Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Uvažuješ o práci hostesky? Povím ti, co tě čeká, jak vybírat, co si ohlídat. Na závěr připojuji tipy na agentury, se kterými jsem spolupracovala nebo spolupracuji.

Zkušenosti s prací hostesky: Co tě čeká a jak nenaletět?

Hostesky
zdroj: Thinkstockphotos Hostesky
aktualizováno 09.05.2013, 00:00 | 09.05.2013, 00:00 | Krasna.cz/Eva

Uvažuješ o práci hostesky? Povím ti, co tě čeká, jak vybírat, co si ohlídat. Na závěr připojuji tipy na agentury, se kterými jsem spolupracovala nebo spolupracuji.

Většina z nás hledá nějakou možnost přivýdělku. Práce hostesky se zdá jako vcelku nenáročná a dobře placená. Odhalím ti skutečné pozadí této brigády.

 

Co by měla hosteska splňovat?


1) Milé, aktivní a asertivní chování


V první řadě hosteska musí být vždy milá, usměvavá a asertivní. I když vám zrovna není do smíchu a prožíváte těžké období, nesmí to být na vás znát.

 

Také byste se neměla nechat vykolejit nepříjemnými zákazníky, věřte, že na ně narazíte. Zákazníci si vás spojují s produktem, který propagujete, a tak si vyslechnete ledacos.

 

A nezapomeňte být aktivní. Rozhodně tam jen nepostávejte a nemlčte. Navíc když by vám náhodou přišla kontrola, může váš nedostatečně aktivní přístup vést i k tomu, že vám bude udělena pokuta, nebo v nejhorším případě přijdete o celý honorář.

 

Moje zkušenost: Zákazníky máte povinnost oslovovat a někdy je to proklatě těžké. Ještě mám v živé paměti moje první promo pro jeden ženský časopis, který jsem nabízela s dárkem v jedné trafice. Bohužel tam chodili spíše dělníci, či lidé, kteří spěchali do práce a narychlo si potřebovali koupit krabičku cigaret. Asi si dovedete představit, jak je "nadchla" možnost koupě tohoto časopisu, přesto jsem je aktivně oslovovala a mnohdy jsem se dočkala nepříjemných reakcí. Zůstala jsem ale klidná a milá.

 

 

2) Vyšší štíhlá postava


Teď vám možná přijdu pěkně povrchní, ale já si tento častý požadavek nevymyslela. Neříkám, že vždy chtějí, aby byla hosteska hubená, ale ve většině případů si takové hostesky klienti vybírají. Velmi často vídám požadavky typu: XS-S, velikost maximálně 36 a výška nad 170 cm. Není výjimkou, že požadují i vyloženě modelkovskou postavu - 90-60-90 a výšku nad 180 cm.

 

Moje zkušenost: Jednou jsem z dobré vůle dohodila práci kamarádce, která má ovšem úplně jiný typ postavy, než já. V požadavcích nestálo, jaké by měla modelka splňovat váhová a výšková kritéria. Jenže klient dodával vlastní oblečení, které bylo skutečně titěrné, a tak musela kamarádka práci odřeknout.

 

3) Upravený vzhled


Ačkoliv jste možná přirozeně krásná a líčidla ani nepotřebujete, někteří klienti mohou vyžadovat, abyste se na práci nalíčila. Pokud to neuděláte, u některých agentur vám hrozí pokuta, nebo zrušení práce. Proto se snažte o sebe pečovat - lehce se líčit, mít upravené nehty a vlasy. Neexistuje univerzální rada, jestli se klientům více zamlouvají blondýnky, nebo brunetky, myslím, že na tom nezáleží.

 

Moje zkušenost: Když jsem prvně dělala promo pro jednu kosmetickou společnost, přišla jsem poměrně výrazně nalíčená. Přesto jsem se musela dolíčit - rudá rtěnka, černé kouřové stíny, výrazná tvářenka.

 

4) Věk


Nejvíce žádané jsou hostesky od 18 let věku. Na produkty jako je alkohol, či cigarety pak od 19 let (v případě cigaret v drtivé většině případů od 21 let).

