Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Opravdu tampony vysušují sliznici a způsobují infekci? Smí se vůbec používat na noc? Můžeš použít tampon, když jsi ještě panna? Boříme největší mýty kolem tamponů.

Mýty a pověry o používání tamponů

aktualizováno 02.05.2011, 01:47 | 02.05.2011, 01:33 | Krasna.cz/trm

Opravdu tampony vysušují sliznici a způsobují infekci? Smí se vůbec používat na noc? Můžeš použít tampon, když jsi ještě panna? Boříme největší mýty kolem tamponů.

Menstruace není dvakrát moc příjemná záležitost, ale prostě tu je. Jestli tě štve, že ve své dny nemůžeš cvičit, musíš zapomenou na bazén a pořád se musíš kontrolovat, jestli si neušpinila své oblíbené džíny, možná nastal ten správný čas na vyzkoušení tamponů. Bojíš se jich? Nejspíš jen věříš některému z naprostých nesmyslů, které o tamponech kolují.

 

MÝTUS: Používáním tamponů dochází k vysušování sliznice a vzniku infekcí

 

Souvislost mezi používáním tamponů a vaginálními infekcemi nebyla nikdy zjištěna. Naopak se ukázalo, že ženy, používající tampony, mají více prospěšných mléčných bakterií v pochvě. Nejsou tedy tak náchylné k infekcím. Kde se tedy tento mýtus vzal? Možná platil dřív, když se tampony vyráběly z materiálů, které nebyly dostatečně prodyšné. V současné době se ale tampony vyrábějí z kvalitních materiálů, které množení škodlivých bakterií nepodporují.

 

 

MÝTUS: Přes tampon z tebe nemůže odtékat krev

 

Když si vezmeš menstruační vložku, vidíš na ní krev, které z tebe odchází. Jenže když použiješ tampon, žádná krev z tebe nevytéká. Zůstává tedy v tobě? Přestaň si tampony představovat jako zátku, která má krvácení zastavit. Tampon absorbuje menstruační tekutinu podobným způsobem, jako houba vodu. Tím, že tampon nasává menstruační krev již uvnitř těla, pomáhá ji rychleji odstranit a udržovat intimní partie čisté a suché.

 

Tampony s aplikátorem
Jestli se bojíš infekce, oceníš praktické tampony s aplikátorem. Budou se ti lépe zavádět, i pokud máš dlouhé gelové nehty, se kterými se jinak hůř manipuluje. (Foto: Oficiální zdroj)

 

MÝTUS: Tampon se nehodí na noc

 

Odborníci se dnes shodují na tom, že není třeba se obávat používání tamponů každý den nebo přes noc. V noci je krvácení slabší, je tedy možné nechat tampon zavedený po celou dobu spánku. Měl by se však vyměnit ihned po probuzení. Záleží tedy jen na tobě, jestli je pro tebe pohodlnější nosit tampon nebo vložku. Ani jedna z těchto pomůcek rozhodně neohrožuje tvé zdraví, a to ani v noci. Je však třeba dbát hygienických zásad. Tampon bys měla vyměnit nejpozději po osmi hodinách, takže si ho zaveď těsně před spaním a ráno ho vyměň ihned po probuzení.

 

MÝTUS: Panny nesmějí tampony používat

 

O svou panenskou blánu se rozhodně bát nemusíš. Je elastická a pružná a tamponem si ji neprotrhneš. Může ti být napoprvé nepříjemné zavádění tamponu, ale to brzy překonáš. Můžeš začít s menšími variantami tamponů. Zkus třeba Ria Mini Comfort, které mají zúženou špičku, a proto je jejich zavádění snadnější. Začínající uživatelky tamponů ocení také jejich mimořádně hladký a příjemný povrch z netkaného textilu, díky němuž se snadno aplikují. Drážky na povrchu zajišťují optimální přizpůsobení tělu a odvádění tekutiny do jeho jádra.

 

Tampony
I když máš silnou menstruaci, můžeš se spolehnout na tampony. Vyber si ale větší velikost. (Foto: Oficiální zdroj)

 

MÝTUS: Do bazénu s tamponem nemůžeš

 

Tampony umožňují volnost pohybu bez omezení a přispívají k většímu pohodlí po celou dobu menstruace. Ani plavání není s tamponem nebezpečné. Doporučuje se ale, aby byl nový tampon zaveden před plaváním, a protože může částečně nasáknout i vodu, musí se vyměnit hned po koupání. Pokud není voda zdravotně závadná, nehrozí ti žádná rizika.10 hlasů
Vaše hodnocení