Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Voda je základ života, z velké většiny se z ní také naše tělo skládá. A stejně tak do našeho dívčího světa patří i menstruace. Jenže když se tyhle dvě věci potkají, mohou z toho být problémy.

Koupání během menstruace? Ano, ale...

aktualizováno 05.07.2011, 00:14 | 05.07.2011, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Voda je základ života, z velké většiny se z ní také naše tělo skládá. A stejně tak do našeho dívčího světa patří i menstruace. Jenže když se tyhle dvě věci potkají, mohou z toho být problémy.

Hodně mladých dívek se ptá, zda se mohou při menstruaci koupat – jak ve vaně, tak na koupališti či v rybníku. Takže… Můžeš se při menstruaci koupat?

 

Určitě to znáš. Jednou za měsíc dostaneš občas tak otravné bolesti břicha a krvácení – u mladých dívek to sice nebývá extra pravidelné, ale náhoda je blbec a vyjde ti to zrovna, když máš jet na dovolenou k moři, či s kamarády do bazénu.

 

Pokud se ti něco takového doopravdy stane, nebo ti to hrozí, a ty se bojíš, že se nebudeš moct koupat, žádný strach. Máš dvě možnosti. Buďto můžeš zajít na gynekologii, kde ti lékař předepíše léky na oddálení menstruace (popř. využít vynechání pauzy u hormonální antikoncepce). Hodně se povídá o tom, že vitamín C (tedy např. citronová šťáva) menstruaci dokáže posunout – ano, samozřejmě, některým slečnám to zabere, ale není to vůbec na 100 % a na většinu žen to nemá žádné účinky. Jestli tě to ale láká, klidně to vyzkoušej. Vitamín C žádné negativní účinky na tělo nemá, pokud to s ním tedy nepřeženeš, takže si tím nic špatného udělat nemůžeš.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Dopřej péči svému klínu
Mýty a pověry o používání tamponů
Vyzkoušely jsme za tebe: menstruační kalíšek

 

Další možnost je nijak to neřešit a jít se koupat, s tím rozdílem, že si vezmeš tampon. Tampony jsou na koupání vhodné, a proto je používá taková spousta žen. Jsou pohodlným řešením, když nechceš zajít na gynekologii pro prášky. A pokud si tampon dobře zavedeš, nemusíš se bát, že bys protekla či že by ti tampon ve vodě vyklouzl.

 

Tampon zaveď těsně před koupáním a po každém koupání ho zase vyměň. Používej ho podle návodu, který najdeš v každém balení, a také ho neměj déle než 6 – 8 hodin.

 

Pokud se bojíš infekce, není proč – koupání při menstruaci není nijak extrémně rizikové, a pokud nevlezeš do špinavé a znečištěné vody, nemusíš se bát. Doporučuju ale pro jistotu se po každém koupání pořádně osprchovat a umýt důkladně mýdlem.

 

Co se týče koupání a sprchování ve vaně během menstruace, tak to už není takový problém. Nejpohodlnější je podle mě klasická sprcha – nemusíš si zavádět tampon, krev rovnou odtéká (pokud jí je víc). Koupání ve vaně při silné menstruaci nedoporučuji, není to totiž zrovna dvakrát hygienické. Pokud ale koupel upřednostňuješ, raději vynechej různé pěny a soli do koupele, takové přísady mohou obsahovat spoustu chemie a přivodit ti zánět. S přirozeným poševním prostředím by sis neměla zahrávat, a v době menstruace už vůbec ne.

 

Totéž proto platí i při klasickém koupání, nejen při menstruaci. Pokud hodně trpíš na záněty, neměla bys takové přípravky často používat.

Další články autorky Mersmerize najdeš na prodivky.tomsh.cz.12 hlasů
Vaše hodnocení