Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ženy příroda obdarovala jedinečnou schopností přivést na svět potomky. S tím však souvisí také pravidelně se opakující dny menstruace. Je to jen otravný týden, který se opakuje každý měsíc? Zjisti o ní všechno podstatné.

Vše, co jsi chtěla vědět o menstruaci, ale bála jsi se zeptat

Menstruace
zdroj: Getty Images Menstruace
aktualizováno 14.06.2019, 00:00 | 14.06.2019, 00:00 | Krasna.cz/trm

Ženy příroda obdarovala jedinečnou schopností přivést na svět potomky. S tím však souvisí také pravidelně se opakující dny menstruace. Je to jen otravný týden, který se opakuje každý měsíc? Zjisti o ní všechno podstatné.

V průběhu života má žena asi 400 menstruačních cyklů – kdyby se to spojilo do jednoho celku, menstruovala bys asi 6 - 7 let svého života v kuse! Zatímco některé ženy o ní pomalu ani nevědí, další naopak proklínají její první dny nebo délku.

 

Bolestivá menstruace je snad největší noční můrou každé dívky a ženy. Menstruační bolesti se objevují obvykle na začátku krvácení a trvají i několik dní. Děložní sliznice totiž vylučuje hormony, které vyvolávají stahy děložního svalstva. Výsledkem je křečovitá bolest v podbřišku, bolesti zad nebo nevolnost. Křeče mohou být doprovázeny bolestí břicha a zad, migrénou, depresí nebo podrážděností.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Mýty a pověry o používání tamponů
Vyzkoušely jsme za tebe: menstruační kalíšek
Sex a menstruace - jde to dohromady?
Menstruace nemusí znamenat utrpení

 

Již v historii hledaly ženy způsoby, jak nepříznivé projevy menstruace odstranit, zmírnit nebo jim předejít. Podle našich prababiček stačilo položit na břicho termoláhev s teplou vodou, zachumlat se do peřin a popíjet teplý čaj. Tato metoda byla a je skutečně účinná, ale málokdo si může dovolit proležet každý měsíc několik dní v posteli. Pokud se problémy objevují pravidelně, je dobré navštívit lékaře, který nasadí vhodné léky proti bolesti. Za vyzkoušení stojí také některé speciální cviky, které vycházejí z jógy.

 

Průběh menstruace

 

Délka menstruace se u každé dívky či ženy liší – pohybuje se v intervalu 3 - 7 dní a takto pravidelně probíhá až do období menopauzy. Pokud dva cykly za sebou trvají déle než 8 dní, je dobré se poradit s lékařem. Může sice jít o „pouhé“ hormonální změny v těle, způsobené např. antikoncepcí nebo stresem, ale zároveň je možné, že se jedná o příznak závažného onemocnění.

 

menstruační kalendář - 1
(Foto: Getty Images)

 

U většiny dívek představuje menstruační krvácení ztrátu krve v celkovém objemu přibližně 50 ml, přičemž v některých dnech je síla krvácení vyšší (většinou 2. a 3. den menstruace).

 

Během těhotenství a šestinedělí žena nemenstruuje – nastává tzv. amenorea (nepřítomnost menstruačního krvácení). V období menstruace se vyplatí větší opatrnost. Ženské tělo je totiž v této době náchylnější k infekcím více než kdykoli jindy. Proto by každá žena měla věnovat zvýšenou pozornost své intimní hygieně.

  

V současné době si ženy a dívky mohou vybrat z nepřeberného množství hygienických menstruačních pomůcek. Podle oblíbených aktivit a životního stylu je možné zvolit to nejvhodnější. Různé druhy vložek pro každou fázi a sílu menstruace, tampony nebo slipové vložky, kalíšek nebo menstruační houbu.

 

Extra tenké vložky, určené pro každodenní nošení si získávají stále větší oblibu u žen a dívek, protože absorbují i nepříjemný výtok a pomáhají proti zápachu. Používání takzvaných intimek je pro ně samozřejmostí a berou tyto vložky jako nezbytnou součást intimní hygieny. Intimky používají ženy a dívky nejen v období mimo menstruaci, ale i na začátku nebo na konci periody, kdy je krvácení slabší. Dále mohou posloužit jako dodatečná ochrana při používání tampónů. Intimka ale nezradí ani jako „pojistka“, když menstruace přijde nečekaně.5 hlasů
Vaše hodnocení