Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Také si začátkem každého léta plánujete, že budete více číst, ale nakonec z toho kvůli práci, dovolené, starosti o domácnost či času strávenému na internetu a sociálních sítích jednoduše sejde?

Více času na čtení? Jde to!

Dívka s knihou
zdroj: Thinkstockphotos Dívka s knihou
aktualizováno 25.09.2018, 00:00 | 25.09.2018, 00:00 | Krásná.cz

Také si začátkem každého léta plánujete, že budete více číst, ale nakonec z toho kvůli práci, dovolené, starosti o domácnost či času strávenému na internetu a sociálních sítích jednoduše sejde?

Knihy do našeho života přináší unikátní rozměr, který dokáže vytvořit jen jejich čtení, a tak udržet si motivaci více číst i do podzimních dní, rozhodně stojí za to. Poradíme vám, jak na to.

 

Zlaté pravidlo: Čtěte jen to, co vás opravdu baví

 

Nikde není napsáno, že knihy, které jste dostali jako dárek nebo je celý svět považuje za bestsellery či nejlepší romány 19. století, si musíte nutně přečíst! Do čtení knih, které vás neoslovily, se jednoduše nenechte nutit a raději sáhněte po něčem, co vás doopravdy baví. Co na tom, že typ literatury, v jejíž společnosti se cítíte dobře vy, ostatní považují za nudnou, moc jednoduchou či brakovou. Každý by si měl číst, co ho baví a je v podstatě jedno, jestli to jsou detektivky, romány nebo třeba ekonomické studie.

 

Nechte si doporučit

 

Ve škole dostanete seznam doporučené literatury, ale to určitě není jediný zdroj, kterým se inspirovat. Inspiraci hledejte například na sociálních sítích: na Facebooku frčí skupina Co čteme nebo roztomilý projekt Za knihami, na Instagramu je teprve plno vlivných profilů, nám osobně se líbí @baruvotavova, @nofreeusernames, @_dzejny nebo @martinus_cz.


Kniha jako společník vždy a všude

 

Všimli jste si někdy, kolik volných chvilek za den máte a jen tak je někde prosedíte či promarníte čekáním na někoho nebo na něco? Někdy tyto “volné” momenty, při nichž můžeme rychle načerpat energii, nejsou na škodu, jindy jsou ale zbytečně prázdné a nějak by se daly zužitkovat. Pokud sebou budete mít vždy alespoň útlou knížku, pak tyto prázdné momenty na cestě do práce, při čekání u lékaře či na děti během kroužku, už nikdy nebudou promarněným časem.

 

Čtenářka
(Foto: Getty Images)

 

Nejenom papírová je kniha

 

Nechce se vám knihy kvůli objemu, váze či obavě o jejich poškození nosit neustále při sobě? Pak je pro vás ideální pořídit si čtečku, do které stáhnete tolik knih, kolik si jen dokážete představit. Stejně tak pokud byste si rádi četli před spaním v posteli, ale jste příliš unavení, dejte šanci audioknihám. Ty vám mohou navíc dělat skvělého společníka při sportu, úklidu nebo v autě po cestě do práce. I přesto, že ty “opravdové” papírové knihy nic nenahradí, někdy není na škodu mít v záloze e-knihu ve čtečce či audioknihu v mobilu (jen tak pro jistotu).

 

 

Čas, který bychom mohli věnovat čtení, většinou vyplní práce a nespočet dalších aktivit, které musíme za den stihnout. A ruku na srdce - kolik času vám denně zabere projíždění internetu, sociální sítí či chatování s přáteli, i když je to vždycky jen “minutka”? Pokud každý den z nabitého programu vypustíte jednu či dvě nejméně důležité aktivity, hned naskočí pár volných minut na čtení. A nemusíte hned hledat volnou celou hodinu - na začátek postačí třeba jen 10 - 15 minut.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Láska napříč časem aneb 10 knižních tipů pro každou romantičku
Jak stihnout přečíst povinnou četbu?! Návod pro ty, které čtení nebaví
11 důvodů, proč číst

 

Začněte hned, ne zítra

 

Začít hned a bez velkého plánování je v případě četby ta nejlepší cesta. Každý měsíc totiž vychází tolik dobrých knih, že je jednoduše škoda se čtením otálet.

 

A pokud chcete začít stylově, máte k tomu hned několik možných dat:


* 25. března slaví fanoušci děl J.R.R. Tolkiena Tolkien Reading Day (jde o den pádu Pána prstenů)
 

* 2. dubna se slaví Mezinárodní den dětské knihy, v den narození Hanse Christiana Andersena

 

* 23. duben je Světovým dnem knihy (v tento den zemřeli světoví literární velikáni, jako Miguel de Cervantes y Savendra, William Shakespeare nebo Inca Garcilaso de la Vega, na jejichž díla by bylo škoda zapomenout)


* Na stejný den připadá také World Book Night, tedy Noc knih. Spousta z nás sáhne po knize právě večer v posteli a někdy hodiny utíkají a stránky šustí a knihu nemůžeme odložit…
 

* 9. srpen je Dnem milovníků knih
 

* 31. srpen je Den nepřečtených knih, vymyslelo ho česko-slovenské knihkupectví Martinus a slaví ho již od roku 2011

 

* září: hned celý měsíc je zasvěcen svátku Read A New Book Month, vybízejícímu k tomu, abyste v tomto měsíci přečetli alespoň jednu novou knihu


* Na 6. září připadá Read a Book Day – zvládnete přečíst celou knihu za den? ;-)


* K datu 7. září se pojí svátek Buy a Book Day – ideální čas na nákup nové knihy.


* Kdo knihy rád dostává nebo daruje svým blízkým, určitě bude ve svém živlu 14. února, kdy je International Book Giving Day, mezinárodní den darování knih


* Svůj svátek má ale u určitá kategorie knih, například paperbacky (30. července) nebo komixy (5. května a 25. září)0 hlasů
Vaše hodnocení