Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Konec školního roku se blíží. Už toužebně odpočítáváš poslední dny školního roku a vyhlížíš vytoužené prázdniny. Před nimi tě ale čeká ještě jedna nepříjemná záležitost – vysvědčení. Pokud nepatříš mezi jedničkářky, asi už tušíš, že ho nebudou zdo...

Připrav rodiče na špatné vysvědčení

Dívka v depresi
zdroj: Thinkstockphotos Dívka v depresi
aktualizováno 24.06.2015, 17:32 | 24.06.2015, 17:31 | Krasna.cz/trm

Konec školního roku se blíží. Už toužebně odpočítáváš poslední dny školního roku a vyhlížíš vytoužené prázdniny. Před nimi tě ale čeká ještě jedna nepříjemná záležitost – vysvědčení. Pokud nepatříš mezi jedničkářky, asi už tušíš, že ho nebudou zdobit samé dobré známky. Jak na to připravit rodiče, abys nepokazila začátek léta nejen sobě, ale i jim?

Známky nejsou všechno. Je to relativně subjektivní hodnocení a o tvé budoucnosti stejně rozhodují tvé reálné znalosti, dovednosti a schopnosti. Bohužel rodiče na nich obvykle docela bazírují a za špatné známky tě nejspíš moc nepochválí. Pokud ale tušíš, že kromě smutného výrazu a výchovných řečí tě možná čeká smršť zákazů, výčitek a pořádný výprask, radši se (i je) na to připrav předem.


Promluv si s rodiči


Někteří rodiče ještě před samotným vysvědčením vyhrožují, co všechno tě čeká, pokud doneseš špatné známky. Věty typu „S pětkami mi nechoď domů!“ nebo „Jestli sis neopravila tu čtyřku z fyziky, tak na nějaké prázdniny zapomeň!“ ti právě teď na sebevědomí nepřidají. Nejhorší na tom je, že spousta z nich to ani nemyslí vážně. K čemu by teď takové řeči vlastně byly, na opravování známek už je vlastně trochu pozdě. Někteří rodiče takové věty pronáší tak trochu z legrace, bohužel spousta dětí je bere vážně. Smrtelně vážně. I proto vždy v době vysvědčení přibývá tolik telefonátů na Lince bezpečí a bohužel i dětských sebevražd a útěků z domova.


Jestli víš, že ti hrozí špatná známka, svěř se rodičům předem. Klidně si promluv jen s jedním z nich, se kterým je rozumnější domluva. Zmiň, že ses snažila, udělala pro to maximum, ale na lepší výsledek nemáš. Klidně přiznej, že tento obor ti nejde, ale že se mu v budoucnu nechceš věnovat a že ti přijde důležité věnovat se spíše tomu, co pro tvou studijní i profesní budoucnost bude skutečně důležité.


Hlavně se nevymlouvej. Možná má polovina třídy špatné známky, protože učitel neumí látku správně vyložit, možná si na tebe učitelka zasedla, možná máš blbou známku z oboru, který je nesmyslný a nepotřebný, to ale teď tví rodiče slyšet nechtějí a jen by je tyto výmluvy ještě víc rozzuřily. Přiznej svou chybu, ale i snahu to změnit (i když neúspěšnou) a doufej, že až skutečně dorazíš s vysvědčením, vezmou to klidněji, než když by to pro ně bylo do poslední chvíle překvapení.

 


Co chceš dělat?


Možná ještě nemáš jasnou představu, co bys chtěla v životě dělat, ale rozhodně víš, co tě baví, naplňuje, a co ti jde. Jdi za tím! Nikdo se tě nebude ptát, jestli jsi měla na základce nebo na gymplu samé jedničky. Na střední, na vysoké i v profesním životě vždy potřebuješ znát příslušný obor, na který se zaměříš. Jestli ti nejde matematika a fyzika, ale baví tě psaní a jazyky, asi tušíš, že z tebe nebude v budoucnu fyzička, ale spíš průvodkyně, překladatelka nebo novinářka. Samozřejmě že na gympl ani na vysokou tě nevezmou s hodně špatným studijním průměrem, takže se snaž uhrát i nenáviděné předměty na co nejlepší skóre, energii ale věnuj spíš tomu, čemu se hodláš v budoucnu věnovat. Konkurence je nejen u přijímaček, ale i na pracovním trhu, a tady průměrnými znalostmi a schopnostmi nikoho neoslníš.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Na lidi, kteří nám dali život, budeme protivní?
Když se tví rodiče rozvádí
Omotej si rodiče kolem prstu i přes skandální výzo


