Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Toto léto nás zastihla vedra, která řada z nás nepamatuje. Zatímco jedni si užívají na pláži, opalování a na zahrádkách restaurací, jiní před horkem a intenzivními paprsky slunce prchají do stínu a do chládku. Jsou ale extrémy, které to se zálibou...

Závislost na slunci či panická hrůza z opalování? Ano, i to existuje!

Opalování
zdroj: Thinkstockphotos Opalování
aktualizováno 07.08.2018, 16:01 | 07.08.2018, 16:01 | Karolína Šimečková

Toto léto nás zastihla vedra, která řada z nás nepamatuje. Zatímco jedni si užívají na pláži, opalování a na zahrádkách restaurací, jiní před horkem a intenzivními paprsky slunce prchají do stínu a do chládku. Jsou ale extrémy, které to se zálibou nebo naopak nenávistí vůči slunci už přehánějí.

Přiznejme si, že přehnaná horka většinu z nás už štvou. Může to být z důvodu nadměrného pocení a věčně rozteklého make-upu, kvůli neklimatizovaným dopravním prostředkům (nejlépe s jedinci nepoužívajícími deodorant). Jak to ale vypadá, když se strach ze slunce stává opravdovou chorobou?


Heliofobie: Novodobí upíři


Heliofobie je nezdravý strach ze slunečního světla. Vyhýbání se slunci zasahuje postiženému do jeho normálního života enormní výší. Nemůže jít s přáteli na koupaliště ani na zmrzku, ale díky neovladatelnému reflexu uhýbání před slunečními paprsky by neměl například ani řídit auto.


Tato fobie vzniká převážně kolem 12-14 roku života a dnes postihuje čím dál víc jedinců. Je zejména strašákem generace elektroniky a virtuální reality, je typická pro mladé lidi, kteří mnohem radši sedí doma u počítače či televize, než aby vyrazili ven, třeba za sportem. Předpokladem úspěšné léčby je proto ochota pacienta změnit svůj životní styl a jeho touha žít normální život.

 


Tanorexie: Solárkové maniačky


Jedna z dalších vysoce narůstajících chorob souvisí s přehnanou touhou být opálený. Že to tak máš i ty? Ovšem, každý z nás by si přál odstín nohou, jako Beyoncé (a nejlépe celoročně), ale co se stane ve chvíli, když už to člověku začne přerůstat přes hlavu?


Nemoc, o které je tu řeč, se nazývá tanorexie. Občasné opalování na sluníčku, samozřejmě s krémem obsahujícím dostačující ochranný faktor, je naprosto v pořádku. Kámen úrazu nastává ale ve chvíli, kdy opalováním tráví nekonečné hodiny, nebo když jim jen sluneční paprsky nestačí a vytváří si závislost na opalování v soláriích. Ačkoli zde strávených 20 minut se rovná jednomu dni strávenému na pláži, pro tanorektiky je to málo. Tráví tu mnohem více času a výsledkem je nejen psychická závislost, ale i nepřirozený odstín pokožky, loupání kůže nebo dokonce rakovina!


Věděli jste, že: Jako první zakázala solária v roce 2009 Brazílie a hned po ní v roce 2014 Austrálie? Díky tomu se v těchto zemích podařilo snížit rakovinu kůže téměř o polovinu. Bohužel, další státy ještě nejsou tak daleko a rakovina kůže každým rokem celosvětově stoupá o 5-7 %.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Slunce a akné: nepřítel, nebo lék?
Se sluncem zadobře: Jak pečovat o pokožku po opalování?
Už víš všechno o krémech na opalování? Tohle nezapomeň!


Alergie na slunce:
Jak to ale vypadá, když člověk na sluníčko prostě nemůže? Alergií na slunce trpí až pětina populace, bez ohledu na věk či barvu pleti. Co jí tedy způsobuje a jak se před ní bránit? Prevence je v tomto případě základ.


V případě, že je pokožka vystavena nadměrnému slunečnímu záření, může kromě její vážného poškození docházet vlivem záření k fotodermatózám – negativním reakcím na kůži. Projevují se například jako svědivé zčervenání, nepříjemné ekzémy, kopřivky nebo až mokvající puchýřky. Potíže se objevují většinou na trupu, vrchní straně rukou a nohou.

 


Zamezit tomu lze poctivým používáním ochranných opalovacích krémů proti UVA a UVB záření. Důležité je se mazat nejprve nejvyšším faktorem a postupně jej během doby na slunci snižovat, aby si pokožka měla šanci zvyknout. Pokud máš alergii silnější a objevila se už několikrát, neváhej navštívit svého lékaře.


Trápí podobná alergie či strach tebe nebo někoho z tvého okolí?0 hlasů
Vaše hodnocení