Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte rádi knihy, baví vás diskuze či debaty kolem literatury a hledáte často inspiraci na to, co číst? Pokud jste si odpověděli ano, rozhodně by vaší pozornosti neměly uniknout online čtenářské kluby a skupiny na sociálních sítích.

Vstupte do světa knihomolů s čtenářskými kluby

Dívka s knihou
zdroj: Thinkstockphotos Dívka s knihou
aktualizováno 10.08.2019, 00:00 | 10.08.2019, 00:00 | Krásná.cz

Máte rádi knihy, baví vás diskuze či debaty kolem literatury a hledáte často inspiraci na to, co číst? Pokud jste si odpověděli ano, rozhodně by vaší pozornosti neměly uniknout online čtenářské kluby a skupiny na sociálních sítích.

Čtenářské kluby jsou světový fenomén, stydět se ale nemusí ani tuzemská scéna. Zkuste zabrousit na facebooku do skupiny Co čteme, která čítá přes čtyřicet tisíc členů, kteří se s vám ochotně podělí o tip na knihu nebo s vámi rozeberou dojmy z románu, který právě čtete.


Chcete-li se zorientovat v knižních novinkách, nesmíte chybět na facebookové stránce knihkupectví Martinus.cz. I v Martinusu sami moc dobře vědí, že najít si čas na čtení a leckdy i vybrat si v záplavě knih tu správnou často není snadné, rozhodli se, že všechno tohle – diskutování o knihách, výběr dobrých knih a apel na to, aby se víc četlo – dají do kupy a vznikl z toho Čtenářský klub Martinus.cz na Facebooku, který má skoro dva tisíce členů. V tomto online klubu jistě narazíte na knihomoly, kteří jsou takříkajíc stejnou krevní skupinou a s kterými vás čtení bude bavit ještě o trošičku více než dosud. Stačí jednou kliknout a rázem se ocitnete mezi skoro dvěma tisíci knihomolů, kteří každý měsíc přečtou jednu knihu, a pak o ní společně debatují ve facebookové skupině.


Co se čte?


Vykročit ze svého oblíbeného čtenářského žánru nemusí být vůbec na škodu, ba naopak, každý čtenář by si měl jednou za čas rozšířit obzory a přečíst si něco mimo svou komfortní zónu. Proto se každý měsíc výběr knih ke čtení uzpůsobuje tak, aby jednak šlo o skutečně kvalitní čtení a za druhé, aby šlo o různé příběhy z různých žánrů. Možná objevíte dobré čtení ze žánru, do kterého byste jinak nezabrousili, a tak tak třeba objevíte něco, co pro vás bude jednoznačně to pravé ořechové.


Letní kniha není - jak by se možná na letní měsíce dalo očekávat – tzv. oddychovkou. Modlitba za Černobyl je všecko, jen ne oddychová. Je to reportáž, kterou napsala držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová. A ano, je to částečně kvůli tomu „hype“, který má v poslední době populární seriál od HBO, které je sice skvěle zpracované, ale jde o úhledně naservírovaný balíček emocí, který postupně v klidu zpracujete. Příběhy v knize jsou jako nekontrolovaná smršť, která na vás neustále útočí.

 

Tip na knihu - 4
(Foto: Martinus.cz)

 

Pustili jste se také do čtení? Dejte nám v komentářích vědět, jak se vám kniha líbí a jak vás oslovila.

 

Co už mají knihomolové ze Čtenářského klubu za sebou?


Leden odstartoval v plné parádě s knihou, kterou někteří považují za tu vůbec nejlepší z celého loňského roku! V jiskřivém románu Napětí to jiskří nejen metaforicky – ženy v sobě totiž probudí takzvané „klubko“, díky kterému mohou kohokoliv snadno zneškodnit elektrickým výbojem. Nejde jen o hrozivou dystopii, nýbrž o velmi naléhavou a chytrou knihu, která ukazuje, jak moc se může zvrhnout svět, když si lidé připadají bezmocní.

 

Na krátký únor vyšla krátká kniha Dej mi své jméno, díky které se přenesete do horké Itálie a prožijete si první lásku se vším všudy. Kniha byla už v loňském roce přijímána velmi pozitivně, stejně tak její filmová adaptace. LGBT témat v knihách se vyskytuje čím dál tím víc a je důkazem toho, že první láska nemusí vždycky proběhnout jen mezi holkou a klukem.


Na březen padla volba na tlustou bichli, která by měla pošťouchnout k tomu, abychom si doplnili mezery ohledně všeho, co předcházelo a následovalo po událostech na náměstí Nebeského klidu. Výpravný román Neříkej, že nemáme nic díky své tloušťce a specifickému tématu nezaujme takové množství čtenářů, ale pokud se pro něj rozhodnete, příjemně vás překvapí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máš raději knihu nebo film?
11 důvodů, proč číst
Divergence, Hunger Games… A co dál? TIP NA KNIHU


Nové vydání k výročí narození Vladimira Nabokova samozřejmě nemohlo zůstat bez povšimnutí a tak dubnový výběr byl téměř jasný! Lolita je podle průzkumů jednou z knih, kterou všichni znají, ale málokdo ji vlastně skutečně četl. Proč se tedy nevrátit ke klasice, zvlášť když se objevila v novém kabátku! Vlastně hned ve čtyřech, vyšla totiž ve čtyřech různých verzích obálky a jedna je krásnější než druhá.


Májové dny zpestřila knihomolům česká autorka Alena Mornštajnová, jejíž knihy čtenáři v poslední době hojně vyhledávají a kteří se v drtivé většině shodli na tom, že právě Tiché roky jsou knihou, která se jim doposud líbila úplně nejvíc.

  

Horký začátek června ve Čtenářském klubu ochladil severský thriller. Všichni známe Nesboho a Keplera, ale slyšeli jste už o Sveistrupovi? Pokud ne, je nejvyšší čas doplnit si literární znalosti a mrknout se na tuhle novinku! Káštánek je kniha napínavá, dobrodružná, odehrává se v pochmurné, ale krásné Kodani a věříme, že vám učaruje stejně jako nám.0 hlasů
Vaše hodnocení