Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hned po první menstruaci? Až když chceš předepsat prášky? Každý tvrdí něco jiného. Většina holek má ale jasno – na gynekologii se bojí a odkládá to, co může. Jaké jsou ale skutečné důvody, kdy bys neměla návštěvu gynekologa odkládat?

Kdy bys měla jít na gyndu?

Gynekologie - ilustrační foto
zdroj: Fotografie: Isifa.com Gynekologie - ilustrační foto
aktualizováno 30.05.2014, 10:09 | 30.05.2014, 10:09 | Krasna.cz/trm

Hned po první menstruaci? Až když chceš předepsat prášky? Každý tvrdí něco jiného. Většina holek má ale jasno – na gynekologii se bojí a odkládá to, co může. Jaké jsou ale skutečné důvody, kdy bys neměla návštěvu gynekologa odkládat?

Lékaři doporučují přijít na první prohlídku s příchodem menstruace, což je u některých dívek klidně již kolem desátého roku života. Gynekologická prohlídka je pro ně v takové době něco hodně strašidelného a v jejích očích i bezdůvodného. Bát se ale nemusí, protože mnohdy na prohlídku vlastně nedojde, jedná se spíš o jakousi konzultaci.

 

Mnoho lékařů první návštěvu tedy doporučuje až kolem patnácti let. V té době už může lékař leccos zjisti o vývoji tvých ženských orgánů a odhalit, zda probíhá v pořádku. Vyšetření probíhá pohmatem a ultrazvukem a není nijak bolestivé.

 

Gynekologové dnes doporučují, přijít ještě před začátkem sexuálního života. Je to díky nové vakcíně proti rakovině děložního čípku, která by se měla očkovat právě ještě před započetím sexuálního života. Pokud o ní tedy uvažuješ, navštiv gynekologa rozhodně dříve než později.

 

Samozřejmě že ke gynekologovi bys měla jít tehdy, pokud máš přítele a chcete spolu začít spát. Kondomy jsou sice dostupné v každém supermarketu, antikoncepce, kterou ti předepíše lékař, je ale spolehlivější. A pokud tápeš, která je pro tebe nevhodnější, on ti poradí nejlépe.

 

Ideální je, když tě netrápí žádné potíže a ke gynekologovi míříš více méně dobrovolně kvůli antikoncepci nebo očkování proti rakovině děložního čípku. Bohužel existuje ale řada důvodů, které by tě do ordinace mohly vehnat.

 

Vyšetření u lékaře
(Foto: isifa.com)


Nemáš menstruaci

 

Pokud je ti sedmnáct a ještě jsi to nedostala, je něco špatně. Menstruaci dívky dostávají v různém věku, nejčastěji mezi jedenáctým a třináctým rokem. Absence v pozdějším věku většinou signalizuje nějaké zdravotní problémy. Problematické je i pokud máš menstruaci velmi nepravidelnou, i to chce konzultaci s odborníkem. Čím dříve lékař případné problémy odhalí a začne řešit, tím lépe pro tebe.

 

Máš bolestivou menstruaci

 

Menstruace není dvakrát moc příjemný zážitek, ale neměla by tě výrazně omezovat. Pokud máš abnormálně silné krvácení, obrovské bolesti či křeče, nebo dokonce omdlíváš, nejedná se rozhodně o normální průběh. Návštěva u gynekologa by ti mohla pomoct, protože spousta takových problémů se dá řešit, například předepsáním léků či hormonální antikoncepce, která má na hladký průběh menstruace pozitivní vliv.

 

Máš výtok a bolesti

 

Občas je to normální. Někdy tě v podbřišku může zabolet, někdy můžeš na kalhotkách najít světlý výtok, zejména těsně před menstruací. Pokud máš ale silné bolesti, potíže při močení, nebo hustý, zabarvený či zapáchající výtok, může to značit infekci nebo jiné zdravotní potíže. Návštěva lékaře tě jich hravě zbaví.

 

Bojíš se, že jsi těhotná

 

Pokud jsi začala sexovat dřív, než jsi myslela na otázku antikoncepce, možná máš teď strach, že jsi těhotná. V tom případě bys ke gynekologovi měla pospíchat. Pokud je do 48 hodin po sexu, může ti dát záchrannou pilulku "po" a zabránit otěhotnění. Určitě se dočkáš i přednášky o zodpovědnosti a bezpečném sexu a do budoucna se vybavíš vhodnější antikoncepční metodou.

 

Stala se ti nehoda

 

Možná ještě nemáš aktivní sexuální život s tvým klukem, ale masturbace ti nejspíš cizí nebude. Některé holky si vystačí s rukou, jiné využívají více či méně bizardní pomůcky. Jenže tím riskuješ, že se poraníš nebo si zaděláš na infekci. Taky se může stát, že v tobě část tvé "pomůcky" zůstane a nepůjde vyndat. Sama bohužel z těla neodejde a pokud nechceš, aby v tobě začala páchat nějaké nepříjemnosti, které by mohly končit závažnými zdravotními potížemi, rozhodně se běž přiznat gynekologovi. Nejspíš tě nepochválí, ale tenhle problém snadno vyřeší.

 

Anketa
Jaký důvod přivedl na gynekologii tebe?
 14 hlasů
Vaše hodnocení