Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tropická vedra na území České republiky stále pokračují a přináší s sebou spoustu rizik. Hrozí přehřátí organismu, nevolnost, spálení kůže a v neposlední řadě také mdloby.

MDLOBY Z HORKA? Poznejte, že jde o život + jak pomoci KROK ZA KROKEM

Mdloby
zdroj: Thinkstockphotos Mdloby
aktualizováno 07.08.2018, 00:00 | 07.08.2018, 00:00 | Terezie Gáborová

Tropická vedra na území České republiky stále pokračují a přináší s sebou spoustu rizik. Hrozí přehřátí organismu, nevolnost, spálení kůže a v neposlední řadě také mdloby.

V důsledku vysokých teplot může omdlít i naprosto zdravý člověk - a právě proto je dobré vědět, jak se v takové situaci zachovat. Pocity na omdlení se mohou také objevit u vás samotných a v takovém případě byste taky měli vědět, jak si rychle pomoci.
 

V následujícím článku vám ukážeme pár modelových situací, které v letních horkých dnech mohou nastat. Dozvíte se, jak byste se měli zachovat, kdyby se stala někomu jinému, ale jak zachovat chladnou hlavu a co dělat, když slabost pocítíte vy sami.

 

Jste na procházce s maminkou. Ta se však najednou zastaví a říká, že se jí hrozně točí hlava a že nemůže jít dál.


Jak ji pomoci: Obstarejte studenou vodu a pokud možno studený obklad (stačí třeba pár namočených kapesníků). Co nejdříve si jděte sednout někam do stínu(pomůže i chladnější místnost, průvan, klimatizace apod.), dejte jí studený obklad najen na čelo, ale třeba i předloktí, krk, nohy - ideálně na místa velkých tepen, pomohou chlad lépe a rychleji roznést po těle. Po douškách podávejte studenou vodou, je možné i cucat led, ale pozor, ať jí nezaskočí. Po chvíli by se stav měl zlepšit. Nicméně se po zbytek dne snažte vyhnout slunci.


Jak pomoci sobě:
Platí vlastně to samé. Zvládáte-li sami sotva vnímat a jednat, sedněte si alespoň na nejbližší lavičku a buďte někde v chládku. Až se vám trošku uleví, kupte si studenou vodu a pijte, co nejvíc to půjde. Pokud nevolnost neopadá, poproste o pomoc kolemjdoucí, jistě vás nenechají na holičkách. Vyhněte se přímému slunci.

 

 

Byli jste s bráchou na koupališti a bylo opravdu vedro. Přišli jste domů, sedíte v obýváku a koukáte na televizi. Z ničeho nic se bráchovi udělá špatně a je mu na zvracení.


Jak mu pomoci: S nejvyšší pravděpodobností se jedná o úžeh – přehřátí mozku. Brácha byl nejspíš na přímém slunci příliš dlouho a bez pokrývky hlavy. Snažte se snížit teplotu, pomůže sundat přebytečné oblečení, přemístit dotyčného do klimatizované místnosti. Pomůže také studená sprcha a k pití doporučujeme vodu se solí.


Jak pomoci sobě: Snažte se najít klimatizovanou místnost, sundejte ze sebe přebytečné oblečení, a co nejvíce se ochlaďte. Pokud vám je už hodně nevolno, rozhodně někomu řekněte o pomoc: můžete dokonce omdlít a způsobit si další úraz. Není-li nikdo poblíž, lehněte si raději rovnou na zem, předejdete riziku pádu.  Chladná podlaha vám navíc pomůže tělo zchladit.

 

 

 

Představte si, že si užíváte pohodový den s kamarádkou. Venku je horko, tak jste vyrazily k nedalekému jezeru. Začíná pařit víc a víc a kamarádka vám zašla pro pití do stánku. Vrací se zpět, ale najednou vidíte, jak upustila pití na zem a sama omdlívá a končí na zemi.


Jak ji pomoci:
Okamžitě ke kamarádce vyběhněte, zkontrolujete jí tep a dech. Pokud nedýchá, začnete provádět první pomoc a volejte záchranku. Zkontrolujte také, zda se neuhodila a nekrvácí. Naštěstí většinou se při mdlobách dech a tep jen zpomalí, je mělký. Pokud někdo omdlí, první co uděláme, je, že mu zdvihneme dolní končetiny, aby se tělo rychle prokrvilo a okysličilo. Můžeme také přikládat chladivé obklady na čelo, rozepnout tísnící oděv u krku a zajistit přístup čerstvého vzduchu. Postižený by měl nabýt vědomí do pěti minut, pokud se tak nestane, rozhodně volejte záchrannou službu.


Jak pomoci sobě:
Pokud z tropických veder omdlíte, sami si moc nepomůžete. Můžete však mdlobám předejít – pijte hodně vody, chraňte se před sluncem i přehřátím, co nejvíc to jde a celkově se spíše vyhýbejte pobytu na slunci. Pokud cítíte, že na vás mdloby jdou, snažte se dostat k zemi řízene: sedněte si nebo lehněte, ať si pádem neublížíte. Nestyďte se a volejte o pomoc, přitáhněte k sobě pozornost druhých. Pokud jste ve vodě, třeba i na madračce, pokuste se - ideálně s pomocí druhých - dostat na břeh, ať se neutopíte.

 

Čtěte také:

Nejlepší zbraň proti horku? Chytře zvolené jídlo

Je horko a ty nepiješ? Víme, jak nenásilně zvládnout pitný režim

Zrádné počasí: jak se oblékat, když je ráno zima a odpoledne horko?

 

Obecně platí: pijte hodně vody, nejezte těžká jídla, používejte ochranný krém a pokrývku hlavy. V tropických horkých dnech vaše tělo musíte chránit víc než kdy jindy, protože to vážně potřebuje.


Zažili jste nějakou jinou situaci, kterou jste museli okamžitě řešit? Napište nám ji do komentářů.0 hlasů
Vaše hodnocení