Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

26. červen jen mezinárodním dnem boje proti drogám. U příležitosti tohoto dne ti přinášíme přehled toho, co s tebou drogy dělají. Chceš vědět, jaký efekt vyvolají hned po použití, a jakou paseku ti v těle nadělají na pěkně dlouhou dobu? Nemusíš je...

Co s tebou dělají drogy – hned a s odstupem!

aktualizováno 24.06.2011, 16:49 | 24.06.2011, 16:33 | Krasna.cz/trm

26. červen jen mezinárodním dnem boje proti drogám. U příležitosti tohoto dne ti přinášíme přehled toho, co s tebou drogy dělají. Chceš vědět, jaký efekt vyvolají hned po použití, a jakou paseku ti v těle nadělají na pěkně dlouhou dobu? Nemusíš je testovat, stačí si přečíst náš článek.

Asi není potřeba se zde rozepisovat o tom, jak jsou drogy špatné a že by ses jim měla vyhnout. To určitě slyšíš všude – od rodičů, ve škole... Jenže od kámošů zase posloucháš skvělé story o tom, do jakého rauše se díky omamným látkám dostali. Zajímá tě, co drogy s tvým tělem dokážou? Máme pro tebe podrobný přehled!

 

Po užití drogy se mění způsob, jakým vnímáme, interpretujeme a emočně prožíváme svět kolem nás. Důležitou vlastností látek, kterým se říká drogy, je také jejich schopnost vyvolat návyk a závislost. Při rozvinuté závislosti již nemusí být významné, co látka sama způsobuje, ale to, co od ní uživatel očekává.

 

Podkladem pro výše uvedené efekty jsou změny nervového systému. Některé jsou dočasné a s přerušením užívání postupně mizí, jiné jsou trvalé, po vysazení se neupraví, nebo se upraví jen částečně. Tyto změny pak vysvětlují příznaky závislosti jako onemocnění - ztrátu kontroly nad užíváním dokonce i tehdy, když je uživatel konfrontován s negativními následky užívání, rychlou ztrátu kontroly nad užíváním při relapsu i po dlouhodobé abstinenci, omezování jiných zábav a sociálních kontaktů ve prospěch drogy. Změny ve fungování centrální nervové soustavy také osvětlují, proč pro ukončení užívání drog nestačí mít jen pevnou vůli, nebo abstinovat v odloučení, a proč je v některých případech nezbytná léčba.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Je kouření IN? Podle mne NE!
Zpověď kuřačky: Málem mě vylili ze školy
Ty to držíš jak panna ocas aneb o kouření…


Rozdělení drog dle účinku na psychiku


Každá látka má jedinečný vliv na psychiku. Uvedené dělení bere v úvahu účinek pro danou látku nejcharakterističtější v obvykle užívaných dávkách.

 

 

Tlumivé látky


- opiody - heroin, buprenorfin (Subutex)
- psychofarmaka - benzodiazepiny, barbituráty
- rozpouštědla (včetně alkoholu)

 

Tlumivé látky tlumí duševní i tělesnou aktivitu. Malé dávky uklidní, vyšší navodí spánek, velmi vysoké způsobí hluboké bezvědomí, ve kterém je možné člověka i operovat (odtud pojem narkóza). Vyšší dávky ochromí mozková centra, která řídí základní životní funkce - dýchání a srdeční oběh, a vedou ke smrti jedince.

 

Do této skupiny patří opioidy, látky užívané v medicíně na zklidnění a navození spánku (sedativa a hypnotika) či látky rozpouštějící strach a úzkost (anxiolytika). Převažujícím efektem sem patří také organická rozpouštědla, včetně alkoholu.

 

Tlumivé látky vyvolávají psychickou a obyčejně také tělesnou závislost.

 

 

Psychostimulancia – stimulační látky


- kokain
- pervitin
- amfetamin
- crack
- MDMA - extáze

 

Psychostimulancia jsou látky, které celkově zvyšují duševní i tělesnou aktivitu jedince. Mizí únava, urychluje se myšlenkové tempo, zvyšuje se svalové napětí. Organismus "jede" na plný výkon, vyčerpává i rezervy, po vysazení se dostavuje stav vystupňované únavy, který se upravuje minimálně několik dní. Vedlejším účinkem je nechutenství, které ve spojení se zvýšeným energetickým výdejem vede k rychlému hubnutí. Po vysazení psychostimulancií dojde k prudkému poklesu aktivity a jedinec velmi rychle přibírá na váze.


Po menších nebo středně silných dávkách se dostavuje pocit síly a energie, jedinec je výkonnější, sociabilní, motoricky neklidný, nápadná bývá zvýšená hovornost. Vysoké dávky, případně dlouhodobé užívání vede ke vzniku toxické psychózy, která je svým obrazem podobná schizofrenii. Nemocný ztrácí kontakt s realitou, může být nebezpečný sobě i druhým lidem.

 

Závislost je pouze psychická.

 

 

Halucinogeny - psychadelika


- cannabinoidy - marihuana a hašiš
- LSD
- psilocybin - lysohlávky

 

Halucinogeny mohou vyvolat asi nejvýraznější změnu vnímání reality. Průběh intoxikace je velmi ovlivněný okolnostmi užití (tzv. set a setting). Pokud je set a setting dobrý, mívá intoxikace pro jedince příjemný průběh, může se jednat dokonce o obohacující zážitek. Naopak při nevhodném setu a settingu prožívá jedinec tzv. bad trip. Může se jednat o hororový zážitek, ztráta kontaktu s realitou může vést k pokusu o únik z nepříjemně vnímané situace, může dojít i k ohrožení života jedince nebo lidí v jeho okolí. V extrémních případech může dojít k nevratným změnám, které si vynutí i dlouhodobou léčbu na psychiatrii. Následky mohou být trvalé.

 

Nižší dávky způsobují zostření vnímání. Barvy se jeví jako živé, vnímání bývá velmi plastické. Hudbu člověk vnímá jakoby celým tělem... Středně silné dávky prohlubují intenzitu vnímání až k nesnesitelnosti, vnímání bývá výrazně změněné, objevují se halucinace. Narušeno je i myšlení, interpretace reality může být změněna, častější jsou pocity pronásledování a ohrožení. Při vysokých dávkách dochází k úplné ztrátě kontaktu s realitou. Osobnost intoxikovaného se rozkládá. Stav se po odeznění intoxikace nemusí k normě již vrátit.

 

Závislost obyčejně nevzniká, rizika jsou spíše spojena s nedobrým průběhem intoxikace.

Více informací o drogách, jejich účincích, historii i pomoci drogově závislým najdeš na www.drogovaporadna.cz.3 hlasů
Vaše hodnocení