Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Velké množství podnětů a úkolů každý den. Povinnosti doma, práce a koníčky. Vše skloubit dohromady v době, kdy je na výkony kladen obrovský důraz, může být pěkně namáhavé. Naučit se pravidla time managementu může být záchrana před spadnutím do blu...

Věčně nestíháte? Osvojte si 10 triků time managementu

Čas
zdroj: Thinkstockphotos Čas
aktualizováno 23.04.2019, 00:00 | 23.04.2019, 00:00 | Krásná.cz

Velké množství podnětů a úkolů každý den. Povinnosti doma, práce a koníčky. Vše skloubit dohromady v době, kdy je na výkony kladen obrovský důraz, může být pěkně namáhavé. Naučit se pravidla time managementu může být záchrana před spadnutím do bludného kruhu věčného nestíhání.

Dobře zvládnutá organizace času dokáže významně snížit úroveň stresu, zbaví vás úzkosti a s ní spojené deprese, zvýší osobní efektivitu a produktivitu. Jak být efektivnější? Zde je 10 tipů, které vám pomohou k lepším výkonům.

 

1. Nemusíte být perfektní


Zapomeňte na dokonalost. „Co je perfektní pro vás stejně nebude perfektní pro někoho jiného. Vězte, že jste v tom, co děláte, dobří a zbavte se pocitu, že to musí být bez chybičky. Strašně se vám uleví,“ radí osobní a business koučka Jana Green. Odvádět skvělou práci je jedna věc, být dokonalý věc druhá. Perfekcionismus z vás vysává energii, která vám pak chybí při dalších úkolech.


2. Dělejte všechno hned a nic neodkládejte


Probouzíte se v noci hrůzou s myšlenkami na to, co jste zapomněli a co jste ještě neudělali? Začněte po vzoru úspěšných lidí řešit věci hned. Odkládání úkolů na později vám přináší stres z množství úkolů, které na vás čekají. Pokud vše, co jde, vyřešíte hned, půjdete spát s prázdnou hlavou, žádným stresem a čistým stolem na další den.


3. Úspěch tkví v dokončených úkolech


Často se vám stává, že jste roztěkaní a děláte 10 věci najednou? Skončete s tím. Pokud máte velmi důležitý úkol, nenechte se nijak vyrušit, dokud jej nedokončíte. Postupujte od nejdůležitějších/nejnáročnějších úkolů po ty méně důležité. Podstata úspěchu tkví v dokončování, přestaňte dělat věci na půl a vše vám půjde líp od ruky.

 

Bolest hlavy
(Foto: Getty Images)


4. Dejte si cíl a ten splňte


Jako poslední věc si každý den napište seznam úkolů na další den a hned ráno minimálně tři nejdůležitější splňte. Spousta klientů zjistí, že za první den toho udělali víc než za poslední rok.


5. Minimalizujte vnější vlivy


Často se necháváme rušit od svých úkolů ostatními lidmi, spolupracovníky, rodinou, zbytečnými telefony, poradami či sociálními sítěmi. Pak nám samozřejmě schází čas na dokončení všech úkolů a nakonec nám to přináší špatný pocit z nedodělané práce a s tím spojený stres. Je nutné dát okolí najevo, že máte práci a rádi se s nimi budete bavit, ale až v osobním volnu, tedy přes oběd nebo po práci. Dávejte si cíle a přesně si stanovte i přestávky. Svůj předem stanovený plán dodržujte a nenechte se ničím rušit.


ČTĚTE TAKÉ:

Tohle udělá stres s tvojí pletí
Nauč se zahánět stres jinak než jídlem
10 tipů, jak se nenechat odrovnat stresem


6. Naučte se odlišovat, co je naprosto nutné a co je jen pro krásu


Když si sestavujete seznam činnosti a úkolů na další den, rovnou jim udělte prioritu. První 3, které jsou ze seznamu nejdůležitější, jsou přesně ty, které musíte udělat jako první (viz bod 4). Úkoly, které nemají žádný nebo mají jen minimální vliv na vás úspěch, jsou nepodstatné a rovnou je škrtněte.


7. Naučte se říkat NE


Nikdo z nás nemá neomezený čas a energii a nemůže vyhovět každému. Naučte se vycházet vstříc pouze tehdy, když vám to momentálně vyhovuje. Pokud tomu tak není, omluvte se nebo určete termín, kdy by se vám to hodilo.


8. Delegujte


S určením si vlastních priorit souvisí také delegování činnosti, na kterou nemáte čas nebo náladu. „Nebojte se tyto úkoly uložit k vykonání někomu jinému nebo je zadat společnosti. Uvědomte si, že váš čas je drahý a nemusíte všechno dělat sami,“ radí odbornice.


9. Nezapomeňte na přestávky


Každou půlhodinu se protáhněte, napijte a po 5 minutách se můžete vrátit ke svému úkolu plni energie. Mozek se během této krátké pauzy zrestartuje a bude více soustředěný.


10. Nezapomínejte na své zdraví. Bez dostatku energie nezvládnete nic


Dbejte na dostatečný přísun tekutin a kvalitní stravy, dodržujte přestávky, po obědě se malinko projděte a hned vám bude lépe. Nezapomeňte se pravidelně věnovat sportu a udělejte si čas také na své přátele. Udržíte se tak v kondici a dobrém duševním zdraví.0 hlasů
Vaše hodnocení