 

Moje zkušenost: Jednou jsem odepisovala na opravdu slušně placené promo na cigarety. Věk tam zadán nebyl, ale jakmile zjistili, že je mi "teprve" 20 let, tak jsem vzápětí byla odmítnuta.

 

 

5) Časová flexibilita


Vím moc dobře, jak je občas těžké sloučit brigádu se školou. Ale zde nemáte na výběr.

 

Moje zkušenost: Velmi často požadují agentury, abyste pracovala během víkendu, kdy nejvíce lidí vyráží na nákupy. Mně to osobně nevadí, ale chápu, že někdo to může vnímat jako překážku, zvlášť, když některé promo akce končí až v 10 hodin večer. Dalším častým požadavkem je nutnost odpracovat všechny termíny. Stačí, že se vám jeden den nehodí a práce je nabídnuta někomu jinému.

 

6) Mít k dispozici automobil pro převoz promo materiálu


Být držitelem řidičského oprávnění typu B a mít k dispozici vlastní automobil je nespornou výhodou. V současné době agentury hodně požadují, abyste autem přijela na školení, zde "nafasovala" materiál a pak vykonávala promo ve vám přidělené lokalitě.

 

Moje zkušenost: I když auto nemáte, netruchlete. Pořád můžete o odvoz poprosit rodinné příslušníky/kamarády/známé, popřípadě požádat agenturu, zda by nebyl možný závoz materiálu přímo na místo.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hledáš origoš brigádu? Dělej v cateringu
Neboj se práce "za pultem"
Jak získat brigádu legálně?
Brigáda v cizině? Pozor, kde skončíš


Povinná výbava hostesky


Je pár věcí, které by každá hosteska měla mít ve svém šatníku.


1) černé balerínky


Myslete na to, že budete na nohou klidně i deset hodin denně. Podpatky sice vypadají sexy, ale mě z nich cca po pěti hodinách začínají bolet nohy tak, že mám sto chutí si je vyzout a po prodejně se promenádovat bosa. Navíc je to dost častý požadavek od agentury, abyste měla vlastní černé baleríny.

 

2) černé kalhoty


Černé kalhoty by ve vaší skříni neměly chybět. Neměly by to být džíny, ale opravdu nějaké pěkné černé kalhoty, klidně i společenské.

 

3) bílá košile a bílé tričko


Určitě mějte připravenou bílou košili a bílé tričko, dost často agentury požadují, abyste tyto dvě věci měly vlastní.

 

Povinná výbava hostesky
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

4) černé lodičky na podpatku


Pokud budete dělat hostesku na večírcích, nebo slavnostnějších akcích, jsou černé lodičky nezbytností.


5) kosmetická výbava


Jak už bylo řečeno, hosteska je vždy řádně upravena. Řasenka, lesk na rty a zdravíčko by vám neměly chybět.

 

6) náplasti


Pokud jste si pořídila nové balerínky, asi vás budou po dopracovaném dni pěkně bolet paty. Preventivně si je oblepte náplastí, uvidíte, že si na mě vzpomenete. :-)


BUDE VÁS ZAJÍMAT:

Vydělej si snadno a rychle
Jak si legálně přivydělat i ve školním roce
Mediafax: Sháníte brigádu? Pospěšte si, místa mizí během minut


Jak získat práci hostesky?


A dospěli jsme k jádru pudla - jak získat práci hostesky?

 

1) Přehledný strukturovaný životopis + reprezentativní fotografie


Možná trochu banální začátek tohoto seznamu, ale přece. Mějte připravený přehledný strukturovaný životopis, který průběžně aktualizujte, dle vašich získaných zkušeností. Pokud se vám zkušenosti nakupí tak, že by jen 2 A4 životopisu zabraly zkušenosti s prací hostesky (tak to pomalu začínám mít já), tak vytvořte pouze seznam těchto pozic v samostatném dokumentu.

