Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Spolužačky o přestávce vesele povídají a ty sedíš sama ve své lavici. Po škole vyrazí společně nakupovat, ale ty míříš domů, protože nevíš, co bys měla sama podnikat. Zjisti, proč nemáš žádné kamarády, ať to můžeš co nejdříve změnit.

Proč nemáš žádné kamarády?

Šikana
zdroj: Thinkstockphotos Šikana
aktualizováno 04.02.2017, 00:34 | 04.02.2017, 00:34 | Krasna.cz/trm

Spolužačky o přestávce vesele povídají a ty sedíš sama ve své lavici. Po škole vyrazí společně nakupovat, ale ty míříš domů, protože nevíš, co bys měla sama podnikat. Zjisti, proč nemáš žádné kamarády, ať to můžeš co nejdříve změnit.

Přála by sis mít víc přátel nebo dokonce nemáš žádnou skutečnou kamarádku? Zjisti, kde děláš chybu. Nechej si poradit od čtenářek a blogerek magazínu Krásná.cz.

 

Nepatříš mezi typy, se kterými jde jen těžko vyjít?

 

* Zakřiknuté chudinky


Mastné vlasy, shrbená záda, ukřivděný pohled a jakoby nezájem o ostatní. Proč by ostatní měli mít o někoho takového zájem? Musíš se začít mít ráda, aby tě mohli mít rádi ostatní. Začni dělat něco se svým sebevědomím, vzhledem a šatníkem. Zkus se zeptat třeba holek, které obdivuješ. Získáš tím cenné rady a kamarádky jako bonus.

 

Terezka (14 let): "Myslím si, že lidí, kteří nemají kamarády, je hodně. Máme ve třídě jednu holku, se kterou se nikdo nekamarádí. Jjá se snažím se s ní aspoň trochu kamarádit, ale příjde mi, že nemá zájem. Možná je to tím, že se za sebe stydí. Nosí docela ošklivé oblečení a vůbec se nevoní a potom děsně smrdí. Je jí mi líto, ale na druhou stranu si za to může sama! Podle mě lidé, kteří nemají zájem se z někým kamarádit, jsou pěkně blbí, každý si potřebuje občas s někým popovídat a nejlepší na to je kamarádka, která se tomu nezačne hnedka smát. Můj názor tedy zní: Více odvahy, méně strachu, každý si jednou najde kamaráda, ale jen když bude chtít on sám. :)


* Citoví upíři a negativisti

 

Přátelství by mělo obě strany nějak obohacovat. Ne fakticky, materiálně, ale psychicky. Existují ale lidé, kteří jsou pořád špatně naladění. Ne proto, že by se jim něco špatného dělo, je to už takový jejich postoj. Jenže přítomnost takového člověka vyčerpává a dokáže pokazit náladu komukoli. Stačí občas nasadit úsměv a je to.


Kris:
"Ráda se nechávám obklopovat příjemnými lidmi se zdravým sebevědomím. Proč by měla má společnost obsahovat energické upíry bez cíle a chuti existovat? Takové lidi se snažím vycítit a nenápadně poslat pryč. Mám na to přece právo!"

 

 

* Závistivky

 

Jistě že je milé, když ti kamarádky pochválí nové šaty, účes a rozplývají se nad tvým novým přítelem. Jenže to musí myslet upřímně. Když je v tom cítit závist a žárlivost a možná i dodají něco ve stylu "já mít tvé peníze", "tohle si já se svou postavou nemohu dovolit" apod., tak to umí radost ze života pěkně otrávit.


* Sólistky

 

Některé holky si všechno nejradši udělají samy. Umí to přece nejlépe, ne? Jenže když ostatní zahrnují jen nedůvěrou a kritikou, nebude v jejich přítomnosti lidem moc dobře.


* Holky bez názoru

 

Nemusíš se vyznat ve všem. Jenže na druhou stranu bys měla mít názor aspoň na něco. Když holky hodnotí nový outfit Lady Gaga, a ty nevíš, o kom je řeč, probírají se v časáku módními trendy na jaro 2011 a ty to ignoruješ, protož nejradši nosíš džíny a tričko, mohou tě mít ostatní za nudnou a možná i hloupou. Nemusíš se bavit o blbostech, které tě nezajímají, ale i věta "tohle vypadá nepohodlně, obyč triko je stejně nej" může pomoct v navázání kamarádství.


* Divnoholky

 

Máš svůj styl a poblíž není nikdo, kdo by ulítával na tom samém. Některým lidem připadáš jako blázen, ale tobě je to jedno. Jenže se nemusíš kamarádit jen s těmi, co nosí stejný scene účes nebo fanaticky milují Justina Biebera. Když vás nespojí módní nebo hudební vkus, můžou vás spojovat jiné zájmy.


* Pomlouvačky

 

Když na nikom nenecháš nit suchou, nikdo si tě nebude chtít pustit blíž k tělu, aby se příště nestal terčem tvých klepů právě on.