Dohodněte se


Pokud tvé vysvědčení zdobí místo jedniček spíše trojky a čtyřky, rodiče určitě nejsou snílci a nedoufají, že příští rok to vytáhneš na jedničky. Udělejte spolu dohodu, a klidně ji navrhni ty sama. Co třeba vytáhnout všechny maturitní předměty nejhůř na trojku a předměty, které jsou důležité pro tvou budoucnost, bys měla mít rozhodně za jedna. Slib jim, že v tom, v čem plaveš nejvíc, se pokusíš zabrat už od začátku, abys nemusela známky opravovat až na poslední chvíli. Řekni třeba, že se necháš vyzkoušet dobrovolně, nebo že si připravíš v průběhu pololetí referát, abys dosáhla na lepší známku. Nebo se domluvte na průběžném doučování, které by ti mohlo znatelně pomoct. Samozřejmě až ve školním roce, proč si školou kazit léto, když bys stejně všechno do září zase zapomněla.


Nenech se špatnými známkami převálcovat


Hlavně nepropadej přehnané sebekritice a sebelítosti. Dobře, učitelé tvé znalosti možná hodnotí spíše negativně, rodiče nad tebou lomí rukama, že z tebe nic nebude, ty se ale znáš nejlépe. Najdi si na sobě to, v čem jsi dobrá a v čem bys mohla jednou vyniknout. Nemusí to být jen odborné znalosti, ale třeba znalost jazyků nebo výtvarný či hudební talent.

 

Vysvědčení
(Foto: Mediafax)


Proč máš špatné známky?


Pokud se tvé vysvědčení hemží trojkami a čtyřkami, nebo tě dokonce čeká po létě reparát, zamysli se, proč to tak je. Je to výsledek tvého lajdačení a neochoty se učit? V tom případě asi bude hubování na místě a stálo by za to, s tím něco začít dělat. Pár let flákání se totiž může negativně promítnout do celé tvé profesní budoucnosti.


Máš pocit, že na školu, na které jsi, prostě nestačíš? Každý není studijní typ a možná by ti místo šprtání víc vyhovovalo vyučení se nějakému oboru. Možná tě vaši vidí jako budoucí doktorku nebo právničku, jestli se ale máš kvůli tomu trápit bojovat se špatnými známkami, možná je na čase si s nimi promluvit o tom, že jako budoucí kosmetičce nebo cukrářce by ti bylo lépe.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Psycholog: Děti za vysvědčení rozhodně netrestejte!

 


Odborná pomoc


Rodiče jsou různí. Někteří vysvědčení jen ledabyle přelétnou, protože na tebe jako obvykle nemají čas, jiní přimhouří oči nad pár trojkami a ocení to, že ses od minulého pololetí zlepšila, jiní budou prudit i kvůli jediné dvojce. Bohužel jsou i tací, kteří dokážou kvůli známkám doma předvést nemalou scénu.

 

Pokud se bojíš, neboj se říct si o pomoc. Obrať se třeba na svou třídní, která k vám může zavolat a rodiče připravit na tvé špatné známky. Existuje také Linka bezpečí, kde ti poradí, jak se zachovat a co dělat. I její zaměstnanci mohou zavolat tvým rodičům, pokud se bojíš se špatným vysvědčením domů.

Překonej svůj strach a rozhodně nedělej hlouposti. Tím, že domů ze školy kvůli obavám vůbec nedorazíš, rozhodně nic nevyřešíš. Způsobíš sobě i svým rodičům jen další zbytečné trápení.


Pokud si nevíš rady, můžeš zavolat na bezplatnou Linku bezpečí. Její číslo je 116 111. Je zdarma, anonymní a volat můžeš kdykoli, funguje totiž 24 hodin denně.7 hlasů
Vaše hodnocení