Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Má menstruace bolet? Jak dlouho má trvat? A jak intenzivní má být? Jestli máš pochyby, zda je tvůj cyklus v pořádku, ale stydíš se zeptat, přečti si náš následující článek, který zodpoví všechny tvé otázky ohledně menstruace.

Je tvá menstruace v pořádku?

aktualizováno 16.08.2011, 17:13 | 12.08.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

Má menstruace bolet? Jak dlouho má trvat? A jak intenzivní má být? Jestli máš pochyby, zda je tvůj cyklus v pořádku, ale stydíš se zeptat, přečti si náš následující článek, který zodpoví všechny tvé otázky ohledně menstruace.

Menstruace provází každou ženu po většinu jejího života. Není to věc dvakrát moc příjemná, ale je přirozená a potřebná. Nejsi si jistá, zda u tebe probíhá tak, jak má? Menstruace je velmi individuální a každá dívka prožívá "své dny" trochu jinak. Zjisti ale, zda to, co během měsíčků řešíš ty, je ještě v pořádku.

 

Mám při menstruaci bolestivé křeče, je to normální?

 

Bohužel bolesti, křeče a nevolnost jsou při menstruaci velmi obvyklé. Kvůli hormonální nerovnováze, která menstruační cyklus provází, dochází k řadě vedlejších účinků, které nám měsíčky znepohodlňují. Nejde jen o křeče a bolest břicha, ale i bolesti hlavy, nadýmání, pocit oteklosti a náladovost. Zmírnit je můžeš teplými obklady, bylinnými čaji, potravinovými doplňky a také hormonální antikoncepcí, kterou ti předepíše gynekolog.

 

Pokud by tě ale sužovaly skutečně velké a nesnesitelné bolesti, je zřejmě něco v nepořádku a měla bys navštívit ženského lékaře. Ten zjistí, co je příčinou, a pokud odhalí nějaký problém, může ti nabídnout hormonální léčbu. Jeho návštěva je ale důležitá hlavně proto, aby vyloučil některá závažná onemocnění, která by mohla bolest způsobovat, například relativně častou endometriózu. Při ní se částečky děložní sliznice objevují mimo dělohu, kde mohou krvácet, způsobovat dost nepříjemné bolesti a zapříčiňovat vznik cyst a srůstů.

 

Myslela jsem, že menstruaci mám mít jednou za měsíc, ale to vůbec neodpovídá. Jak to tedy je?

 

Standartní menstruační cyklus trvá 28 dní, v normě je jeho délka od dvaceti dvou do třiceti pěti dní. Pokud menstruace přichází po delší době, nebo naopak krvácíš i během cyklu, není to v pořádku a je vhodné navštívit lékaře. Nestresuj se ale, pokud jsi menstruaci dostala teprve nedávno a cyklus máš zatím nepravidelný. Obvykle trvá až dva roky, než se ti cyklus ustálí, a není neobvyklé, když menstruaci nedostaneš i více než dva měsíce. Samozřejmě pokud už jsi začala i sexuálně žít, může být příčinou těhotenství a v tom případě zamiř k ženskému lékaři stoprocentně.

 

 
Je pravda, že díky hormonální antikoncepci se mi menstruace srovná?

 

Hormonální antikoncepce tě nejen chrání před otěhotněním, ale jedním z jejích pozitivních "vedlejších" účinků je právě její vliv na menstruaci. Ta se obvykle zkracuje, zmírňuje se krvácení a hlavně se ustálí její termín. Pokud bereš pilulky již nějakou dobu a bereš je správně (v podobnou hodinu, nezapomínáš je brát atd.), může se ti dokonce cyklus srovnat tak, že menstruaci budeš dostávat na den přesně.

 

Nedostala jsem menstruaci už více než dva měsíce, čím to může být?

 

Vynechání menstruačního krvácení není zcela v pořádku, ale nemusí nutně signalizovat nějaký zdravotní problém. Pokud máš menstruaci teprve krátce, je vynechávání běžné, v pozdějším věku je většinou spojeno se stresem. Může ho také způsobit onemocněním štítné žlázy nebo jiné hormonální poruchy. Na vině může být také výrazná podváha, například anorektičky obvykle menstruaci úplně ztrácejí. A samozřejmě za tím může být i těhotenství.

 
Některé dívky si prý umí zastavit menstruaci. Jak se to dělá?

 

Existují léky, kterými lze menstruaci odsunout o několik dní, například když jedeš na dovolenou a nechceš to tam dostat. O takové léky musíš požádat svého gynekologa. Řada dívek, které používají hormonální antikoncepci, ji také bere bez přestávky, a tím se u nich skutečně nedostaví krvácení. Klasicky bereš pilulky tři týdny, pak je týden pauza, během které se dostaví menstruace, a po týdnu se začíná brát nové balení. Některé dívky ale hned navážou dalším balením, bez této týdenní pauzy. Hladina hormonů tak u nich nepoklesne a k menstruaci nedojde. Názory lékařů na takový proces se ale různí. Někteří tvrdí, že menstruace je přirozená a ženské tělo by ji mělo mít. Jiní tvrdí, že pokud takto vezmeš čtyři balení po sobě (tedy 4x3 týdny), pak si dáš týden pauzu, během které dostaneš menstruaci, a poté navážeš další sérií čtyř balení, je to v pořádku a nemá to negativní vliv na tvé zdraví. Menstruuješ vlastně jen čtyřikrát do roka, ale pokud jsi mladá a nechystáš se v nejbližší době otěhotnět, tělu to údajně nevadí.

