Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Asi to znáte, že když se řekne povinná četba, nemyslíte vlastně na nic hezkého. Čtení můžete milovat sebevíc, ale pár knih ze seznamu doporučené nebo povinné četby prostě nepřečtete. Kdo by taky chtěl číst Vyprávění z bible kralické, Evangelium ne...

Vtipná kniha v povinné četbě? Kdo chytá v žitě

kniha
zdroj: Thinkstockphotos kniha
aktualizováno 01.12.2016, 00:00 | 01.12.2016, 00:00 | Krásná.cz/Zaninkaa

Asi to znáte, že když se řekne povinná četba, nemyslíte vlastně na nic hezkého. Čtení můžete milovat sebevíc, ale pár knih ze seznamu doporučené nebo povinné četby prostě nepřečtete. Kdo by taky chtěl číst Vyprávění z bible kralické, Evangelium nebo Zpěvy staré Číny?

To prostě není nic pro mě. Minulý rok jsem se přemáhala u Důmyslného rytíře dona Quijota de la Mancha, což není úplně nejhorší kniha. Akorát vám po ní začne trochu bláznit vaše mluva, přeci jen je to kniha ze 17. století. Přečetla jsem prvních asi 200 stran, NIKDY bych nepřečetla těch 1100 stránek. Kniha byla vtipná, byl to takový hloupý příběh, který se snad nemůže stát. No řekněte, potkali jste někdy někoho, kdo útočil na mlýny? Sancho Panza ano! Ale teď ke knížce Kdo chytá v žitě.

Četla jsem mamce seznam doporučené četby pro 1. ročník a doporučila mi tuto knihu. Původně jsem si chtěla přečíst Pýchu a předsudek od Jane Austenové, ale vyhrála kniha Kdo chytá v žitě od J.D. Salingera. Obal v Americe je úplně jiný, než náš. V Čechách je hodně zastaralý, má na sobě 4 barevné proužky - modrá, žlutá, oranžová a zelená. Původní verze je červená se zlatým (možná žlutým) nápisem The Catcher in the Rye. Na Americkém přebalu můžeme vidět červeného koně. Nejdřív jsem si nemohla vzpomenout a nějak jsem nehledala souvislost s koněm v knize, až pak mi došlo, že byl s Phoebe v ZOO, kde byl kolotoč. Pak jsem se pořádně podívala na obrázek a uviděla, že kůň je opravdu kolotočářský."Lidé vždy tleskají špatným věcem."

Mám ráda knihy, které jsou psané v ICH formě. Víc vás vtáhnou do děje a máte ke knize blíž. Kdo nemá rád neustálé odbočky od vyprávění, nebude ho dílo bavit. Holden totiž od věci odbočoval často. Dokonce se o odbočkách bavil i s profesorem Antollinim, u této scény jsem opravdu umírala smíchy. Takhle mě naposledy pobavila kniha Papírová města, kdy čůrali v autě do plechovek. Kdo chytá v žitě jsem přečetla během 14ti dnů, snažila jsem se číst pořád i ve škole. Navíc nemá moc stránek a čte se bez problémů. Nestalo se mi, že bych něco nepobírala, nebo se ztrácela v ději.

PŘEČTI SI TAKÉ:
S těmihle knihami se o prázdninách nudit nebudeš
Zaměřeno na oddechové knihy
Oddechové knihy

"To mě umrtvilo!"
Taky se vám stává, že po přečtení knížky máte tendenci používat velmi časté fráze ? Holden neustále říkal "To by mě umrtvilo" nebo ho to už dokonce fakt umrtvilo. Nedávno jsem si povídala s mámou a řekla jsem jí "No to mě fakt umrtvilo jako". Ta se na mě tak podívala. Jediné, co jsem v knize nechápala byl jeho bratr v Hollywoodu. Nikdy tam nevystupoval - pouze o něm mluvil. Také mi trvalo, než jsem pochopila Allieho, jeho mladšího brášku, který zemřel. Hodně od věcí odbočuje a vrací se k nim za delší dobu. Mou oblíbenou postavou byl samozřejmě Holden a Phoebe, bavil mě ale i Ackley s uhrama. Nejvíc na nervy mi lezla Sallyna. Nevím proč, asi to dělá to jméno.
Vtipné části ale probíhaly i v taxiku. Jednou narazil na taxikáře, který s nim nemluvil. A protože hlavní postava nemá ráda, když stojí řeč, začal se ho ptát, kam jdou kachny, když zamrzne v parku rybník. A protože lidé nejsou moc chápaví, taxikáře tím tak vytočil, až ho donutil přemýšlet. Takových zábavných hovorů v knize bylo.

Na knize mě zaráží, že i přesto že je nespisovná a vulgární je v povinné četbě. Každopádně vám ji opravdu doporučuji, určitě vás bude bavit.0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •