Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

O některých nemocech lidé neradi mluví nahlas. A různé poševní infekce mezi ně rozhodně patří. Jak poznáš, že trápí i tebe, a jak s nimi nejlépe skoncovat? Pobavme se o nich – narovinu a o všem.

Kvasinková infekce, aneb když tam dole marodíš

aktualizováno 02.10.2011, 12:30 | 02.10.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

O některých nemocech lidé neradi mluví nahlas. A různé poševní infekce mezi ně rozhodně patří. Jak poznáš, že trápí i tebe, a jak s nimi nejlépe skoncovat? Pobavme se o nich – narovinu a o všem.

Říká se, že kvasinkovou infekci si minimálně jednou za život "užije" skoro každá žena. Pokud patříš mezi světlé výjimky, tak nejásej předčasně. S věkem se totiž poševní prostředí mění a jeho přirozená obranyschopnost klesá, takže první potíže se u tebe mohou klidně objevit až po dvacítce. Jakmile si jednou tuto zkušenost prožiješ, jsi k ní pak bohužel náchylnější. Můžeš ale udělat maximum pro to, aby tě infekce trápily co nejméně.

 

Co to vůbec je?

 

Přirozené prostředí pochvy je kyselé, což způsobuje přítomnost mléčných bakterií druhu lactobacillus. Tento mikroorganismus chrání vnitřní prostředí pochvy od nepříznivých vnějších vlivů. Pokud je ovšem přirozené prostředí z nejrůznějších důvodů narušeno, může se zde přemnožit jiný mikroorganismus - kvasinka candida albicans. Ta se v našem těle vyskytuje zcela běžně, máme ji ve střevech, v ústech, některé z nás dokonce i přímo v pochvě. V malém množství nám nijak neškodí, přemnoží-li se ale, vzniká kandidóza, tedy právě kvasinková infekce pochvy.

 

Výkyv bakteriální rovnováhy pak jednoznačně pocítíš úmorným svěděním a pálením, nepříjemným výtokem – bělavým a hrudkovitým (nepleť si ho s přirozeným výtokem, kterým se pochva čistí, zejména před menstruací), a zápachem, nebo alespoň změnou tvé přirozené vůně tam dole. Také můžeš mít oblast genitálií nateklou, zarudlou a stydké pysky mohou být pokryté bílým lesklým povlakem. Časté jsou i pálení a bolest při styku a močení. Jestli u sebe zpozoruješ právě tyto příznaky, je to rozhodně důvod, proč pospíchat k lékaři (gynekologovi, ale klidně i tvé praktické lékařce, pokud jsi na gynekologii ještě nebyla a bojíš se). Nemusíš se stydět, je to sice problém intimní, ale velmi častý a z pohledu lékaře rutinní.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Kdy bys měla jít na gyndu?
Proč tě bolí sex?
Netrpíš alergií na sex?


Jak vzniká?


Už víme, že kvasinkovou infekci vyvolá změna přirozeného prostředí v pochvě. Jenže v důsledku čeho vznikne? Důvodů je mnoho. Jednou z příčin je užívání širokospektrálních antibiotik, které hubí v těle bakterie – a to nechtíc i ty prospěšné. Proto se radí, že při užívání antibiotik (a po nich) bys měla laktobacily tělu dodat z obyčejného bílého jogurtu (kvalitního, který je obsahuje, ne žádné škrobové náhražky). Nikoli ovšem ústy, ale nanést malé množství (asi lžičku) přímo mezi stydké pysky.
 

Další příčinou je oslabení imunitního systému, v důsledku dlouhodobé nemoci, nachlazení, stresu, nedostatku spánku... Právě začátek podzimu je z tohoto ohledu rizikové období. Proto je dobré brát různé vitamíny a doplňky stravy, které imunitní systém zase nakopnou.
 

Na vině ale může být i hormonální antikoncepce! Hormonální nerovnováha tvého těla vyvolává změny v poševním prostředí, trpíš-li tedy na poševní infekce často, poraď se se svým lékařem o změně antikoncepční metody.
 

Bohužel si často za vznik poševní infekce můžeme samy. Vzniká v důsledku nedostatečné hygieny, nebo naopak její nadmíře, nebo díky příliš parfémovaným hygienickým přípravků (nejen sprchové gely a mýdla, ale i parfemované vložky a voňavý toaletní papír), které pro mytí intimních oblastí nejsou vhodné.


