Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Už to budou tři měsíce co vlastním řidičský průkaz. Celé stresové období už je za mnou a některé ještě čeká. Ono řídit auto totiž není vůbec sranda.

Jak pohodově udělat autoškolu

Řídit auto
zdroj: Thinkstockphotos Řídit auto
aktualizováno 29.07.2018, 00:00 | 29.07.2018, 00:00 | Krásná.cz/Zaninkaa

Už to budou tři měsíce co vlastním řidičský průkaz. Celé stresové období už je za mnou a některé ještě čeká. Ono řídit auto totiž není vůbec sranda.

Musíš stíhat více věcí najednou, a i když se říká, že to ženy zvládají lépe než muži, mně to při řízení dělalo a dělá problém. Působí na tebe mnoho podnětů - chodci, auta, značky, cyklisté a u toho musíš řadit i kontrolovat rychlost. Postupem času se pro tebe všechny tyto podněty určitě stanou už zvladatelnými, ale krátká chvíle to pro začátečníky určitě není. V tomto článku bych se s tebou chtěla podělit o mé zkušenosti s autoškolou, a pokud se do ní chystáš, tak ti i třeba trochu poradit.


Přihláška


Po vybrání pro tebe výhodné autoškoly si musíš zjistit, jak a kam odevzdat přihlášku. Většinou se posílá elektronicky emailem, kdy si musíš dokument na jejich stránkách vytisknout a poslat. Jednodušší, pokud je možné, je jim přihlášku dát do rukou. Já jsem přihlášku posílala, přidala moje telefonní číslo a čekala, až se ozvou.
Bohužel nestačí jen přihláška, kterou si u nich stáhneš; musíš mít i potvrzení o způsobilosti k řízení, a to stojí pořádné peníze. My jsme to s mamkou nevěděly a naivně jsme si to nakráčely k doktorce s dvěma stovkami.

 

První jízda


Jelikož píšu mé zkušenosti s autoškolou v Roudnici (Bušková), nevím, jakou první jízdu budeš absolvovat ty v jiném městě. Můj učitel mi zavolal a vyzvedl mě ve škole. Řekl "Žaňďo, odvezu tě za město·" Takže sedíš v cizím autě s cizím chlapem a ten ti řekne, že tě vezme za město. Začal mi vyprávět, jak učil moji babičku, tak jsem se začala uklidňovat, protože byl docela sympatický. A opravdu mě zavezl za město a řekl, že se vyměníme. Jenže jsem seděla v autě asi třikrát v životě a najednou po mně někdo chce, abych prostě někam jela? Takže jsem se rozjela, ale vůbec jsem nevěděla, co mám dělat. A musím říct, že jsem jela na první jízdu docela dobře. Když nad tím teď tak přemýšlím, tak jsem při té jízdě jela asi nejlépe z celé autoškoly.


Čekala jsem, že zastavíme na nějakém placu a tam si rozložíme kužely. Kdyby pan učitel věděl, že jsem jezdila jen týden před tím asi hodinu na malém placu, tak by si to určitě rozmyslel, než se mnou vyjel. Vše mi vysvětlil, dokonce jsem dojela živá a zdravá až domů.

 

Takže tím jsem se chtěla bavit o otázce "Mám se učit před autoškolou řídit"?


Autoškola je od toho, aby ses to naučila právě až v ní. Pokud zrovna nemáš k autům vztah a nikdy jsi moc neřídila, je zbytečné se stresovat, když se nerozjedeš. Rozhodně ale důležité je se do auta před autoškolou posadit. Vědět, kde je spojka, plyn a brzda. Vědět, jakými pohyby se řadí a k čemu vlastně. A nejlépe už si pomalu dělat testy a začít se učit.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

14 tipů, jak se o prázdninách zabavit: tohle do konce léta ještě stihneš
Autoškola a řidičák? Jak na něj a tipy, co mi pomohly ho udělat
Využij dlouhé pomaturitní volno efektivě

 

Jak se učit na zkoušky a z čeho?


