Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dneska už se svou sexuální identitou lidi takový problém nemají a nestydí se přiznat, že to mají hozené trochu jinak. Vyklubal se i z tvého nej kamaráda gay? Máš s tím problém? Jak se k němu chovat? A v čem je to horší nebo lepší?

Z tvého kámoše se vyklubal gay. Co teď?

aktualizováno 15.02.2011, 00:13 | 15.02.2011, 00:05 | Krasna.cz/trm

Dneska už se svou sexuální identitou lidi takový problém nemají a nestydí se přiznat, že to mají hozené trochu jinak. Vyklubal se i z tvého nej kamaráda gay? Máš s tím problém? Jak se k němu chovat? A v čem je to horší nebo lepší?

Naštěstí dnes už žijeme v tolerantní a civilizované společnosti, ideální to ale ještě není. Spoustu gayů a leseb by mohlo vyprávět, s jak netolerantním chováním se dnes a denně setkávají. Homofobie, tedy strach či odpor vůči homosexuálům, prostě pořád existuje.

 

Náctiletí sice podle průzkumů patří k tolerantnější věkové skupině než zbytek populace, jenže i tady se najdou lidi, kterým homosexuálové prostě vadí. Možná mezi ně nepatříš, ale nejsi si jista, jak se teď ke svému kamarádovi chovat. Změnilo by se mezi vámi něco jeho coming outem, tedy přiznáním se ke své menšinové sexuální orientaci? Jak budeš reagovat?

 

Odsoudíš ho!


Reakce některých lidí je prostě taková, že toho dotyčného odsoudí a totálně s ním přeruší styky. Dost často tak reagují kluci, protože se svým kamarádem – gayem cítí ohrožení a uvědomí si, kolikrát je viděl nahé apod., což se jim hnusí. Každý prostě nedokáže tolerovat odlišnost. Jestli tě tohle napadne jako první a kamarád se ti svým přiznáním zoškliví, zkus se zamyslet, proč to tak je. Homosexualita rozhodně není nakažlivá a tvůj kámoš kvůli své orientaci není žádné monstrum. Může ti to přijít nepřirozené, můžeš k tomu mít výhrady, protože jsi věřící, ale pořád je to ten samý člověk.

 

A co má být?


Na přiznání tvého kámoše možná reaguješ překvapeně, protože jsi nic netušila, ale vlastně se tím moc nemění. Homosexualita přece není nic špatného. Může tě to mrzet, když jsi stála o to, aby z tohohle kamarádství vzniklo něco víc, ale aspoň máš jistotu, že o tebe neměl zájem ne proto, že bys nebyla hezká, ale proto, že prostě není na holky. Jeho přiznáním se pro tebe a váš vztah vlastně nic moc nemění.

 

Super, bude lepší než nejlepší kámoška


Spousta holek touží po tom, mít kamaráda gaye. Spousta z nich totiž dokáže otevřeně mluvit o sexu, vztazích a klučičí mentalitě a to je pro nás super zdroj informací, které se od žádné holky ani svého přítele nejspíš nedozvíme. Navíc jsou gayové známí svým vkusem a vztahem k módě, takže tenhle kámoš je rozhodně ideální parťák na nákupy. Počítej ale s tím, že každý jsme jiný a takhle škatulka nemusí rozhodně platit na každého. I mezi homosexuály najdeš kluky, kterým je móda úplně fuk a vztahy mezi klukama a holkama vnímají dost zkresleně.

 

Je to jiné


Nejsi vyloženě netolerantní vůči gayům, ale když se tvůj kamarád přizná, že je na kluky, nevíš si s touhle informací úplně rady. To je ale úplně normální. Když přijdeš na novou školu, je pro tebe tohle prostředí taky z počátku divné a jsi z něj nervózní, protože je nové. Uvidíš, že si zvykneš. Rozhodně bys svému kamarádovi měla dát najevo, že ti tahle informace nevadí, ale že jsi z ní trochu zmatená. Jestli se ti honí hlavou spousta otázek, zeptej se ho, zda by mu nebylo nepříjemné, ti je zodpovědět. Nejspíš sám bude cítit potřebu se někomu vyzpovídat a ty aspoň budeš mít jasno, jak si k němu zase najít cestu.

 

Anketa
Tvůj kámoš se přizná, že je gay. Jak budeš reagovat?
 

 


A co na to říkají naše čtenářky a blogerky?

 

Barbora (19 let), www.be-thin.blog.cz: "Miluji gaye. Ano, vážně! Můj nejlepší kamarád je gay. Můj bývalý přítel také zjistil, že ho více přitahují muži. S gayi je mnohem větší sranda. Jsou povahově jiní, zábavnější, rozpustilejší... Znám jich mnoho, jsou to kamarádi na život a na smrt. Mnohdy lepší než kamarádky. Nedám na ně dopustit. A vlastně se ani od nikoho nedozvím lépe, kde jsou zrovna slevy."

 

Lola-J (13 let), www.Lola-J.blog.cz: "S tím už nic nenaděláš a asi ho ani nezměníš. Ale možná se tím otevře větší možnost zeptat se na leccos, co tě zajímá. Určitě by to kamarádství šlo udržovat dál, až na to, že budeš vědět, že je na kluky. Ve třídě jsme měli jednoho kluka - o něm se sem tam říkalo, že je to určitě gay, že se tak i chová - ale nikdy se to nepotvrdilo. Byl celkem v pohodě... A když se s tím třeba setkáš, může to mít nějaké ty výhody: setkala jsi se s něčím novým, můžeš s ním mluvit o všem možném, možná se mu i uleví. A ty se můžeš o něčem poradit s klukem, kterému se nezdá, že tvoje témata jsou trapná. Rozhodně nebude obracet oči v sloup..."

 

 

Nikien (14 let), nikien.blog.cz: "Gay?! Tolik lidí by se mu vysmálo do obličeje, tolik teenagerů by se ho štítilo, jako by se mohli nakazit. Proč by mělo vadit, že je to gay? Každý má jiný vkus, no a? Jasně, možná je to trošku divné, ale řiďme se tím, že každý má svůj vlastní život a odžije si ho po svým. Ať už s holkou nebo klukem. Zaleží na tom? Jediný pojem, co tu něco znamená, je LÁSKA! V tomhle případě bych se kamaráda zastala, gayové jsou výborní kamarádi, jsou pozorní a rozumím si s nimi."

 

Aneta (16 let), www.anuuuska.blog.cz: "Z kamaráda se vyklubal gay? Taková situace se mi přesně stala. Jednou jsem se seznámila s klukem, naprosto dokonalým. Začali jsme se spolu bavit a přiznám se, že jsem s ním občas i flirtovala. Byli jsme spolu na spoustě diskotékách, chodili jsme spolu do tanečních a já se pořád snažila, aby na mě nekoukal jen jako na kamarádku. Po nějaké době jsem si všimla, že se na mě skutečně začíná koukat tak nějak zvláštně. Bylo mi to příjemné. Do doby, než mi "někdo" pověděl, že je na kluky. Ano, nejdříve jsem se nenáviděla za to, že jsem balila gaye, ale pak jsem si řekla, že je to vlastně jedno. Po čase se to zpravilo a vše bylo jako při starém. Sice už se na něj nemohu koukat jako dříve, ale pořád je to můj kamarád. A to že je gay na věci nic nemění. Před několika měsíci jsem zjistila, že má přítele. A když jsem je spolu viděla, jak jsou šťastní, bylo to hezké vidět, že je spokojený. Nejde o jeho orientaci, ale o to že je šťastný. Nechápu některé lidi, kteří homosexualitu odsuzují jen proto, že jsou "odlišní". Nejsou zase tak odlišní. Vždyť se přece také milují. Na homosexualitě není nic špatného a já se k ní zády neotáčím, dokonce je ani neodsuzuji, a to z důvodu, že gayové jsou někdy vážně lepší kamarádi než třeba některé holky. Dokonce s ním dokážu mluvit o osobnějších věcech, které bych klukovi heterosexuálovi neřekla. Kluci - gayové jsou skvělí kamarádi, kterým se dá vážně téměř ve všem věřit. Alespoň já mám tuhle zkušenost.

 

Klára (17 let), www.em-fashion.blog.cz: "Tak tuhle situaci jsem zažila na vlastní kůži.. Jednu dobu jsem začala pozorovat, že se můj kamarád mění. Nejprve to začalo stylem oblékání a později jsem to zpozorovala i na mluvě a vystupování. Hned se mi začalo honit hlavou tolik možností, co by tu jeho změnu chování mohlo způsobit, a mezi všemi těmi úvahami bylo i to, že by mohl být GAY. Zprvu jsem si říkala, že to přece není možný, on byl lamač dívčích srdcí. Určitě jsem se musela zmýlit... Jednoho dne však zamnou a svěřil se mi, že je gay. Trochu mě to šokovalo, ale pak jsem si řekla, že na tom není nic špatného. Pověděla jsem mu, že mi to nevadí a on byl překvapený. Myslel si, že se s ním kvůli tomu už nebudu chtít bavit, jako jeho kamarád, se kterým se znal od mateřské školky. Ale přece se nepřestanu bavit s někým, s kým si rozumím už dlouhá léta, jen proto, že změnil svou orientaci? A dnes? Jsem moc ráda za to, jaký je. On chápe mé problémy s kluky, módou, atd. V nějakých situacích mi dokonce dává rady k nezaplacení, takové, na které by žádná moje kamarádka nepřišla."


Kris (17 let), mysi-domecek.blog.cz: "A v čem je problém? Je fajn mít kámoše, o kterém si můžeš být stoprocentně jistá, že to s tebou myslí na férovku a že po tobě při nejbližší příležitosti nevyjede."4 hlasů
Vaše hodnocení