 

Andrea (15 let): "Nesnáším, když se příjemně zeptám, a ten dotyčný mi odsekne. To vždycky docela zuřím. To je věc, kterou by člověk neměl trpět, pokud chce spoustu nových přátel, a nebo jenom když si chce udržet kamarády, co má. Mám taky takové kamarádky, co si hrajou na mé "velké kámošky", a přitom mě za rohem hned pomluví, takže pokud jste falešní a často pomlouváte, nepočítejte s tím, že s vámi bude někdo kamarádit. Já bych se nemohla popravdě ani kamarádit s holkou, která je strašně vlezlá a na všechno se ptá a neumí si vyřešit nic sama, poradím ráda řeknu ráda i svůj názor, ale nejsem návod na všechny věci na světě. Moje rada: Nechovej se k ostatním tak, jak nechceš, aby se chovali oni k tobě. Já vím, že tuhle větu jsi už asi několikrát slyšela, ale ta věta je pravdivá."


* Falešnice

 

Opravdové kamarádství je o upřímnosti. Jednou svou kamarádku zradíš a už nikdy ti nemusí odpustit. Važ si přátel, které máš.


Markéta (12 let): "Kamarádi - téma, které je plné novinek, drbů a pomluv. Pamatuji si, jak jsem taky věřila, že existuje takzvané kamarádství, které nikdy neskončí. Chodila jsem tenkrát do čtvrté třídy a po škole jsem chodila do družiny. Se mnou tam chodilo i pár hloupých děcek z třetí třídy, hlavně dvě takové fiflenky, myslely si, že jim patří svět, jedna bez druhé nemohly žít, nás ostatní nenáviděly a pomlouvaly nás, kde se jen dalo. Jakmile ale jedna chyběla, byly najednou hrozně přátelské, často se vtíraly a otravovaly, a aby toho nebylo málo, obě dvě se navzájem pomlouvaly. Musela jsem se až smát, jaké jsou to "dobré" kamarádky, když se nevidí jen jeden hloupý den, už se začnou bezdůvodně pomlouvat. To je možná důvod, proč si víc rozumím s klukama. Nejsou falešní, a namyšlení."


PŘEČTI SI TAKÉ:

Co škodí přátelství

Jak být fakt dobrá kámoška?

Zabavte se s kámoškou i bez peněz


Jak se zpřátelit?

 

Simona (13 let): "Je to dosť nepríjemné nemať žiadnych priateľov. Ja osobne to nepoznám, ale u nás v triede je jedno dievča, s ktorou sa nikto nebaví. Ona je celkom v pohode, ale vôbec sa s nikým nerozpráva, iba sedí na stoličke. Prezradím vám pár tipov, ako byť obľúbenejší.

 

1. Nebáť sa kolektívu
Prestali sa s vami ľudia rozprávať? Nevidíte dôvod prečo chodiť do školy? Práve naopak. Chodievajte do školy, medzi ľudí, jednoducho von. Nezatvárajte sa doma a neseďte doma za počítačom. Napíšte niekomu SMS, alebo cez Internet, či nejde von, alebo do "obchoďáku".

 

2. Pekne sa obliekať, vyznať sa v móde.
Je to kruté, ale dnešný svet je už raz taký. Stačí, keď zapojíš aspoň trochu snahy a určite to pôjde aj samé. Nebáť sa obliecť si napr. košeľu alebo top s legínami, aj keď nemáte dokonalé nohy. Netreba sa báť, a skúšať! :)

 

3. Zapájať sa do rozhovorov
Počujete, že sa niekto s niekym o niečom rozpráva a vás to zaujíma? Do toho! Ukážte, že to rozumiete, a viete komunikovať s ľuďmi. Ak sa nebudete pliec do debaty nejakým namysleným fiflenám, ale normálnych dievčatám, tak určite vás neodsotia, ale radi si vás vypočujú.

 

4. Prejav svoj talent
Máš na niečo talent? Tanec, spev, výtvarný talent? Realizuj sa a ľudia budú vidieť, že niečo v tebe je. Na výtvarke sa naozaj snaž, aby spolužiaci videli, že naozaj pekne kreslíš. Napríklad na telesnej iba tak mimovoľne začni tancovať. Ak to vieš, ľudia si ťa všimnú, a budeš zaujímavá a obľúbenejšia. A ak vieš spievať, stačí, ak si cez prestávku budeš spievať nové pesničky a popularitu mám vo vrecku.

 

Toto je naozaj iba málo vecí, ako sa stať v škole obľúbenejšími. Skúste, možno nejaká zaberie a strčíte do vrecka všetky doterajšie "školské hviezdy".

 

Které triky zabraly tobě a jak sis nej kamarádku našla právě ty? Piš do komentářů.19 hlasů
Vaše hodnocení