Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Generace Z, to jsou mladí lidé kolem 10-13 let. Co nejvíc trápí v tomto věku dívky a jak z toho ven?

Záludná generace Z: Co nejvíc trápí dnešní třináctky?

Zrcadlo
zdroj: Thinkstockphotos Zrcadlo
aktualizováno 23.09.2018, 00:04 | 23.09.2018, 00:04 | Krásná.cz

Generace Z, to jsou mladí lidé kolem 10-13 let. Co nejvíc trápí v tomto věku dívky a jak z toho ven?

Mladé dívky jsou v tomto věku velmi zranitelné. Neumí se totiž vyrovnat s tlakem, který je na ně prostřednictvím médií vytvářen. Sociální sítě propagují úzce vymezený ideál krásy, který dokáže růst sebedůvěry děvčat značně omezit.

 

Podle průzkumu Projektu sebedůvěry Dove, kterého se v červnu zúčastnilo 300 dívek z ČR a 300 dívek ze SR, se až 65 % dívek cítí špatně, když se dívají na obrázky modelek z módních magazínů. Pro generaci Z se cvičení, péče sama o sebe, diety a řešení jídla stalo středobodem vývoje jejich identity.

 

Jak jsou na tom ve světě?

 

Tyto problémy se však neřeší pouze u nás. Podobné splíny mají dívky v Číně, Spojených státech nebo Finsku. Více než polovina (54 %) dívek po celém světě k sobě nechová skoro žádnou úctu. Podle průzkumu má 30 % amerických teenagerek problémy s úzkostmi a v Číně trpí 1,2 milionů mladých lidí ve věku 15-24 let depresemi, které pramení z nespokojenosti se svým tělem.

 

Nikdo jiný k sobě nedokáže být natolik kritický, jako ženy. Už dívky od 10. roku života mají problém s vnímáním sebe samotné. Řeší své tělo, se kterým často nejsou spokojené a nejistota se pak podepisuje na jejich pošramocené psychice. Znepokojivé výsledky průzkumu prozradily, že nespokojenost s vlastním tělem a z toho pramenící nedostatek sebedůvěry dokáže dívkám nepříjemně ovlivnit život. Reálný život!

 

Průzkum ukázal, že kvůli nespokojenosti s vlastním tělem až 8 z 10 dívek odmítá dokonce navštívit lékaře. Znepokojivé dále je, že 29 % dívek přestává jíst nebo vynechává porce jídla.

 

Matka a dcera
(Foto: oficiální zdroj)

 

Starší dívky mají menší sebedůvěru

 

Malá prsa, velká prsa, silná stehna, kostnatá kolena, oči daleko od sebe, vysoké čelo, křivé zuby, pihy. Mohlo by se to zdát neuvěřitelné, ale přesně tyto věci trápí, dle průzkumu Dove, mladé dívky ve věkovém rozhraní 10-17 let. Zajímavé je, že skupina mladších dívek ve věku 10 – 13 let má větší sebedůvěru (58 % se takto pozitivně ohodnotilo v ČR, v SR to bylo 46 %) než dívky ve věku 14 – 17 let (39 % v ČR a 41,3 v SR). „Starší dívky pohlavně dospívají, začínají se zajímat o první partnery a řeší více svůj vzhled, porovnávají se s ostatními dívkami,“ komentuje psycholožka Šárka Kučerová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chybí ti sebevědomí? Pár tipů, jak to změnit!
5 kroků k cílevědomosti a sebevědomí
TEST: Dokážeš se prosadit?

 

Vzhled je nadmíru důležitý

 

5 z 10 dívek věří, že ženy musí vypadat určitým způsobem, aby se jim dařilo. 70 % dívek dokonce cítí tlak, že musí být krásné! A i když 7 z 10 dívek věří, že je důležité být samy sebou a nekopírovat ostatní, až 71 % dívek s nízkou sebedůvěrou by si přálo vypadat jako někdo jiný. 60 % dívek chce pak vypadat jako celebrity a modelky. Pomoci být samy sebou se dívkám snaží i wev o sebedůvěře www.dove.com/sebeduvera a příručka Sama sebou.

 

Zajímavé informace přinesl průzkum také z pohledu motivace zkrášlujících činností. Třetina mladých Češek (31 %) uvedla, že se zkrášlují zejména za cílem vyjádření toho, čím jsou. Kdežto čtvrtina (25 %) slovenských dívek za prací na svém vzhledu vidí spíše to, že se chtějí cítit co nejlépe.

 

Z průzkumu také vyšlo, že většina (74 % v ČR a 70 % v SR) již takto mladých dívek si přeje, aby média neposuzovala dívky a ženy dle toho, jak vypadají, ale dle toho, co dělají.0 hlasů
Vaše hodnocení