Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zánět močových cest patří k onemocněním, které jednou za čas prožije snad každá žena. Na svědomí ho má bakterie, která se nazývá Escherichia coli, což je pro náš organismus za běžných okolností normální a neškodná bakterie.

Zánět močových cest dokáže pořádně potrápit 

Zánět močových cest
zdroj: Thinkstockphotos Zánět močových cest
aktualizováno 10.03.2013, 00:00 | 10.03.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Zánět močových cest patří k onemocněním, které jednou za čas prožije snad každá žena. Na svědomí ho má bakterie, která se nazývá Escherichia coli, což je pro náš organismus za běžných okolností normální a neškodná bakterie.

Ovšem, pokud se dostane jinam, než je její "domácí prostředí“, může způsobit spoustu problémů a jedním z nich je právě zánět močových cest.

Ženy jsou k tomuto onemocnění mnohem více náchylné, protože naše fyziologie je jiná než u mužů. Touto nemocí někdy onemocní až každá druhá žena.

 

Zánět močových cest
Ženské vylučovací ústrojí je k zánětům náchylnější. (Foto: Thinkstockphotos)

 

U mužů se sice také nejedná o nic výjimečného, ale přeci jen se lékaři častěji setkávají v tomto oboru s dívkami a ženami. Je to kvůli krátké délce močové trubice a jejímu umístění v blízkosti pochvy. Je tak snadnější přenos bakterií, které tuto nemoc způsobují.

Jak takový zánět poznám?

Zánět močových cest se dá poznat velice jednoduše. Vzhledem k tomu, že jde o zánět, jen těžko se dá přejít bez obtíží a je pravděpodobné, že tyto obtíže se budou postupem času zhoršovat.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Vaginální mykóza: Nepříjemná nemoc, které se ale bát nemusíš
Karborexie: Boj proti sacharidům, který může skončit nemocí
Posilujeme imunitu
Doma.cz píše:
Záněty močových cest: 5 pravidel prevence
Kuřáci, pozor: hrozí vám rakovina močového měchýře!

Mezi první příznaky patří nutnost častého močení (často i když moči není moc), bolest v podbřišku a řezavá až pálivá bolest při konci močení. Pokud se tyto příznaky u tebe objeví a ty neuděláš nic pro to, aby ses vyléčila, může se to horšit, můžeš mít teplotu, krev v moči, mohou tě pořádně potrápit ledviny (pokud i ty začnou bolet, je vysoká pravděpodobnost toho, že se infekce rozšířila dál).

I kvůli tomu je velice důležité nenechávat léčbu na poslední chvíli. Pokud se u tebe příznaky projeví, neignoruj je!

Prevence zánětu močových cest


Teď v zimě je strašně důležité neprochladnout, teple se oblékat, nesedat si na studená a mokrá místa. Často vidím v tom hrozném, studeném počasí slečny, které mají záda a břicho nekrytá, bundu mají jako frajerky vysoko nad pasem - pak není divu, když se nějaký ten zánět objeví.

Pitný režim bys nikdy neměla zanedbávat, ať už při samotné léčbě, nebo také při prevenci. Pravidelně choď močit, aby se v močových cestách zbytečně nemnožily bakterie.

A pokud víš, že na záněty trpíš, je dobré zajít do lékárny pro různé výživové doplňky. Ty nejpoužívanější v tomhle směru jsou brusinky – ať už doplňky nebo brusinky samotné.

Jak se infekce močových cest léčí?


Nemusíš se bát, léčba není nijak zdlouhavá. Většinou trvá tři až pět dní. K lékaři jdi v okamžiku, kdy pocity pálení, bolesti a jiné příznaky trvají déle než 24 hodin a přetrvávají i přes domácí léčení (teplo, klid, dostatečný pitný režim) nebo pokud se v moči objeví krev.

 

Zánět močových cest
Udržuj se v teple. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Důležité je být v teple a pít dostatek tekutin. To by samozřejmě mělo být základem každého onemocnění, ale u zánětu močových cest je to ještě důležitější. Hodně ti pomůže urologický čaj, který seženeš v každé lékárně. Začínající zánět se dá zvrátit, když se hodně proleješ vodou i čajem, pak je šance, že moč z trubice škodlivé bakterie vyplaví.

Pokud cítíš projevy a příznaky infekce déle než den, je nutné zajít k lékaři. Většina z nich tě požádá o vzorek moči, udělá rychlý test, podle kterého určí, zda infekci máš, a na základě vyšetření a tvé anamnézy ti předepíše antibiotika. Ty je důležité brát pravidelně a tak, jak ti lékař, popřípadě lékárník určí. Pokud je nedobereš, nebo nebudeš brát pravidelně, zánět se ti může lehce vrátit. Ovšem antibiotika nejsou vždy nutná, ty lékař nasazuje až v případě, že je nemoc již rozvinutá. Na dnešním trhu na tuto nemoc existuje hodně jiných léků

Zánět močových cest je pěkný prevít. Pokud ho jednou nevyléčíš úplně, může se často vracet, až se z něj stane chronické onemocnění. Pak se bolest, pálení a řezání při močení objevují častěji, i když není tak silná. O chronickou infekci močových cest jde v případě, že onemocníš dvakrát v průběhu půl roku, nebo třikrát za rok.3 hlasů
Vaše hodnocení