Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

První menstruace je důležitým okamžikem v životě každé dívky. Ty na tu svou teprve čekáš? Víme, jaké signály tvého těla ti prozradí, že už se blíží.

První menstruace – poznáš, kdy už TO přijde?

Menstruace
zdroj: Thinkstockphotos Menstruace
aktualizováno 06.09.2015, 00:19 | 06.09.2015, 00:19 | Krasna.cz/trm

První menstruace je důležitým okamžikem v životě každé dívky. Ty na tu svou teprve čekáš? Víme, jaké signály tvého těla ti prozradí, že už se blíží.

Říká se, že s první menstruací se dívka promění v ženu. Jestli to tak bereš, nebo ne, je vlastně úplně jedno, protože první menstruace je pro tebe zásadní změnou tak jako tak. Časem si na ni zvykneš a už ti to nepřijde jako něco extra, je to spíš každoměsíční otravná záležitost, kterou musíš přetrpět. Ale na tu první se prostě nezapomíná.

 

Většina dívek dostane svou první menstruaci mezi jedenáctým a třináctým rokem, není ale neobvyklé, když ji dostaneš mnohem dřív, nebo naopak později. Kdy ji dostaneš právě ty, můžeš zjistit podle tělesných změn, kterými tvé tělo prochází.

 

Signály tvého těla

 

V pubertě tvé tělo pohlavně dospívá a můžeš sledovat, jak se měníš. Nejprve by ti měla začít růst prsa. Tvé bradavky se zbarví a vystoupí a poprsí se začíná formovat. Prsa nevyrostou ze dne na den, je to proces, který trvá i pět let, a i v dospělém věku se tvá prsa mění v souvislosti s tím, jak přibíráš či hubneš, díky těhotenství a kojení a také tím, jak se mění tvůj metabolismus. Zpravidla ale platí, že menstruace by měla přijít do dvou až tří let poté, co ti prsa začala růst.

 

Další změna, kterou tvé tělo v pubertě prochází, se týká růstu chloupků. Chloupky jsou ze začátku jemné a světlé, ale časem ztmavnou a zesílí. Od okamžiku, kdy najdeš první chloupky v podpaží a v klíně, ti do tvé první menstruace zbývá zhruba jeden až dva roky.

 

 

Poslední signál, který menstruaci předchází, je výtok z pochvy. Bělavý až lehce nažloutlý výtok je přirozený, takže se ho rozhodně nelekej. Pokud je ale nazelenalý, nahnědlý, nebo silně zapáchá, signalizuje to nějaké zdravotní problémy a měla bys vyrazit na konzultaci k ženskému lékaři.

 

Výtok signalizuje, že menstruace se dostaví během následujících šesti až osmnácti měsíců. Ani pak ale výtok nemusí zmizet, můžeš ho mít mezi jednotlivými cykly, a nebo předchází o pár dní den, kdy přijde menstruace. Pokud ti vadí a nechceš, abys měla špinavé prádlo, používej intimky, které ochrání nejen tvé kalhotky, ale poslouží ti dobře také, pokud máš obavu před nepříjemným zápachem.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Menstruace nemusí znamenat utrpení
Je tvá menstruace v pořádku?
Sex a menstruace - jde to dohromady?

 

Zeptej se mamky

 

Říká se, že první menstruaci dostáváš hodně podobně, jako tvoje mamka. Zkus se ji zeptat, kdy ji dostala ona. Pokud si vzpomene, počítej s tím, že ji dostaneš ve stejný rok, nebo o rok dříve či později. Záleží hodně také na tvé tělesné konstrukci, pokud jsi o dost hubenější nebo naopak silnější, než byla tvá mamka ve tvém věku, může být začátek menstruace úplně jiný. Váha má totiž na příchod menstruace výrazný vliv a silně podvyživené dívky ji dokonce nemusejí vůbec dostat.

 

 

Pojisti si ji

 

Jestli nechceš, aby tě první menstruace nepříjemně zaskočila, měj raději menstruační vložku připravenou předem. Nos ji s sebou – v batohu, měj ji ve školní skřínce, v pokojíčku ve stolku. Až to přijde, budeš vybavena a nebudeš se muset bát ušpiněného oblečení.

 

Napoprvé je lepší použít vložku než tampon. Jednoduše se s ní manipuluje a nebudeš z toho nervózní tolik, jako ze zavádění tamponu. Až si na menstruaci zvykneš, můžeš zkusit tampony nebo menstruační kalíšek a zjistit, co ti vyhovuje nejlépe.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
Mýty a pověry o používání tamponů
Vyzkoušely jsme za tebe: menstruační kalíšek
Koupání během menstruace? Ano, ale...

 

Už je to tady

 

Okamžik první menstruace provází hned několik jevů. Může jí předcházet intenzivnější výtok, než obvykle, také můžeš cítit slabost, bolest v kříži, křeče v podbříšku, pnutí v prsou, můžeš se cítit celkově oteklá a malátná. Dříve než samotnou krev můžeš najít v kalhotkách hlenovitou tekutinu, které je ale dočervena nebo dohněda zbarvená, protože už obsahuje trochu krve. Při menstruaci neztrácíš jen krev, ale další poševní tekutiny, jejichž objem je u dívek hodně rozdílný.

 

První máš za sebou, co potom?

 

První menstruace bývá zpravidla velmi slabá, ztrácíš méně krve a menstruovat můžeš klidně jen jediný den. Tvé vaječníky totiž ještě neprodukují zralá vajíčka. Než začnou plně pracovat, počkáš si i několik měsíců až rok. To ale neznamená, že bys nemohla otěhotnět, pokud bys měla pohlavní styk, takže se na to rozhodně nespoléhej jako na antikoncepční metodu.

 

Mnoho dívek se domnívá, že když mají menstruaci zatím nepravidelnou, nemohou otěhotnět. To je také nesmysl. I když jsi neměla několik měsíců pravidelnou menstruaci, může se dostavit menstruace ojedinělá. Resp. nejde ani tak o menstruaci, jako o ovulaci, tedy okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Uvolněné vajíčko začne pomalu sestupovat vejcovodem k děloze a pokud se během této cesty setká se spermií, dojde k jejich vzájemnému splynutí a oplodnění vajíčka. Pokud ne, odchází z těla – právě v podobě menstruace. Jenže to, zda ovuluješ nebo ne, nepoznáš. Proto rozhodně mysli na ochranu, pokud už jsi začala se sexem.

 

Klasický cyklus trvá dvacet osm dní, ale chvilku si počkáš, než se ustálí. Na začátku není neobvyklé, když dostaneš menstruaci a na další pak čekáš tři měsíce, nebo naopak jen čtrnáct dní. Tyhle výkyvy jsou sice nepříjemné, ale vcelku obvyklé, a to až po dva roky od prvních mesíčků, takže nepanikař.

 

Abys měla přehled o tom, kdy ti měsíčky začaly a jak dlouho trvaly, zaznamenávej si tyto údaje do menstruačního kalendáře. Pokud ho nemáš, stačí obyčejný diář nebo kalendářík. Zapisovat by sis měla nejen dny, kdy máš menstruaci, ale i dny, kdy máš silnější výtok nebo neobvyklou bolest v podbříšku.

 

Anketa
Kdy jsi dostala svou první menstruaci?
 11 hlasů
Vaše hodnocení