Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zapomínáš často na antikoncepční pilulku a pak se bojíš, jestli jsi dostatečně chráněna? Zjisti, jestli by pro tebe nebyl ideální antikoncepční metodou vaginální kroužek.

Nebaví tě pilulky? Zkus antikoncepční kroužek

kroužek
zdroj: Oficiální zdroj kroužek
aktualizováno 18.06.2011, 00:21 | 18.06.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

Zapomínáš často na antikoncepční pilulku a pak se bojíš, jestli jsi dostatečně chráněna? Zjisti, jestli by pro tebe nebyl ideální antikoncepční metodou vaginální kroužek.

Typů antikoncepce je celá řada. Mají své výhody i nevýhody. Na pilulky musíš myslet, aby sis je nezapomněla vzít. Náplast se ti může odlepit, tělísko je spíš pro starší dívky a s kondomem to pro spoustu dvojic není to pravé. Jestli jsi ještě neslyšela o antikoncepčním kroužku, rozhodně čti dál, protože možná zjistíš, že by to pro tebe mohla být ta správná forma antikoncepce.

 

Možná přemýšlíš, jak takový kroužek může fungovat. Máme odpovědi na všechny otázky, co se ti o vaginálním kroužku honí hlavou.

 

Jak funguje?

 

Vaginální kroužek je vyrobený z nedráždivého syntetického pružného plastu s hormonálním účinkem. Hormony se do krve vstřebávají přímo přes sliznici pochvy. Kroužek uvolňuje v malých dávkách hormony, které se do těla dostávají snáz než z hormonálních pilulek nebo náplastí.

 

Z kroužku se průběžně uvolňují dva hormony – estrogen a gestagen, které zabraňují ovulaci. Po třech týdnech následuje sedmidenní pauza, ve které se stejně jako u pilulek dostaví menstruace. Po ní jednoduše zavedeš nový kroužek.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Vše, co jsi chtěla vědět o těhotenském testu
Sex ve strachu z otěhotnění nestojí za nic!
Žádný strach z kupování kondomů

 

Není to nehygienické?

 

Kroužek je jen na jedno použití, po třech týdnech ho vyhodíš a po menstruaci si zavedeš nový. Samozřejmě že je potřeba si před zavedením umýt ruce. Postupuješ v podstatě stejně jako při zavádění tamponu nebo menstruačního kalíšku.

 

Jak se zavádí?

 

Zavádění je velmi jednoduché a pohodlné. Kroužek není nijak velký, v průměru má 54 milimetrů, silný je pět milimetrů. Navíc je pružný a ohebný. Před zavedením ho zmáčkneš mezi palcem a ukazováčkem a zasuneš do sebe podobně jako tampon. Pokud ho cítíš, dala jsi ho málo hluboko. Možná to na poprvé bude chtít trochu tréninku, ale určitě to brzy zvládneš. Je to prostě jako s tampónem. Ideální poloha na zavádění je v leže na zádech, v podřepu nebo ve stoje s jednou nohou pokrčenou.

 

Zavádí se na začátku menstruace (během prvního dne menstruačního krvácení), nejpozději v pátý den krvácení.

 

Kroužek zavádíš jen jednou za měsíc, zůstává v tobě po dobu tří týdnů. Pak ho vyjmeš a nastává sedmidenní pauza, během které se dostaví menstruace. Po sedmi dnech zavádíš nový kroužek. Některé dívky sedmidenní pauzu nedodržují a zavádí si hned další kroužek, čímž se u nich menstruace vůbec nedostaví (úplně stejně to funguje při užívání pilulek). Je to sice pohodlné, ale gynekologové to spíše nedoporučují. Menstruace je přirozená.

 

kroužek
Zavádění je velmi jednoduché. Postupuj podobně jako při zavádění tamponu. (Foto: Oficiální zdroj)

 

Nepřekáží při sexu?

 

Pokud ho zasuneš dostatečně hluboko, nehrozí, že by vám při sexu nějak překážel. Pokud bys měla i přesto obavy, můžeš ho před stykem vyndat. Bez kroužku ale můžeš být maximálně tři hodiny, pak by hrozilo, že bys nebyla dostatečně chráněna.


Nemůže se ve mně ztratit?

 

Toho se bojí i dívky, které začínají s tamponem. Vagína je úzká trubice, dlouhá je asi deset centimetrů, takže rozhodně nemůže ani kroužek, ani tampon zapadnout nikam, kde bys ho nemohla jednoduše vyndat.

 

Nemůže vypadnout?


Jestli jsi dávala v hodinách biologie pozor, tak určitě víš, že vagína je ve své horní části uložena téměř v horizontální poloze. Právě do této části zavádíš kroužek (a také tampon), proto nehrozí, že by vypadl.

 

Vypadnout může ve chvíli, kdy ho máš zasunutý v nedostatečné hloubce. Zejména pak, pokud je tvé tělo vystaveno větším otřesům (při jízdě na kole v terénu, na trampolínkách apod.).

 

 

V čem jsou jeho hlavní výhody?

 

Nemusíš na něj myslet, jako třeba na pilulky, které se berou denně. Také víš, kdy dostaneš menstruaci, protože se dostavuje několik dní po jeho vyndání (efekt jako při pauze v braní pilulek). Pokud bereš pilulky a trpíš díky nim na nevolnost, přecitlivělost prsou nebo záchvaty žravosti a přibývání na váze, možná díky kroužku tyto vedlejší účinky zmizí. Jestli máš problémy s nepravidelnou menstruací, díky kroužku a vyvážené hladině hormonů se ti upraví.

 

Vzhledem k tomu, že z kroužku se hormony do těla vstřebávají přímo skrze děložní sliznici, nedochází k metabolizaci v játrech, takže je vhodný i pro dívky, které mají zdravotní problémy, které jim neumožňují používat antikoncepční pilulky.

 

A jeho nevýhody?

 

Pokud ho nezavedeš správně, může vypadnout. Tím se samozřejmě nic hrozného neděje, jednoduše ho zase zavedeš zpátky. Pokud ho vrátíš na své místo nejpozději do tří hodin po vypadnutí, jsi stále chráněna.I antikoncepční kroužek patří mezi hormonální metody. A na hormony my holky reagujeme různě. Mohou se dostavit změny nálad, bolest hlavy, některé dívky si stěžují na silnější výtok.


Kolik stojí?

 

Stejně jako pilulky je i vaginální kroužek pouze na předpis. Cena za jedno balení (tři kroužky) se pohybuje od 800 do 1500 Kč. Cena je tedy podobná jako u hormonálních pilulek.

 

Anketa
Vyzkoušela bys antikoncepční kroužek?
 4 hlasů
Vaše hodnocení