Za mě nejefektivnější učivo byla kniha. Není důležité se totiž připravit jen na testy, ale i o silnici něco vědět. Protože to, že se naučíš otázky nazpamět, neznamená, že tomu rozumíš. Všechny otázky z testů ti i v knize vysvětlí, takže jsi více připravená. Naučíš se značky a dopravní situace. K tomu si musíš dělat testy. Stále stále dokola. A abych nezapomněla, stáhni si určitě i aplikaci na mobil!

 

Co jsem se v autoškole nenaučila


Pořád nerozumím autu. To znamená, že řídit zvládám, ale už nevím mechanismus. Co se děje v autě, když šlápnu na spojku kromě toho, že můžu řadit a zabrzdit? Nikdo mi nic nevysvětlil.


Rozjíždět se do kopce. Takže až ti někdo řekne, že benzín a nafta je ÚPLNĚ to samé, tak mu nevěř. Jelikož jsem v autoškole řídila naftu, krásně mě všude vytáhla, nemusela jsem tolik šlapat na plyn, přes spojku jsem se krásně rozjela a celé to bylo jednoduché a lehké jako peříčko. Ale realita je jiná. Momentálně řídím Mazdu 2 a říkám ti, že do kopce jsem se rozjela jednou z deseti pokusů. Vůbec si nepamatuji, že bych v autoškole zastavila v kopci a vysvětlil mi rozjezd přes ručku. Nic. Doteď mám strach z kopců a záměrně si radši zajedu, než abych se rozjížděla do kopce.


Funkce auta, startovat, jakými světly svítit. Vždy auto nastartované bylo, světla byla taky zapnutá a vůbec jsem nevěděla, jak třeba sklopit zrcátka a bylo mi řečeno, že je to zbytečné. Ha a nebylo! Protože u zkoušek se mě pan komisař zeptal, jak se to dělá...


A taky jsem nikdy netankovala.

 

Jak probíhaly zkoušky?


Ráno na úřadě chodíte po jednom ke komisaři a kontrolujete s ním vaše přihlášky. Ten můj působil hrozně zle a bylo mi na zvracení. Pak si posedáte k počítačům a jako první ti naskočí psychologický test. Naprosto jednoduchý, ale když ti nikdo neřekne, že nějaký bude, tak o sobě snad i začneš pochybovat. Klasický test se dozvíš prakticky hned, pokud jsi prošla, půjdeš na jízdu. Minimum bodů pro získání průkazu je 43, doma proto musíš testy dělat aspoň na 49 a méně ne. V tom stresu nemáš šanci to zvládnout, když tvoje testy dosahují právě 43 a jsi hrozně spokojená. Ze 13 lidí nás šlo na jízdy 5.


Během jízdy se můj komisař změnil v hodného chlapa. Nejdřív zkontroluješ vozidlo a pak jedeš. U nás se vždy jezdí na dálnici a to byla moje největší noční můra. Doufala jsem, že bude pršet, abych tam nemusela. Nakonec mě i jízda bavila a neudělala jsem žádnou chybu. Komisař mě chválil a to mi asi dodalo sebevědomí a dokonce jsem si s ním i za jízdy povídala. Pak jsme zastavili, ani mi nedošlo, že je už konec. Učitel na mě totiž mrknul a ukázal palec nahoru, takže jsem začala brečet a usmívat se. Komisař mi vytkl, že se bojím řadit na dvojku, že jezdím pořád jen na jedničku. Jinak že to bylo super, že mi gratuluje a odešel. Vyběhla jsem z auta a takovou radost jsem dlouho neměla! Věř mi, že ta dřina, kterou vložíš do přípravy, se ti vrátí. Před zkouškami jsem nešla ani do školy a opravdu jsem se učila a učila. Hned jsem běžela si podat žádost a do 11 dnů mi průkaz přišel.

 

Na učitele mám kontakt a napsali jsme si i k Vánocům, dokonce mi i popřál k svátku. Přeji ti, aby i tvůj učitel byl takový sympaťák!0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •