Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sourozenecké pořadí ovlivňuje tvou povahu a určuje mnohé z tvých charakteristik. Zjisti, jaká jsi.

Nejmladší, nejstarší, jedináček - Co to o tobě říká?

Sourozenci - 5
zdroj: Thinkstockphotos Sourozenci - 5
aktualizováno 18.07.2016, 00:32 | 18.07.2016, 00:32 | Krasna.cz/trm

Sourozenecké pořadí ovlivňuje tvou povahu a určuje mnohé z tvých charakteristik. Zjisti, jaká jsi.

Jsi nejstarší, prostřední, nemladší nebo jedináček? To, jaké místo mezi sourozenci zastáváš, tě hodně ovlivňuje a charakterizuje. Psychologové tomu odborně říkají sourozenecké konstelace a tvrdí, že například všichni prvorození mají podobné vlastnosti.

 

Existují ale výjimky. Jestli sice máš sourozence, ale je o více než šest let starší či mladší než ty, sedne na tebe spíše charakteristika jedináčka. Pokud jste doma dva sourozenci, týká se vás charakteristika nejstarší – nejmladší, nikoli nejstarší – prostřední (druhorozený). Jestli je vás doma víc dětí, tak všechny mezi nejstarším a nemladším jsou charakterizováni jako prostřední.

 
Nejstarší (prvorození)


Prvorozené děti bývají často dominantní a mají vůdčí sklony. Jestli jsi i ty nejstarší ze sourozenců, nejspíš budeš mít ráda pocit, že jsi paní situace, vše se řídí podle tebe, ovlivňuješ věci i lidi kolem sebe. Pravděpodobně budeš i hodně ambiciózní, zodpovědná a perfekcionistická. Umíš si dobře zorganizovat svůj čas a postarat se o svěřený úkol. To si krásně nacvičíš ve chvíli, kdy se musíš starat o své mladší sourozence. Týkají se tě tedy samé superlativy? Bohužel ne. Dáš příliš na to, co si o tobě kdo myslí, a až moc se snažíš plnit představy svého okolí.

 

Protože jsi první dítě svých rodičů, teprve se na tobě učili, co výchova obnáší. Na prvorozené jejich rodiče většinou kladou přehnané nároky, mají s nimi velké plány, čímž je ovšem stresují a u některých tímhle přístupem mohou vyvolat i nemalé psychické problémy. Ty může způsobit i fakt, že nejdřív vyrůstáš jako jedináček, a najednou přijde druhé dítě, které na sebe strhne většinu pozornosti. Proto možná o to víc potřebuješ slyšet chválu a uznání, proto jsi tak ctižádostivá a dravá. Jsi totiž nucena bojovat o přízeň svých rodičů. Nefandíš příliš změnám, máš ráda svůj stereotyp a zavedený systém.


Zaměstnání: Prvorozeným vyhovuje intelektuální činnost a práce, při které mohou předvést své schopnosti.
Zajímavost: Více než polovina amerických prezidentů byli prvorození.
Známí prvorození: Brad Pitt, Lindsay Lohan, Lady Gaga, Rihanna

 

 

Prostřední (druhorození)


Prostřední dětí mají prý nejtěžší postavení. Musíš se nejvíce přizpůsobovat a ustupovat ostatním. Jsi-li prostřední ze tří či více sourozenců, jsi vnímavá, přizpůsobivá a snadno se seznamuješ s druhými lidmi. Jsi přátelská a společenská. Umíš ustoupit, dělat kompromisy, smířit znesvářené strany. Jsi vcelku nenáročná, nevyžaduješ tolik pozornosti jako tvoji sourozenci. Co tě ale štve, je srovnávání s nejstarším sourozencem. Rodiče mají ve zvyku, dávat ho mladším sourozencům za vzor, a to tě dokáže pěkně naštvat. U druhorozených proto není neobvyklé určité rebelantství a snaha se od prvorozeného něčím výrazně odlišit. Máš také tendenci k tomu, nechat sebou manipulovat a jsi vcelku snadno ovlivnitelná.


Zaměstnání: Celé dětství funguješ jako jakási diplomatická bariéra mezi nejmladším a nejstarším sourozencem, proto se umíš dobře vcítit do pocitů ostatních lidí. Jsi citlivá, ráda pomáháš druhým, umíš naslouchat. Uplatníš se v diplomatických místech nebo jako poradce či psycholog.
Zajímavost: Jsi-li druhorozená, ale tvůj starší sourozenec je opačného pohlaví než ty, tolik netrpíš nezájmem a přehlížením ze strany rodičů a ani tě nejspíš nenutí, vyrovnat se prvorozenému sourozenci.
Známí druhorození: Julia Roberts, Joe jonas, Madonna, Avril Lavigne.

 

Nejmladší (benjamínci)


Být nejmladší znamená mít nejvíc pozornosti a lásky ze strany rodičů. Na starších sourozencích už rodiče vychytali chyby, snížily své požadavky, a pokud je jejich dítě plánované jako poslední, užívají si ho a zahrnují ho zvýšenou pozorností. I díky tomu jsou nejmladší někdy rozmazlení a nároční. Benjamínci bývají otevření, společenští, snadno se seznamují, umí být i lehkovážní a rádi riskují. Jakožto nejmladší ze sourozenců jsi hodně citově založená, vnímavá k druhým, umíš je motivovat a nabít pozitivní energií. Na druhou stranu vyžaduješ neustálou pozornost, ráda se předvádíš, umíš být dost sebestředná a občas jsi jen krůček od rebelie. Nejmladším ze sourozenců je vlastní i určitá nevraživost a nezralost, můžeš mít problémy s dospěním a převzetím zodpovědnosti.


Zaměstnání: Skvěle se pro tebe hodí práce, kde přicházíš do kontaktu s lidmi. Umíš s nimi jednat a občas i manipulovat tak, že si toho ani nevšimnou. Potřebuješ ale práci pestrou, stereotyp tě ubíjí a často nedokážeš dotáhnout věci až do konce.
Zajímavost: Typičtí třídní baviči a vtipálci jsou často nejmladší ze sourozenců. Mají se potřebu předvádět a vyžadují neustálou pozornost.
Známí benjamínci: Jim Carrey, George Michael, Robert Pattinson

 

Jedináčci


Jako jedináček jsi odkázána jen sama na sebe, nemůžeš se spolehnout na radu a pomoc staršího sourozence, nemůžeš nenáviděné úkoly nechat na nejmladším z rodiny. Jsi na všechno sama a to tě učí samostatnosti, důvtipu, schopnosti vše si naplánovat a zorganizovat. Jsi hodně svědomitá, spolehlivá, ambiciózní. Jedináčci se orientují na výkon a chtějí být úspěšní ve všem, do čeho se pustí. Rodiče často aktivity svého jediného dítěte podporují, proto jsou jedináčci tvořiví a díky podpoře rodičů jsou schopni ve svém oboru dosáhnout dobrých výsledků. Jako jedináček budeš pravděpodobně velká perfekcionistka, a to nejen k sobě, ale i ke svému okolí. Dokážeš být až pedantská, tolerance a trpělivost ti mnoho neříká.

 

Protože se o přízeň rodičů, ale ani o hračky či sladkosti nemusíš s nikým dělit, máš problém se sdílením obecně. Nerada půjčuješ věci, ale ani nespoléháš na to, že by je někdo půjčoval tobě. Dokonce nejsi zvyklá ani tolik projevovat své city a nemáš potřebu se druhým svěřovat. Své problémy si nejradši řešíš sama. Pokud ale k někomu najdeš cestu, jsi věrná a toužíš po pevném a trvalém vztahu.


Zaměstnání: Jedináčci nejsou moc týmoví hráči, radši pracují samostatně. Mají ale široké spektrum schopností a své projekty vždy vyřídí pečlivě.
Zajímavost: Jedináčci dospívají rychleji než děti, které mají sourozence. Lépe se učí samostatnosti, zodpovědnosti, rychleji získávají svou nezávislost.
Známí jedináčci: Robin Williams, Natalie Portman

 

Komu to bude klapat s kým?

 

• Prvorozený a nejmladší – Ideální spojení. Prvorozený potřebuje o někoho pečovat, nejmladší zas potřebuje péči a pozornost druhých.
• Dva prvorození – mají tendenci spolu soupeřit, oba chtějí mít dominantní postavení. Jen těžko spolu vyjdou bez vzájemné tolerance.
• Prvorození a prostřední – Uprostřed narozený je schopen dělat kompromisy a dokáže vyjít se všemi, tedy i s prvorozeným. Prvorozený k němu ale právě kvůli těmto vlastnostem nemusí cítit dostatečný respekt a zájem. Může se stát, že ho bude bavit jen na krátkou chvíli.
• Prvorozený a jedináček – V mnohém jsou si podobní, jejich egoismus jim ale vzájemné soužití bude dost ztrpčovat.


• Dva prostřední – Prostřední je zvyklý ustupovat, dělat kompromisy, nechat s sebou manipulovat. Také není zvyklý rozhodovat a potřebuje někoho, kdo ho povede. Je-li jeho partner také prostřední ze sourozenců, takové vlastnosti u něj nenajde. V takovém soužití bude velká nuda a máloco se podaří dotáhnout do konce.
• Prostřední a nejmladší – Harmonické soužití. Prostřední je tolerantní ke všemu, i k nárokům rozmazleného benjamínka.
• Prostřední a jedináček – Prostřední se nechá snadno zmanipulovat, jedináček ovládá umění manipulace naprosto dokonale. Právě z toho mohou v jejich vztahu plynout problémy, protože když prostřední pozná, že je manipulován, nebude se ve vztahu cítit dobře.


• Dva nejmladší – Tohle je hodně veselé spojení. Nejmladším sourozencům chybí řád a zodpovědnost, dohromady tedy budou tvořit velmi uvolněný pár, kterému nevadí občasný chaos a bláznivé nápady. V tomto spojení ale chybí někdo, kdo by do něj vnášel pořádek a organizovanost.
• Nejmladší a jedináček – kreativní a volnomyšlenkářský nejmladší ze sourozenců inspiruje jedináčka, který ho naopak dokáže umírnit a dát jeho životu formu. Hodí se k sobě.
• Dva jedináčci – nejšílenější spojení. Jedináček není zvyklý s někým vycházet, neumí se vcítit a naslouchat. Tihle dva si nebudou moc rozumět a budou mít neustálou potřebu mít nad tím druhým navrch.

 14 hlasů
Vaše hodnocení