 

 
Je mi třináct a menstruaci ještě nemám. To nebudu moct mít děti?

 

Nástup menstruace je velmi individuální. První menstruace, které se říká menarché, by se u zdravé dívky měla objevit mezi dvanáctým a patnáctým rokem života, i když v současné době se tato hranice posouvá směrem dolů a výjimkou nejsou ani devítileté holčičky, které již menstruaci mají. To, kdy ji dostaneš, záleží na tom, jak rychle se tvůj organismus vyvíjí. Pokud už ti začala růst prsa a chloupky na intimních místech, je pravděpodobné, že menstruace se také brzy dostaví. Menstruaci také výrazně dříve dostávají silnější dívky, podváha naopak může mít za následek, že menstruace se u tebe neobjeví vůbec. Pokud ti již bylo patnáct a menstruaci stále nemáš, je na čase, navštívit gynekologa.

 

Menstruuji skoro týden, mé kámošky asi tři nebo čtyři dny. Proč mám menstruaci tak dlouho?

 

Doba menstruačního krvácení je velmi individuální. Trvá od dvou do osmi dnů, v průběhu kterých množství vylučované krve kolísá a pomalu slábne. Délku doby, po kterou menstruuješ, bohužel moc změnit nemůžeš, může se upravit poté, co začneš brát antikoncepci, která cyklus zkrátí a máš díky ní i slabší krvácení. Co vlastně znamená silná menstruace? Mluví se o ní tehdy, když trvá déle než deset dní, nebo když při ní ztratíš více než 80 mililitrů krve. Je většinou způsobena hormonálními nebo zdravotními příčinami a dá se zmírnit úpravou jídelníčku, vlivem vhodných vitamínů a minerálů, případně ti lékař naordinuje hormonální léčbu. Konzultace s lékařem je rozhodně na místě, protože ti může snadno odpomoct od silné a bolestivé menstruace.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Vyzkoušely jsme za tebe: menstruační kalíšek
Menstruace nemusí znamenat utrpení
Sex a menstruace - jde to dohromady?
Koupání během menstruace? Ano, ale...

 

Kolik vložek či tamponů bych měla za den spotřebovat?


Opět velmi individuální záležitost. V průměru během cyklu ztratíš kolem 50 mililitrů krve (přibližně pět polévkových lžic). Vložku (či tampon) by sis měla měnit vždy, když máš pocit, že už je hodně znečištěná a necítíš se s ní komfortně. Nejde jen o množství krve, ve vložce se také množí bakterie a může začít být cítit. U tampónu navíc nesmíš zapomínat, vyměnit ho kvůli zdravotnímu riziku nejpozději po osmi hodinách, bez ohledu na to, jak moc či málo je zašpiněný. Pokud tě nebaví vyhazovat peníze za tampony nebo vložky, pořiď si menstruační kalíšek, který se jen vymyje, a můžeš ho používat opakovaně. Pokud krvácíš velmi silně (nad již zmíněných 80 mililitrů), může to být tím, že máš menstruaci teprve krátce a tělo se s ní zatím trochu složitě vypořádává. Pokud se to nezlepší ani s věkem, prokonzultuj to se svým lékařem.

 

Jsem hodně cítit, nevšimne si toho někdo?

 

Možná máš pocit, že jsi ve své dny více cítit. Nemusí to být jen menstruační krví, díky hormonálním změnám může tvé tělo být skutečně cítit jinak. Možná ne silněji nebo nepříjemněji, jen je ti ta vůně prostě cizí, proto jsi na ni citlivější. Pokud sama sobě nevoníš, nejsnáze to vyřešíš pravidelnou hygienou. Klidně se ve své dny sprchuj ráno i večer. V průběhu dne můžeš také použít ubrousky pro intimní hygienu. Existují dokonce vložky a intimky s jemnou parfemací, které by ti také mohla pomoct.

 

Kdy raději navštívit gynekologa?


- když krvácíš déle než deset dní v kuse
- krvácíš velmi silně, více než 80 mililitrů (osm polévkových lžic)
- menstruace přichází nepravidelně – po méně než 22 dnech, nebo po více než 35 dnech
- slabé krvácení nebo špinění se objevuje i mezi cykly
- už ti bylo patnáct a dosud jsi nezačala menstruovat
- máš velmi bolestivou menstruaci, která tě až ochromuje10 hlasů
Vaše hodnocení