Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Řekla bych, že je to jedině věcí názoru. Kdo dnes kouří jenom proto, že je to in?

Je kouření IN? Podle mne NE!

Kouření
zdroj: Wendy Vill Felton/Krasna.cz Kouření
aktualizováno 11.04.2011, 00:38 | 11.04.2011, 00:00 | Wendy Vill Felton/Krasna.cz

Řekla bych, že je to jedině věcí názoru. Kdo dnes kouří jenom proto, že je to in?

I většina těch teenagerů, co kouří ve 12 letech ráno za rohem u školy, jen aby byli frajeři, nebo protože je kamarádi vyhecovali, tu cigaretu dřív nebo později zahodí. Proč? Protože jejich přirozenost je v něčem jiném a ne v té cigaretě. Ale samozřejmě neříkám, že to udělají všichni..

Tímto chci říct, ať je kouření cokoliv, tak rozhodně není IN. Je to prostě o tom, jakou cestu si člověk zvolí. Buď kouří, anebo nekouří. Je to jednoduché.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Ty to držíš jak panna ocas aneb o kouření…
Domácí triky pro bílé zuby

Protože je to hodně rozporné téma, napadlo mě, že bych do toho mohla zapojit i vás. Rozebrat věc z více pohledů. Jak se na to dívají druzí? Vyzpovídala jsem tedy několik teenagerů a každému jsem položila jednu až tři otázky. Myslím, že názory jiných lidí v našem věku nám pomůžou v našem mínění o kouření a udělají věc objektivnější.

Verča:

1. Myslíš, že za to, že dítě začne kouřit, můžou spíš jeho rodiče, co taky kouří a jdou jim vlastně příkladem, anebo kamarádi, kteří teenagery vyhecujou?
Tohle nejde tak lehce rozdsoudit. Pokud má dítě od mala v nejbližší rodině kuřáka, je pravděpodobné, že bude také kouřit. Samozřejmě může být výjimka, ale většina stejně dříve nebo později kouřit začne. Nemůžeme říct, že za to, že dítě kouří, můžou jeho kamarádi. Je tu kolektivní vina s různými příčinami, jde-li to tak říct. Sice si za to může každý sám, ale dítě je dítě a tak ho musíme brát.

2. Je více tvých kamarádů a kámošek, co nekouří, nebo naopak?

Myslím, že v současné době jich více kouří, než nekouří. Ale bude se to pohybovat někde u středových hodnot.

Kouření
Připadáš si drsně, když držíš cigarety? (Foto: Wendy Vill Felton/Krasna.cz)


Tereza:
1. Myslíš, že je víc teenagerů, co kouří, nebo je více těch, co nekouří. Anebo to vyjde nastejno?
V podstatě to vyjde na stejno. Jelikož podle nějakého průzkumu kouří každy druhý. Když jdu po ulici a náhodou se podívám na zem, vidím všude vajgly. Zajdu za barák a tam vidím partičku 13letých holek se zapalovačem v ruce, jak si
zapalují cigaretu. Neříkám, že jsem neměla období "Zapálím si, budu cool", ale to naštěstí odeznělo. Mám kámoše a kámošky, kteří kouří, a na druhou stranu mám kámošky mezi nekuřačkama. Znám holky a kluky, kteří to nikdy nezkusili a jsou na to hrdí. A a to je asi tak půlka mých přátel. Ta druhá? No, to jsou ti kuřáci, ale oni na to nejsou hrdí. Stydí se za to.. Smrad se snaží prekrývat voňavkami, do pusy si dají žvýkačku a myslí si, že to stačí.

2. Proč myslíš, že teenageři začnou kouřit?

Důvodů je určitě více, každý má svůj osobní (vyzkoušeno). Mezi ty hlavní bych asi zařadila zaprvé zvědavost - vyzkouším a už si nedám. Nikdy, ale nevíš jak rychle se dá do závislosti spadnout. Zadruhé uklidnění - no, možná tě to uklidní, když kouříš déle, a to ani nevíš, jestli to jenom není vymyšlené. Možná tě uklidní jen nacvičený pohyb ruky a úst. Zatřetí - myslí si, že bude cool. Začtvrté - z hecu.

Marťa:

V kolika letech si myslíš, že teenageři začínají zkoušet poprvé cigaretu?
U každého jedince je to jiné. Ale podle toho, co znám a co každý den vidím, tak první polovina někdy v 7. třídě, okolo 13 let. A ta druhé polovička po příchodu na střední školy, protože tam je vždycky nějaká taková parta...

vonTessi.blog.cz:
1. Zkoušela jsi někdy kouřit? Jak a proč k tomu došlo?
Ano, zkoušela a dost dlouhou dobu potom jsem i kouřila. V tu dobu jsem se zapletla s partou, kde všichni kouřili, tak abych nebyla mezi nimi OUT.

2. Máš v okolí někoho, kdo začal kouřit kvůli klukovi?

Kamarádka začala kouřit kvůli tomu že se s ní kluk rozešel, prostě ze stresu.

music-sammer.blog.cz:
1. Zkusila jsi někdy kouřit a proč?
Nikdy som to neskusila a nikdy to skusiť ani nechcem.