 

2) Rychlá reakce


Rychlá reakce v drtivé většině případů rozhoduje o tom, kdo práci získá. Pokud je u nabídky uvedeno telefonní spojení, doporučuji hned do agentury volat. Tak už se mi několikrát podařilo získat práci. Časem vám začnou chodit nabídky práce samy, odpovídejte vždy co nejrychleji, ale ne unáhleně, ujistěte se, že máte v daný den a čas opravdu volno.

 

Moje zkušenost: Nedávno mi přišla sms s nabídkou práce rozdávání letáčků. Reagovala jsem do tří minut, přesto už byla pozice obsazená. Proto vám radím mít mobil u sebe a neustále sledovat nabídky na Facebooku a webovkách.

 

3) Dojíždění za prací


Ač se vám možná nechce "vláčet" se za prací do většího města, nebo jet na pohovor/školení do Prahy, budete to muset podstoupit. Většina agentur sídlí v Praze a je pravděpodobné, že se s vámi budou chtít setkat ještě před tím, než začnete práci vykonávat. Má to i své výhody, na pohovoru si vás zařadí do databáze a budou vám posílat nabídky práce.

 

Moje zkušenost: Jednou jsem jela na školení do Prahy a potkala jsem tam holky z Brna, Ostravy a dalších vzdálených měst. Hosteska by neměla být líná dojet si za prací.

 

4) Pohovor


Na pohovor přijeďte upravená a jemně nalíčená. Budou se ptát na vaše dosavadní zkušenosti, zájmy a časové možnosti. Je možné, že budete muset prokázat, že máte prodejní dovednosti (sehrát nějakou scénku a podobně). Většinou pohovor netrvá ani půl hodiny. Někde vám dají dopředu vědět, že si vás chtějí nafotit do databáze. V tom případě sebou mějte hezké oblečení a boty na podpatku. Neměla byste mít na sobě výrazné šperky a měla byste být lehce nalíčená.

 

Moje zkušenost: Pohovor nemusí probíhat jen v češtině. Nedávno jsem byla na pohovoru, který měl dvě kola. V prvním jsem popsala své časové možnosti, zájmy, zkušenosti a ukázala, že mám prodejní dovednosti. Druhé kolo probíhalo již kompletně v angličtině. Zde se ukazuje, že alespoň minimální znalost jazyků je pro hostesku výhodou.

 

5) Kontakty na ostatní hostesky


Velmi často si hostesky dohazují práci mezi sebou. Proto pokud máte nějakou kamarádku, která rovněž pracuje jako hosteska, zeptejte se jí, zda by tam nebylo místo i pro vás. Na promo akcích potkáte řadu hostesek a já mám tu zkušenost, že většina z nich je opravdu fajn. Navzájem se vídáme, píšeme si, kdo kde dělá, a dohazujeme si nabídky práce.

 

Moje zkušenost: K tomuhle bodu se váže jedna moje nepříjemná zkušenost. Měla jsem domluvené promo v nejmenované parfumerii. Vypadla jim nějaká hosteska, tak jsem práci narychlo vzala. Bohužel, když jsem dorazila na místo, už tam byla jiná hosteska, která mi sdělila, že ji práci dohodila jakási Anička. Zavolala jsem do agentury a ti si tam nechali tu druhou hostesku, ale mě finančně odškodnili.

 

Kontakty na spolehlivé agentury


Ne každá agentura je spolehlivá. Mámit pak z někoho skoro tři měsíce peníze je velmi nepříjemné. Mnohdy za to nemůže agentura, ale její klient, který nezaplatil. Na svém blogu uvádím tipy na agentury, se kterými jsem spolupracovala a nikdy jsem neměla sebemenší problém.

 

 

Tak to je ode mě prozatím vše. Pokud se vám článek líbil a uvítaly byste další, třeba o tom, jak promo akce probíhají, jaké promo dělám apod., tak mi to napište do komentářů. Moc děkuji!


Článek pro tebe napsala blogerka Eva z blogu mojerecenzekosmetiky.blogspot.cz.12 hlasů
Vaše hodnocení