Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ať už jsi sama vlastníkem řidičského průkazu, nebo si na něj teprve brousíš zuby, pak bys měla vědět, že řízení není pouze zábava, ale především zodpovědná činnost, během které musíš mít neustále oči na stopkách. Pokud by tomu tak nebylo, nemuselo...

Zarážející důvody, kvůli kterým bourají MLADÍ ŘIDIČI! Z těchto statistik běhá mráz po zádech

Autonehoda
zdroj: Thinkstockphotos Autonehoda
aktualizováno 29.09.2017, 00:29 | 29.09.2017, 00:29 | DyA

Ať už jsi sama vlastníkem řidičského průkazu, nebo si na něj teprve brousíš zuby, pak bys měla vědět, že řízení není pouze zábava, ale především zodpovědná činnost, během které musíš mít neustále oči na stopkách. Pokud by tomu tak nebylo, nemuselo by to vůbec skončit dobře.

Šílené statistiky


Hned na začátek bychom si měli říci, že v řízení je velmi důležitá samotná praxe. Není rozumné, abys po ukončení autoškoly ihned sedla do auta a vydala se na dlouhý výlet. Naopak popros třeba tatínka, aby s tebou ze začátku jezdil, a ty se pomalu vyjezdila a získala přehled o tom, jak to v běžném provozu doopravdy funguje. Například v roce 2013 způsobili podle BESIP řidiči s praxí do pěti let 29 % dopravních nehod, což je suverénně nejvíce.

 


Hlavní důvody nehod


Pokud bychom se měli podívat na hlavní důvody nehod, pak opět jasně hovoří statistiky. Všimni si, že alarmující čísla jsou například u nepřiměřené rychlosti a především u jízdy pod vlivem alkoholu. Je tedy vidět, že mladí řidiči nepřemýšlejí nad následky své zběsilé jízdy a sednou si do auta i ve chvíli, kdy už mají upito.

 

PRAXE do 1 roku praxe od 1 do 2 let praxe
Nepřiměřená rychlost 35,37 % 33,48 %
Nesprávnost předjíždění 2,03 % 2,29 %
Nedání přednosti 16,28 % 16,63 %
Nesprávný způsob jízdy 46,31 % 47,60 %
Pod vlivem alkoholu 1,22 % 8,11 %

Zdroj: BESIP - Ministerstvo dopravy, statistiky z roku 2013

 

Nejde jenom o to, že neuváženou jízdou můžeš přijít o papíry, ale především může dojít i k tomu nejhoršímu. Podle statistik BESIP byla v roce 2013 každá čtvrtá osoba usmrcena vinou řidiče motorového vozidla s praxí v řízení do 5 let. Jednalo se o 27 %. Určitě je ti jasné, že tohle číslo je opravdu obrovské a je nejvyšší čas, aby si mladí řidiči uvědomili, co svým jednáním můžou způsobit.

 


Jak se chovat za volantem


Předejdi nehodě a zkus se zaměřit na těchto deset bodů.


- Jezdi podle předpisů
- Před jízdou se vyhni konzumaci alkoholu či jiných návykových látek
- Všímej si všech dopravních značek
- Během jízdy nepoužívej mobilní telefon
- Dívej se před sebe, ale zároveň sleduj situaci za sebou ve zpětném zrcátku
- Nenech se jiným řidičem vyprovokovat
- Pokud se cítíš unavená, pak raději nikam nevyjížděj, popřípadě zastav a odpočiň si.
- Plně se soustřeď na jízdu a nenech se ničím a nikým rozptylovat
- Nikdy nezapomeň dávat přednost zprava
- Po získání řidičáku nevyrážej na dlouhé trasy0 hlasů
Vaše hodnocení