2. Kolik tvých přátel kouří? Máš třeba nej kámošku nebo kamaráda, co kouří?

Tak asi tak 5, ale na to, že sme siedmaci a niektory su osmaci, tak je to dosť !! A na mojom okoli je strašne vela fajčiarov !!

Martine Toqueé:
1. Zkoušela jsi někdy kouřit? Proč, za jakých okolností?
Tak samozřejmě, málokdo v mládí překonal zvědavost, jaké to je. Mě hlavně popohnal fakt, že oba rodiče kouřili a já to brala jako symbol dospělosti. Když nikdo nebyl doma, využila jsem příležitosti a poprvé si potáhla. Co si budeme povídat, byl to hnus! Bylo mi možná tak 12, nevím.

2. Je ve tvé okolí více lidí, co kouří nebo naopak?
Naopak, mé kamarádky nekouří a přítel je též nekuřák, díkybohu! Sice jsem dříve příležitostně kouřila (chápej: na akcích a oslavách), protože mi to k pití chutnalo. Z obojího už
jsem naštěstí "vyrostla" a cigaretový dým nemůžu dnes ani cítit.

3. Jaký je tvůj názor na dnešní ''normální'' situaci, že děti ve 13 letech v klídku kouří jako dospělí?
Kdyby ve 13, dneska jsou běžní už 10letí parchanti s cigaretou v ruce! Je mi těch dětí líto, protože mají dětství postavené na něčem úplně jiném než kdysi já a mí vrstevníci. A co k tomu říct? Je to jejich blbost, jejich prohýřené zdraví, ale i přesto bych jim někdy nejraději nafackovala.

Kouření
Kouření už prostě není IN. (Foto: Wendy Vill Felton/Krasna.cz)


Fat-Drippy:
1. Zkoušela jsi někdy kouřit? Kolik ti bylo a jak to probíhalo? Proč jsi to zkusila?
Asi jsem divná, ale nikdy jsem to ani nezkusila. Cigarety mi samozřejmě kamarádi nabízeli, ale já odmítla. Kamarádi (hlavně kluci) sice měli řeči, že jsem srab, když to ani nezkusím, ale srdce mi to nějak netrhalo, nemám problém odmítnout.

2. Jaký je tvůj názor na lidi, co kouření u druhých naprosto odsuzují?
Jsem (zřejmě) jedna z nich. Odsuzuju, když si to nějaká 12letá "pipina" vykračuje s cigaretou v puse a myslí si, že jí celý svět leží u nohou. Tohle opravdu neuznávám, když někdo kouří jen z jednoho důvodů, aby nebyl (podle nich) za nějvětšího losera. Chápu ovšem, že někdo už je na cigaretách závislý, ale snaží se přestat. Takové lidi neodsuzuji.

Marie:
Myslíš, že je jednoduché přestat kouřit? Máš kolem sebe někoho takového?
Myslím si, že přestat kouřit rozhodně jednoduché není. Mám v okolí mnoho lidí, kteří si stokrát řekli, že kouřit přestanou, a jen několika se to opravdu povedlo. Záleží hodně na tom, jak vážně to daný člověk myslí a jak moc to chce dokázat. V okamžiku, kdy si člověk je jistý, že s tím chce přestat, a má odhodlání a podporu od druhých, je podle mě úspěch velmi pravděpodobný.

Smileynka:
Jaký mají tvoji rodiče přístup ke kouření? Co by řekli na to, kdybys kouřila?
Rodiče jsou nekuřáci a kouření nesnáší. Já jsem mimochodem taky nekuřák. Kdybych ale kouřila, tak by mě asi zabili Radši si ani nepředstavuju, co by se stalo, kdybych kouřila a oni na to přišli.

Zuzka:
Proč podle tebe lidé kouří? Zkoušela jsi to ty sama někdy?
Na tuhle otázku mám jen jednu odpověď: Nekouřit. Je to humus. Podle mě kouří lidé buď z frajeřiny, nebo aby "netrhali" partu. Ne, nezkoušela a jsem za to ráda, protože mi to připadá jako kravina. Vždyť ti lidi nepřemýšlí, co bude pak... Jaký to bude pro jejich zdraví, vzhled a okolí změna.

Denisa:
1. Myslíš, že by se něják dalo zabránit dětem v kouření?
Tak to netuším, podle mě ne, dělaly by to i potají.

2. Proč myslíš, že začnou 14leté holky a kluci kouřit?
Z frajeřiny, chtějí být zajímaví, myslí si, jak nebudou IN, když začnou kouřit.

Otázky se v podstatě opakovaly pořád dokola. Máme tady hromadu názorů a v tom případě taky prostor vytvořit si vlastní obrázek. Jenom mi pořád nejde do hlavy, že si někdo stále myslí, že teenageři začnou kouřit, protože je kouření cool nebo in. Kouření může někomu připadat jako symbol dospělosti, ale že je kouření moderní? Ta doba už dávno odezněla. Kouření je prostě kouření. Neznám kuřáka, co by mi odpověděl, že kouří, protože se pak cítí IN. Kdo kouří, tak kouří, je to každého věc. Ale budu se opakovat. Kouření NENÍ IN. A teď mě pojďte ukamenovat…17 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •