Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nevím, zda jsi o tom slyšela, ale v poslední době mnoho lidí mluví o „novém“, praktickém vynálezu pro ženy v menstruačním cyklu, který by jim podle všeho měl menstruační krvácení ulehčit, zpříjemnit a celkově by měl být lepší než vložky a tampony ...

Vyzkoušely jsme za tebe: menstruační kalíšek

aktualizováno 10.05.2011, 05:21 | 10.05.2011, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Nevím, zda jsi o tom slyšela, ale v poslední době mnoho lidí mluví o „novém“, praktickém vynálezu pro ženy v menstruačním cyklu, který by jim podle všeho měl menstruační krvácení ulehčit, zpříjemnit a celkově by měl být lepší než vložky a tampony – menstruační kalíšek.

On v podstatě není až zas tak nový, ale trvalo, než se prozkoušel a mohl se začít prodávat. V současné době se o něm i přes tu dobu, co na trhu je, stále neví.


Sama jsem si asi před rokem kalíšek domů koupila. Koupit ho můžeš buď na internetu, nebo v lékárně. Menstruační kalíšek je podle mého lepší kupovat v lékárně, kde ti lékárnice může poradit při výběru druhu, značky nebo velikosti. Ze začátku je lepší se o tomhle vynálezu podrobně informovat.


Menstruační kalíšek, jak už napovídá název, je kalíšek, vcelku specifického tvaru – nazvala bych ho spíš pohárkem, který se při menstruaci zavede do pochvy a v průběhu krvácení se plní krví. Je to hodně podobné jako tampon, až na to, že do sebe krev nevsakuje, nýbrž se jím krev plní.


Ty po určité době, hlavně podle síly krvácení, menstruační kalíšek vyndáš, vypláchneš a znovu zavedeš. Už u této první věci jsem se zarazila, protože občas jde velice těžko poznat, jestli už bude plný, tudíž musíš dělat rozhodnutí podle oka. Není tedy nejvhodnější pro dívky, kterým menstruace teprve začíná, a ještě dobře nevědí, co od ní mohou čekat. Ty starší už sílu menstruace dokážou odhadnout.


Zavádění není tak strašné, jak se na první pohled může zdát. Kalíšek je z tvarovatelného, měkkého materiálu, který jde lehce srolovat, zavést do pochvy, kde se rozprostře a zatarasí každý výstup, z kterého by mohla protékat krev. Možná to zní trošku strašidelně, ale po pár zavedení dostaneš do ruky ten správný gryf a půjde ti to snadněji.


Nevýhoda ovšem je, pokud jsi na veřejných toaletách, kde v uzavřené kabince není umyvadlo – nemáš kalíšek kde vypláchnout, což je další nedostatek výrobku. Musíš tedy vyjít z kabinky, kalíšek opláchnout a zase ho v kabince nandat. Možná to bude překážka hlavně pro slečny školou povinné – u většiny škol jsou totiž umyvadla dál od kabinek.

 

Co je dobré vědět?

 

- menstruační kalíšek koupíš od 500 do 800 Kč (cena se liší podle velikosti)
 

- na rozdíl od tampónů při jeho používání nehrozí tzv. syndrom toxického šoku
 

- zavedení není nepříjemné, kalíšek je dobře tvarovatelný a navíc se při jeho zavádění používá zvlhčující lubrikační gel
 

- než se s ním naučíš zacházet, může se ti stát, že kalíšek při vyjímání příliš zmáčkneš nebo nakloníš a trochou krve si ušpiníš kůži nebo oblečení. Nepanikař, na začátku se to stane kdekomu. Je tedy fajn s ním začít, když jsi doma, například o víkendu.
 

- pokud si potřebuješ kalíšek vyměnit na veřejné toaletě, kde není umyvadlo v kabince, vezmi si s sebou do kabinky alespoň vodu v lahvi. Je to rozhodně lepší, než aby sis ho zavedla zpět špinavý, to nikdy nedělej, koleduješ si o infekci!
 

- pokud ti vadí pohled na krev, můžeš mít s používáním kalíšku problémy
 

- obrovskou výhodou jsou jeho minimální náklady ve srovnání s částkou, kterou vydáš za vložky a tampony
 

- zároveň děláš něco pro přírodu, protože používáním kalíšku nevzniká žádný odpad. Jen si spočítej, kolik vložek a tamponů po tobě zbude jen během jediné menstruace!

 

Také by sis jeho používání měla rozmyslet, pokud jsi ještě panna. Mohl by ti při zavádění nedopatřením protrhnout panenskou blánu, nebo se prostě hůře zavádět. Doporučuje se dívkám, které už měly sexuální styk. Také by ses asi měla vyvarovat jeho používání, pokud ti doopravdy hodně vadí pohled na krev. Menstruační kalíšek je jí po vyndání naplněný (není jí zas tolik) a mohlo by se ti v případě, že krev nevidíš ráda, udělat špatně.


Na závěr musím říct, že mi menstruační kalíšek vyhovuje více než tampon a lépe se mi zavádí. Jeho velké minus, které mi v hodně případech zabraňuje ho používat, je špatná manipulace na veřejných záchodkách (v restauraci, ve škole). Ale na doma a hlavně na večer mi přijde velmi užitečný a rozhodně nelituji toho, že jsem si ho koupila.

 

Další články autorky Mersmerize najdeš na prodivky.tomsh.cz.30 hlasů
Vaše hodnocení