos na jaře. Opět tady bylo jedno dost těžké období plné stresu a mě nenapadlo nic lepšího, než znova sáhnout po žiletce. Chápala jsem, že tohle není řešení. Věděla jsem, jak můžu dopadnout. Ale v té chvíli už nešlo přestat, ačkoli jsem se o to nikdy nepřestala snažit. Obvykle jsem vydržela pár dnů, nanejvýš měsíc.

Nedávno jsem konečně sama sobě přiznala, že tohle sama nezvládnu. Se vším jsem se svěřila jedné kamarádce. Ohromně mi pomohla. Nakonec jsem sebrala odvahu a o svém problému řekla i psychologovi, který mi poradil pár věcí, jak tyhle stavy zvládat. Vím, že to bude těžké, ale já se nevzdám a jednou tuhle závislost porazím.


Jak to zvládnout?

 

Na závěr bych ráda napsala několik rad, které mi pomohly. Určitě se tady najde pár lidí, kteří trpí tím samým, jako já. Možná se taky marně snažíte přestat, ale nevíte jak. Někteří z vás už to nejspíš vzdali. Řekli si, že nemá smysl se o cokoli snažit. Ale zkuste se na chvíli zamyslet. Představte si, jaký by byl váš život bez sebepoškozování. Nemuseli byste nosit dlouhé rukávy, které by zakryly vaše jizvy. Nemuseli byste nic skrývat. Skončily by veškeré výmluvy a lži v situacích, kdy někdo náhodou spatří vaše zranění. Byli byste svobodní… Důvodů, proč přestat, je hodně. Zkrátka musíme sami chtít, protože když se chce, všechno jde.


PŘEČTI SI TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Nepoznala jsem, že můj nejlepší kamarád se chce zabít
VAŠE PŘÍBĚHY: Dětství? Kvůli tátovi jsem žádné neměla
VAŠE PŘÍBĚHY: Šikana mě málem dohnala k sebevraždě

 

Zkuste si všimnout, kdy se zraňujete. Co při tom cítíte?


Jste na někoho naštvaní? Vezměte papír a natrhejte ho na malinké kousíčky. Kupte si malý míček a házejte s ním proti zdi. Nafoukněte balónek a pak ho praskněte.


Jste smutní? Pusťte si veselou hudbu a tancujte, zpívejte… Nezáleží na tom, že to třeba neumíte. Můžete taky začít sportovat. Běžte si třeba zaběhat.


Jste z něčeho nervózní? Zhluboka dýchejte. Pokud máte možnost, zkuste zajít do lesa, kde budete chvíli pozorovat stromy. Přemýšlejte třeba nad tím, jak strom vypadá zevnitř. Představte si kapku vody, která z kořenů putuje až k nejvrchnějším větvím.

 

Tohle jsou jen některé věci, které mi pomáhají. Snažte se přijít na to, co bude nejlépe vyhovovat vám.

 

Jak někomu pomoct?

 

Možná znáte někoho, kdo má problémy se sebepoškozováním a rádi byste mu pomohli. Ale jak? Je to trochu složitější, protože nikdy přesně neodhadnete, jak bude daný člověk reagovat. Zkuste s ním začít nějak opatrně mluvit. Hlavně to nesmíte uspěchat. Začněte s jednoduchými otázkami, např. Jak se máš? Je všechno v pořádku? Tím dáte najevo svůj zájem. Všimněte si, jak bude reagovat.


Je možné, že dotyčný se před vámi nebude snažit nic tajit a rovnou vám řekne, že ho něco trápí. Ale mnohem pravděpodobněji se na vás usměje a řekne, že je vše v pořádku. Možná se bojí, že by vás mohl otravovat, případně má strach z vaší reakce. Snažte se ho uklidnit, říct pár povzbuzujících slov.

 

Každý člověk je jiný a proto každému vyhovuje něco jiného. Obecně se ale dá říct pár věcí, které byste nikdy neměli dělat. Neodsuzujte, nevyhrožujte, nenaléhejte. Tím to spíše všechno zhoršíte. Nenuťte ho, aby vám ukázal své rány, případně aby vám popsal, jak to probíhá. Ale především si dobře rozmyslete, jestli opravdu chcete pomoct. Není nic horšího než to, že člověku nabídnete pomocnou ruku a pak se na něj vykašlete.
 

Autorka příběhu získává balíček knih od Nakladatelství Fragment v hodnotě 1500Kč.