Neplechu také dělá vlhké prostředí, proto nezůstávej nikdy dlouho v mokrých plavkách a pozor i na těsné prádlo či kalhoty, a také spodní prádlo ze syntetických materiálů.
 

Kvasinková infekce se samozřejmě také přenáší mezi partnery při pohlavním styku. Problém je ale v tom, že u kluků se vůbec nemusí její projevy ukázat. Jsou tak nechtěně jejími přenašeči, aniž by to vůbec tušili. Pokud se ti tedy problémy stále vrací, měli byste léčbu absolvovat oba.
 

 

Jak se léčí?


S návštěvou lékaře rozhodně neotálej. Sama se bohužel nevyléčíš a čím déle bys čekala, tím hůř pro tebe. Jen budeš prodlužovat své trápení a neléčená infekce má pak tendenci se vracet.


Jak vyšetření probíhá? Někdy se lékař spokojí jen s testem moči, kde pomocí lakmusového papírku zjistí přítomnost bakterií a změnu prostředí a předepíše ti potřebné léky. Správně by tě měl ale vyšetřit a udělat stěr ze sliznice. Ten pak pošle k analýze a zjistí přesně, o který druh kvasinkové infekce se jedná a může ti lépe vybrat vhodnou léčbu.


Léčba obvykle trvá jeden týden a používá se k ní buď lokální léčba, nebo medikace. K lokální léčbě slouží různé mastičky, čípky a gely, které jsou velmi účinné, a už druhý den cítíš zřetelnou úlevu. Také ti může předepsat tabletky, které řeší problém centrálně (kvasinky totiž můžeš mít i jinde v těle).

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Detoxikuj své tělo - právě teď za úžasné ceny


Co můžeš udělat sama


V boji s opakujícími problémy ti samozřejmě pomůže jedině důsledná prevence.


- vyvaruj se parfémovaných mýdel a sprchových gelů, ale i parfemovaných vložek, tamponů a toaletního papíru.
 

- místo koupání se raději sprchuj, po sprše se pak důkladně utři ručníkem. Pokud můžeš, zůstaň nějakou dobu po sprše bez kalhotek, na noc vol volnou noční košili.
 

- při sexu používejte prezervativ, nebo se před ním i po něm alespoň důkladně umyj.
 

- při menstruaci často měň vložky a tampony a nenos příliš těsné kalhoty.
 

- protože kvasinky jsou obsažené v naší stolici, je důležité, aby se nedostala k pochvě. Ideální je, se vždy po stolici umýt, rozhodně dodržuj, že po stolici se vždy utíráš odpředu dozadu.
 

- pozor na přehnanou hygienu. Kyselé prostředí pochvy je pro ni přirozené a potřebné, příliš častým mytím, nebo dokonce výplachy pochvy, ho ničíš a sama si tak způsobuješ problémy. Sporné jsou i přípravky pro intimní hygienu, které mohou způsobit přílišnou přecitlivělost a nedostatečnou odolnost poševního prostředí.
 

- prospět by ti mohly hygienické přípravky s obsahem kyseliny mléčné. Používej je ale pouze občas, aby si tělo nepřivyklo na to, že ji získává zvenku a nemusí si ji samo vytvářet.

 

- pokud proděláš infekci, je dobré pak důkladně vyprat všechno spodní prádlo, ručníky a kalhoty. Jen vypráním na vysoké teploty (k aviváži přidej trochu octa, ten dezinfikuje) nebo vyvařením se zbavíš kvasinek v prádle.
 

- pokud se ti problémy často vrací a nechceš vždy skončit na prášcích, zkus různé pročišťující a protikvasinkové čaje (šalvěj). Můžeš držet i protikvasinkovou dietu, která zakazuje zejména sladkosti a bílou mouku. Podle ní ti škodí cukr, med, veškeré sladkosti, sušené ovoce, džemy, sladké ovoce (hrozny, mandarinky, kompoty), kečup, ovocné jogurty, omáčky, bílá mouka, těstoviny, slazené nápoje a alkohol.6 hlasů
Vaše hodnocení