Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rychle se vybíjející baterka může být i důsledkem toho, že telefon nabíjíte špatně. Neděláte častou chybu, které se dopouští spousta lidí?

Věčně vybitý telefon? Tuhle chybu děláte při nabíjení

Čekání
zdroj: Getty Images Čekání
aktualizováno 12.04.2019, 00:00 | 12.04.2019, 00:00 | Krásná.cz

Rychle se vybíjející baterka může být i důsledkem toho, že telefon nabíjíte špatně. Neděláte častou chybu, které se dopouští spousta lidí?

Nad nabíjením mobilu moc nepřemýšlíme. Stačí připojit nabíječku, dát ji do zásuvky a počkat, až ikonka ohlásí krásných 100 %. Spousta z nás ale nechává mobil nabíjet přes noc. Ráno je sice baterie plně nabitá, ale během dne mobil o energii rychle přijde.


Chyba je právě v tom, že mobil necháváme na nabíječce i v okamžiku, kdy už je na sto procent nabitý. Pak se totiž dostává do zajímavého konfliktu. Nabíječka má tendenci nabíjet ho stále dál. Smartphony proto v sobě mají ochranný čip, který chrání mobil před přepětím, jakmile je nabitý na sto procent, další zásobování energií zastaví. Jenže po chvíli tak klesne objem dobité energie ze stovky na devadesát devět procent a proces se znovu spustí. Telefon se tak neustále pohybuje mezi úplným nabitím a téměř plným nabitím.

 

Dívka s telefonem
(Foto: Getty Images)


Tohle přepínání, dobíjení a bránění „přenabití“ spotřebovává dost energie, vytváří teplo, které aparátu škodí, a hlavně opotřebovává baterii. Pokud svůj telefon necháváte na nabíječce každou noc, není divu, že se její životnost razantně zkracuje a snižuje se kvalita a výdrž baterie. I celkem nový telefon najednou nevydrží ani do večera.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nový notebook nebo mobil. Podle čeho vybírat?
ODBORNÍCI VARUJÍ: Neměj mobil u postele, jinak ti hrozí velké problémy
Přehřívá se ti mobil? Jak ho připravit na letní sezonu


Vysoké nabití baterii namáhá


Mnohem lepší pro životnost a výdrž baterie tedy je, nedobíjet ji úplně až do sta procent. Dnešní baterie se nabíjejí celkem rychle, takže lepší bude, nabíjet mobil večer a než jdete spát, ho odpojit, nebo ho připojit ráno po zazvonění budíku. Než se nasnídáte, proběhnete koupelnou a zvolíte si outfit, baterie bude určitě minimálně na osmdesáti procentech.


Případně si můžete vzít s sebou do kabelky nabíječku nebo powerbanku a dobít ho dle potřeby během dne. To mimochodem odborníci také doporučují. Současným bateriím nesvědčí dlouhé přehřívání, takže mnohem lépe jim dělá krátkodobé nabíjení vícekrát během dne.0 hlasů
Vaše hodnocení