Soutěž Fragment
(Foto: Fragment/Thinkstockphotos)

 

Autorka ve svém balíčku tentokrát najde následující knížky:

 

TÝDENNÍ PLÁN – 5Angels
Jedinečný pomocník pro každého školáka.
Zapiš si své kroužky, párty, školní výlety i návštěvu u babičky. S týdenním plánem na nic nezapomeneš. A rada na závěr: pozor na zápisky od rodičů - vynes koš, umyj nádobí, udělej si úkoly..., které ti tam jistě potají napíší!

 

Němčina pro samouky + CD s MP3
Naučte se německy s úsměvem!
S Karin a Conny si osvojíte praktickou slovní zásobu a naučíte se základy německé gramatiky.
Díky CD ve formátu MP3 si poradíte i s německou výslovností. Jednoduchá struktura této moderní učebnice je ideální nejen pro samouky.

 

Křížovky a rébusy se zvířaty
Luštěte a potrapte si hlavu!
Stovka švédských křížovek se zapeklitými rébusy jsou skvělou zábavou do každého počasí. Řešení v sobě skrývají názvy zvířat.

 

Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana
Vydejte se s námi na výlety po stopách Járy Cimrmana a navštivte poutní místa v České republice, kde tento velikán zanechal nějakou stopu.
Možná tudy J. C. pouze projížděl, sehrál představení, přespal, kdo ví… Na každém takovém místě však lidé na jeho počest postavili například pomník, pamětní desku, odlitek, zkrátka chtěli si navždy zachovat vzpomínku. Ke každé události, která se dotýká Járy Cimrmana, se vztahuje příběh, se kterým se seznámíte v tomto "průvodci". Do knihy byla zařazena nejzajímavější místa, která jsou spojena s J. C., a je doplněná řadou fotografií z těchto památných míst.

 

Říše temnot – Prokleté sestry
Tři sestry už nebaví život upírek a rozhodnou se pro útěk. Chtějí žít stejně jako jejich teta a živit se pouze zvířecí krví. Za porušení přísných zákonů je však čeká trest, který chce vykonat jejich bratr Ash. Ve chvíli, kdy se jedna ze sester zamiluje do obyčejného chlapce a Ash do obyčejné dívky, není pro nikoho cesty zpět. Říše temnot má svá pevně stanovená pravidla, a kdo je nedodrží, bude za to pykat. Proč musela zemřít teta upířích sourozenců? Mají šanci odhalit pravdu a zachránit si tak život?
Druhý díl tajemné série Říše temnot volně navazuje na titul:
Říše temnot – Tajemství upírů

 

Děsivé splynutí – Vidím to, co vrah
Středoškolačka Vee je normální dívka, která řeší problémy jako každý teenager. Kromě toho však trpí poruchou spánku, která způsobuje dočasné bezvědomí. Během tohoto stavu se Vee ocitá v těle jiných lidí a vidí jejich očima. Jednoho dne se ocitne v těle vraha, který má na svědomí smrt její nejlepší kamarádky. Tento čin zamaskoval jako sebevraždu. Brzy poté zemře další dívka a Vee se začne strachovat o svou mladší sestru.
Stojí před rozhodnutím, zda pátrání ponechat na policii, nebo se do něj pustit na vlastní pěst. Dokáže vrahovi jeho vinu?

 

Kronika Cartera Kanea – Hněv bohů
Život Cartera Kanea a jeho sestry Sadie se převrátil naruby. Odhalili totiž tajemství své rodiny.
Sourozencům Kaneovým koluje v žilách krev pradávných faraonů. Mimo to zdědili talent starých egyptských mágů. Paráda? Kdepak! Všechna ta zaklínadla, která se teprve učí ovládat, sotva stačí na to, aby se ubránili zákeřným protivníkům, nestvůrám, nebezpečným mágům a rozzlobeným egyptským bohům… Navíc se v kouzelné říši duatu pomalu probírá k životu ten nejhrozivější soupeř: had Apop, který chce nastolit věčnou vládu chaosu. Carter a Sadie musí najít tři části kouzelného svitku, který probudí boha slunce Rea, a objevit, kde se starý bůh vlastně ukrývá. Na záchranu světa zbývá jenom několik dní a čas se už začal odpočítávat…
Druhý díl trilogie úspěšného amerického spisovatele Ricka Riordana (autora Percyho Jacksona) navazuje na předchozí díl Kronika Cartera Kanea - Rudá pyramida.

 7 hlasů
Vaše hodnocení