Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Strie dnes trápí spousta žen, některé dobře znají příčinu jejich původu a některé naopak vůbec. Strie se mohou objevit i u mladých dívek, nezáleží na věku. Na vašem těle se mohou vyskytnout už v pubertě, poté při nadměrném úbytku či příbytku na vá...

Vše, co jste chtěly vědět o striích: Jak vznikají, jak se jim bránit a jak se s nimi naučit žít

Celulitida
zdroj: Thinkstockphotos Celulitida
aktualizováno 20.08.2018, 14:24 | 20.08.2018, 14:24 | Terezie Gáborová

Strie dnes trápí spousta žen, některé dobře znají příčinu jejich původu a některé naopak vůbec. Strie se mohou objevit i u mladých dívek, nezáleží na věku. Na vašem těle se mohou vyskytnout už v pubertě, poté při nadměrném úbytku či příbytku na váze a také se tvoří během nebo v důsledku těhotenství.

Strie jsou dnes již známé a není tabu o nich mluvit. Pořád však existují otázky, na které ženy ne a ne dostat odpověď. V tomto článku se o striích dozvíte všechno, co jste doposud nevěděly.

 

Co jsou to strie?


• strie nebo také pajizévky jsou jizvičky způsobené napínáním pokožky těla

 

• objevují se nejčastěji na břichu, bocích a prsou, mohou být i na pažích a hýždích, u některých žen se mohou také objevit na nohou

 
• vznikají v těhotenství, v pubertě, při náhlém zhubnutí i ztloustnutí, velký vliv má dědičnost

 

• vznikají u 50 až 90 procent těhotných žen, většinou na podbřišku

 
• mohou se lišit zabarvením, bývají do červena, někdy také až do fialova, u žen s tmavým odstínem pleti budou strie spíše narůžovělé a světlejší než zbytek kůže

 

• fyzicky nebolí, ale pokud se objeví, nelze je zcela zbavit, což může negativně působit na psychiku

 

 

Co všechno ovlivňuje vznik strií?


Svou roli hraje růst, výkyvy váhy a také stres. Při stresu produkuje organismus kortizol a přepíná se do "nouzového režimu", ve kterém tělo automaticky ukládá tuk mnohem snadněji a ve větší míře. Dochází tak k rychlému přírůstku váhy a objemu v některých partiích a kůže pod náporem popraská.


ČTĚTE TAKÉ:

Co doopravdy způsobuje strie? Jen nadváhou to není!

Nejúčinnější cviky a triky proti striím

Zatoč s nevzhlednými jizvičkami po rychlém růstu

  

Existuje prevence proti striím?


Ne. Byl by to prakticky zázrak, kdyby se žena po celý svůj život nesetkala se striemi. Růstu nebo tvoření ženských křivek se nevyhne žádná žena a jak tělo roste, roste i riziko popraskání kůže. Brání v něm jen geneticky daná elasticita kůže a její hydratace a odolnost. Tu lze sice zvýšit pomocí krémů, olejů a sér, mají ale spíše podpůrný efekt, samotnému vzinu strií samy o sobě nezabrání.

 

Jak zabránit striím, napoví následující video:

 


Pokud ale chcete dát krémům šanci, máme pro vás pár tipů. K dispozici jsou různé přípravky od desítek korun po několik tisíc za jedno balení:

 

Kosmetika proti celulitidě
(Foto: Archiv firem)


Krém proti striím Stretch Mark Cream (250 ml, 1865 Kč)
Eucerin tělový olej proti striím (125 ml, 369 Kč)
Dermacol masážní balzám proti striím a celulitidě Enja (200 ml, 199 Kč)
Bonella krém proti striím (200 ml, 102 Kč)
Simply you Elasti-Q Exclusive (150 ml, 282 Kč)

 

Co by poradily babičky?


Babské rady existují na leccos, strie nevyjímaje. Na prasklinky a žilky údajně zabírá vepřové sádlo (ale pozor, jedině nesolené), olivový olej a odvar z měsíčku.

 

Náš tip: Zkuste do obyčejného olivového oleje přidat trochu sušeného měsíčku. Pak jen stačí na postižené místo pravidelně a jemně vmasírovávat.

 

 

Laser, jehličky a mikrodermabraze


Pokud se vám neosvědčily ani babské rady, stále existují další možnosti, jak se se striemi popasovat. Technika jde stále dopředu, proto se vyvíjí nové a nové způsoby, jak strie zmenšit či zesvětlit.


• mikrodermabraze

 

Jde o kosmetický zákrok vyhlazení kůže, kterým se řeší nejen strie, ale i jiné kosmetické vady, jako celulitida nebo jizvy po akné. Za použití oxidu hlinitého se povrch kůže jemně zbrousí. Není to zrovna levné, ale patří to mezi nejúčinnější metody na staré jizvičky.

 

• laser

 

Laser je také dobrým pomocníkem, ale na starší jizvy už je poměrně krátký. Ranku dokáže zesvětlit a klinické studie dokazují, že po ošetření laserem dochází k zlepšení vzhledu pokožky minimálně o 50 %, ale nikdy se jich nezbavíte úplně. Cena se pohybuje okolo 250 Kč za centimetr čtvereční.

 

• mikrojehličková radiofrekvence

 

Tato metoda patří mezi nejnovější. Před samotnou aplikací dostanete znecitlivující mastičku. Jehličky se dostanou do požadované hloubky a teplem se zkrátí kolagenová vlákna, která stáhnou jizvičku na minimum. Ani v tomto případě ale nemůžete počítat s naprostým vyhlazením poškozené kůže.

 

tetování

  

Zní to možná bláznivě, ale některé ženy si jizvičky v kůži nechávají dokonce přetetovat. S touto službou přišel jeden brazilský tetovací salon. Nevýhodou je nejen bolestivost a zdlouhavost procedury, ale i fakt, že terapie platí pouze na světlé, bílé jizvyčky, které se zamaskují tělovou tetovací barvou.

 

Pokud bojujete proti striím, pamatujte si, že se jedná se o velmi těžký boj s nejistými výsledky. Pokud jste ke striím přišly v důsledku růstu a při tvorbě vašich ženských křivek, je to pouze důkaz toho, že jste ženy. To k životu zkrátka patří. Nebo jste ke striím přišli v důsledku těhotenství? Vždyť mít vlastní dítě je přeci něco krásného a několik jizviček za to stojí, nebo ne?

 

Vyzkoušely jste nějakou jinou metodu proti striím, která vám pomohla? Napište nám o ní do komentářů.0 hlasů
Vaše hodnocení